Bohem Tarz 2019 Yılında Nasıl Karşımıza Çıkacak?

  • 1 Star
    Loading...

SALAŞ VE ŞIK; BOHEM

            Bohem Tarz Kelime Anlamı Ve Tarihi

Halk arasında bir giyim şekli olarak bilinse de Bohem Tarz aslında bir yaşam biçimidir. Diğer kullanış biçimleriyle boho ya da bohomian kelime olarak Çingene anlamına gelmekle birlikte zaman içinde terimleşerek dilimize yerleşmiştir. Bohem yaşayış biçimini benimseyen kimselerin en önemli kaysı ve yaşayış biçimi öğrenmek, sanat ve üretmektir. Bohemler yarını düşünmeden tasasız bir hayat biçimi sürerler. Gezmeyi seven, özgür kişilerdir.

            Bohem Tarz Giyim Nasıl Olmalı?

  Bohem giyimin en önemli özelliği moda kaygısı olmaksızın trend takip etmeden zamansız parçalar kullanarak oluşturulmasıdır. Bohem Tarz giyimde aslolan rahatlık ve özgürlüktür. Bohem giyimin ana unsurları çiçekli kumaşlar, doğada bulunan renkler(baharat tonları ve toprak tonları), etnik desenler, örgü parçalar, batik ve ombre kumaşlar ve tabi olmazsa olmaz bolca aksesuar.

Bohem Tarz

Bohem giyimde kullanılan kumaş türleri: rahatlık ön planda olduğundan tercih edilen kumaşlarda olabildiğince rahat kumaşlardır. Pamuklu kumaşlar, keten, el örgüsü yün ve pamuklu kumaşlar, şifon, ipek, süet ve kürk sıkça kullanılan kumaş türleridir.

Bohem giyimde kullanılan aksesuarlar: bolca aksesuar demiştik peki nedir bu aksesuarlar? Gümüş bilezik ve yüzükler, üst üste takılmış kolyeler, kovboy şapkaları, bandanalar, tahta boncuktan yapılmış takılar, içinde tüy bulunduran takılar, bereler, püsküllü aksesuarlar, hasır şapkalar, volanlı şapkalar, doğal taşlardan yapılan aksesuarlar.

Bohem Tarz

Bohem giyimde ayakkabı seçimi: rahatlığın ön planda olduğu bu giyim tarzında topuklu ayakkabının olmadığını zannediyorsanız yanıldınız. Çok yüksek olmasa da dolgu topuklar, tahta topuklu ayakkabılar, kovboy botları, süet ve püsküllü botlar, sandaletler, ayak bileğinde bağlanarak bacağı saran ipli ayakkabılar bohem giyimi tamamlayan önemli unsurlar.

Bohem giyimin olmazsa olmaz parçaları: tığ işi örgü bluzlar, maksi etekler ve elbiseler, şal desenli elbiseler, kadife parçalar, yırtık ve yama yapılış detaylar, hareketli salaş parçalar(kimonolar ve hırkalar),kaftan elbiseler, büyük boy gömlekler, tunikler, denim pantolon ve ceketler, kürk yelekler, tulumlar, şalvarlar ve bol pantolonlar, kısa şortlar bohem giyimde sıkça kullanılan parçalardır.

Bohem giyimde saç ve makyaj: bohem yaşayış biçiminde yok gibi sade makyajlar kullanılmaktadır. Makyajda kullanılan renkler toprakve baharat tonlarından öteye geçmemektedir. Bohemler saçlarını yapmak için saatlerini ayırmak zorunda değildir. Rastalı ve örgülü saçlar, alelade yapılmış topuzlar ve yataktan yeni kalkmış görünüm veren dağınık saçlar bohem giyimi tamamlayan modellerdir.

İsterseniz buraya tıklayarak 2019 kış kreasyonu ve modası hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.