Altın Nasıl Parlatılır? Evde Takılarımı Nasıl Parlatırım?

  • 1 Star
    Loading...

Bu yazımızda sizlere ev şartlarında Altın Nasıl Parlatılır? Konusu hakkında bilgi vereceğiz. Altın takılarınız ve ziynet eşyalarınız uzun süre kullanım sonucunda, kötü muhafaza edilmesi sonucunda veya ev temizliği sırasında kimyasal maddeye maruz kalma sonucunda kararmaktadır.

Birçok kişi bu kararmayı önlemek için takılarını atölyelere vererek temizlettirmekte fakat bu işlem için para harcamaktadır. Sizler para harcamadan bu işlemi kolay bir şekilde halledebilirsiniz. En önemli şey ise burada düzenli ve sık olarak ziynet eşyalarınıza bakım yapmanızdır. Şimdi sizlere maddeler halinde Altın Nasıl Parlatılır? konusunda yardımcı olacağız.

Ev ortamında altın nasıl parlatılır

Diş Macunu İle Altın Parlatma

Diş macunu ile günlük sık kullandığınız ziynet eşyalarınızı kısa sürede parlatabilirsiniz. Bu işlem ince yumuşak bir diş fırçasına az miktarda diş macunu sıkmalı ve ziynet eşyanızı fırçalamalısınız. Ardından ılık bir suda takılarınızı durulayarak, yumuşak bir bezle kurulamalısınız.

Bulaşık Deterjanı İle Altın Parlatma

Bu işlem için bir kaba ılık su doldurmalı ve birkaç damla bulaşık deterjanı damlatmalısınız. Bu işlem sonrasında suyu karıştırmalı ve ardından takılarınızı bu kaba koymalısınız. 15 dakika sonrasında takılarınızı yumuşak bir dış fırçasıyla fırçalamalı ve ılık su ile durulamalısınız. Son olarak takılarınızı yumuşak bir bez ile kurulayarak işlemi bitirmelisiniz.

Tuz İle Altın Parlatma

Oldukça kolay olan bu yöntem için bir kabın içini alüminyum folyo ile sarmalı, ardından ılık su eklemelisiniz. 2 yemek kaşığı kadar tuzu bu kaba dökmeli ve ziynet eşyalarınızı da bu kaba koymalısınız. Birkaç dakika suyu kaynattıktan sonra ziynet eşyalarınızı ılık su ile durulamalı ve yumuşak bir bez ile kurutarak işlemi bitirmelisiniz.

Karbonat İle Altın Parlatma

Bu işlem için bir kaba 1 yemek kaşığı kadar karbonat eklemeli ve yarım su bardağı su eklemelisiniz. Yumuşak bir dış fırçasını bu karışıma batırmalı, ardından ziynet eşyalarınızı hafif bir şekilde ovmalısınız. Durulama ve kurutma işlemi ile bu işlemi bitirebilirsiniz.

Ev ortamında altın nasıl parlatılır?

Beyaz Sabun İle Altın Parlatma

            Altın Nasıl Parlatılır? Diyorsanız bu işlemde bir litre suya bir fincan kadar rendelenmiş beyaz sabunu dökmeli, ardından 1 fincan kadar da amonyak eklemelisiniz. Bu işlem sonrasında takılarınızı bu karışıma koymalı ve yarım saat kadar beklemelisiniz. Ilık su durulaması ve yumuşak bir bez ile kurutma sonrasında bu işlemi bitirebilirsiniz.

Altın Parlatma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk olarak diş fırçanızın mutlaka yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde takılarınızı çizebilirsiniz.
  • Bu parlatma işlemi 3 ayda bir uygulanmalı daha kısa sürede yapılmamalıdır.
  • Takılarınızın kaybolmaması için lavabo veya banyo giderleri kapatılmalıdır.
  • Yumuşak bir bez ile kurulamaya özen göstermelisiniz, aksi takdirde takılarınızı çizebilirsiniz.