Anne Karnında Bebek Ne Zaman Hareketlenmeye Başlar?

  • 1 Star
    Loading...

Yeni anne adayı için hamileliğin her dönemi farklı bir heyecana gebedir. İlk zamanlarda “acaba hamileyim” ve Bebek Ne Zaman Hareketlenmeye Başlar  ile ilgili sorular sorar ve cevaplar ararız. İlerleyen günlerde “ Bebeğim nasıl, cinsiyeti ne, ne zaman hareket edecek?” gibi heyecanlarla gebeliğimizi geçirmekteyiz.

Hayatımız boyunca sınırlı sayıda yaşayacağımız heyecanların arasında yer alan bu heyecanlar unutulmaz anlar olacaktır.

Bebeğinizin kesesinde her geçen gün giderek büyümesi, içinizde sizin dışınızda farklı bir hayata ev sahipliği ettiğinizi hissetmek ve anlamak sizi fazlası ile heyecanlandırmaya ve bir duygu seli yaşamanıza yeterli olacaktır. Bebeğiniz her geçen gün büyürken birde kıpırtılar başladığı zaman, heyecanınız kat be kat artacaktır. İlk defa hamile olanlar bunu anlayacaklardır, daha önce evlat sahibi olan anneler ise bu eşsiz tarifi bileceklerdir.

Anne Karnında Hareketler Ne Zaman Başlar? Ne Zaman Hissedilir?

Aslında Bebek Ne Zaman Hareketlenmeye Başlar, sorusunun cevabı olarak, anneler hissetmeye başlamadan çok daha öncesinde bebeğin hareketleri başlamaktadır. Bunu ultrason cihazlarında rahatlıkla görebilirsiniz. Bebeğimiz gelişiminin ortalama 7. Haftasından sonra hareketlenmeye başlayacaktır. Ancak bu zamanlarda yavrumuz daha çok küçük olduğu için bunu sizin hissetmeniz neredeyse imkansızdır.

Bebek Ne Zaman Hareketlenmeye Başlar

Her geçen gün büyüyen ve gelişen bebeğimiz ortalama 16. Hafta sonunda hareketlerini hissettirmeye başlayacaktır. Bu süre kimi insanlar da ve bebeklerde 22. Haftaya kadar sürebilmektedir. Tecrübeli anneler, ilk defa doğum yapacak annelere göre bu hareketleri daha iyi hisseder ve anlayabilirler.

Bebekler en çok anne otururken, yatarken hareketlerini hissettirir. Bunun yanı sıra zayıf olan annelerde bebeklerinin hareketlerini hissetme şansı daha fazla olacaktır.

Anne Karnındaki Bebek Hareketleri

  1. Hafta: Bebeğimiz artık çoktan hareket etmeye başladı ve kesesi içerisinde dönüp duruyor. Fakat küçük olduğu için hissetmeniz biraz zordur.

16.Hafta: Zayıf ve tecrübeli annelerin artık bebek hareketlerini hissetmeye başladığı haftalardır. İlk defa hamilelik geçiren anneler bu hareketleri midede gaz olarak algılayabilirler.

20.Hafta: Artık hareketler tam olarak hissedilmekte ve ayrı bir heyecan yaşanmasına sebep olabilmektedirler.

24.Hafta: Tecrübeli anneler, bebeklerinin hıçkırması, seğirmesi gibi olayları dahi hissetmeye başlarlar.

Bebek Ne Zaman Hareketlenmeye Başlar

28.Hafta: Bebek artık yerinde duramaz hale gelir. Anneyi tekmeler babasına orada olduğunu hissettirir.

36.Hafta: Bebek Ne Zaman Hareketlenmeye Başlar sorusuna 36. Hafta itibariyle, bebeğimiz anne karnına sığamaz hale gelir. Bebeğin anne karnındaki hareketleri kısıtlanır ve daha az hareket etmeye başlar. Bu haftalarda anne adayları bebek hareketlerine dikkat etmeli ve aksilik gördüğünde hekime görünmelidir.