Avokado Nedir? Faydaları Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Dünya tarihinde ilk olarak Amerika’da üretilen Avokado, dünyanın pek çok yerinde aktif olarak tüketilmektedir. Osmanlı zamanında da yararlarından dolayı halka sevdirilmeye çalışılsa da bir müddet sonra kalıcılığını yitirmiştir. Ülkemizde Akdeniz sahil kuşağında bulunan Antalya ve Mersin gibi kentlerimizde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Günümüzde daha fazla reklamla tanınmış hale gelerek market raflarında bulunan bu meyve; kahvaltıda, sos yapımında, bebeklerin beslenmesinde hatta kozmetik ürünlerimizin bile vazgeçilmezi haline gelmeye başlamıştır. Bu eşsiz meyve herkesin damak tadına makul olmadığı gibi aslında nasıl kullanılacağı ve nasıl yenileceği bilinmediğinden de tercih edilmekte biraz çekingen davranılıyor. Bu meyveyi hemen tüketmek istiyorsak; seçtiğimiz meyvenin yumuşak olması gerekir. Eğer birkaç gün bekletmek istiyorsak sert ve yeşil bir meyve alıp evde kendimiz yetiştirebiliriz. Olgunlaşmış meyvenin kabuklarından ve çekirdeğinden ayrıldıktan sonra tüketime hazır hale gelir.

Bu meyveyi yalnız tüketmek veya sade tüketmek pek hoşunuza gitmeyebilir. Bu yazımızda birbirinden hoş Avokado tariflerine yer vereceğim. Öncelikle bu meyveyi tüketmenin bize ne gibi faydaları olacağına göz atalım.

Avokado Tüketmenin Faydaları

Avokado son günlerde sıkça duyduğumuz meyvelerden biri haline gelmiştir. Ülkemizin Akdeniz sahil kesiminde son derece basit ulaşa biliyorken İstanbul gibi batı kesimlerde ve doğu kesimlerde hem az tercih ediliyor hem de fiyatlar son derece yüksek tutuluyor. Bu meyve diğer besinler gibi tek başına mucize teşkil etmediği gibi yenilmezse olmaz dediğimiz bir yiyecek değildir. Fakat besin içeriği son derece yüksek olan ve zengin yağ içeriğine sahip olan avokadoyu imkânı olanlar ve farklı yiyecekler tüketmeyi seven herkesin tüketmesinde fayda vardır.

Diyette görmek istediğimiz tekli doymuş yağ asitleri içerir. Tekli doymuş yağ asitleri vücudumuzda tokluk hissi sağlar ve son derece sağlıklı yağlardır. Bu meyve oluşumuyla beraber yapılan birçok araştırmada içerdiği doymamış yağ asitleri vasıtası ile kanda kolesterolün yükselmesini önleyici özelliğe sahip olmasından kalp ve damar hastalıklarından koruduğu ve in sülün direncini azalttığı gözlemlenmiştir. Doğru bir biçimde diyette kullanılması kan şekeri dalgalanmalarını azaltır ve diyabet riskini azaltır. İçeriğindeki sağlıklı yağlar iyi huylu kolesterolü arttırır ve yüksek tansiyonu kontrol altına alır. Ayrıca toksit maddeleri önleyici özelliğe sahiptir.

Avokado

Yalnızca yiyecek olarak değil zengin içeriği vasıtası ile kozmetik ürünlerinde de sık sık tercih edilen bir yiyecektir. Vücudu zararlı maddelerden arındırabilen bu meyve yaşlanmayı önler ve cilt sağlığını koruyarak ciltte oluşan kırışıklıkları engeller. Bu nedenle kozmetik sanayisinin de ilgi odağı olmuştur. İçerisinde E vitamini bulundurduğundan hücre yenilenmesinde etkilidir ve cilt kanserinden de koruduğu düşünülmektedir. Meyvenin içeriğini paylaşmam gerek görülürse A, B, C ve E vitaminleri içerir. Ciltteki yararlarının bir kısmını bünyesindeki E vitamininden alır. C vitamini ise bağışıklık sistemine yardımcı olduğunu biliriz. Avokado zengin bir lif kaynağıdır. Lifli yiyecekler bilhassa sindirim sistemimizin düzenlenmesinde yardım ederler.

Ayrıca bu meyve bünyesinde potasyum, magnezyum gibi bileşenler bulundurur ve sodyum içeriği de son derece düşüktür. Bu nedenle kolesterol içermeyen bir yiyecektir. Bebeklikten erişkinliğe kadar her dönemde tüketilmesi gereken zengin bir meyvedir.

 Avokado Zayıflatır mı?

Avokado’nun lifli bir meyve olması zayıflama diyetlerinde aranan bir özelliktir. Çünkü lifli besinler gün içinde tok kalmamızı sağlar ve kabızlık gibi rahatsızlıkları önlediği için sindirim sistemimiz içinde çok önemlidir. Zayıflama diyetlerinde bu meyvenin tüketim miktarı çok önemlidir.

Çünkü yağ oranının yüksek olması tok tutucu özelliğe sahip olsa da çok miktarda yemek fazla kiloları da birlikte getirebilir. Fakat unutulmamalıdır ki hiç bir besin tek başına mucize değildir. Ancak diğer besinlerle birleştirildiğinde daha güçlü hale gelebilir.

100 gram Avokadonun Besin İçeriği;

  • 167 kalori
  • 2,1 gr protein
  • 16,4 gr yağ
  • 6,3 gr karbonhidrat
  • 74,0 gr su içerir.