Ayak Bakımı ve Ayakkabı Tercihi

  • 1 Star
    Loading...

Ayak bakımı; kışın soğuk havalarda ayakkabıların içerisinde hava almayan ve sürekli kuruyan ayaklar, deri hastalıklarından ve kötü ayak kokularından etkilenebilmektedir. Havasız kalan ayaklar bunların yanı sıra birçok rahatsızlığı da yanında getirmektedir. Doktorlar kışın ayaklar için dikkat edilmesi gereken yerleri şöyle sıralıyorlar:

 

Ayakların en çok bakıma ihtiyaç duyduğu aylar kış dönemidir. Ayaklara gereken bakımların yapılmaması, ayaklara gereken önemin verilmemesi ve bilinçsiz yapılan ayak bakım çeşitleri sayesinde bu risk daha da fazla katlanıyor.

 

Günlük Ayak Bakımı

 

Ayaklarınızda şayet dermotolojik bir sorun yoksa her gün ayaklarımızı besleyici mümkünse doktorunuzun önereceği bir besleyici krem ile nemlendirilmesi gerekir. Her gün ayaklarımızın oluşturduğu ölü deriyi temizlemek için ılık bir suda en az 20 dakika bekletmemiz şart. Bu bekletme işleminden sonra peeling yaparak ayaklarımızın bakımını en azından günlük rutinde halledebiliriz.

Aile İçinde Kişiye Özel Ürünler

 

Ayak bakımı yaparken özellikle aile içinde kullanılan ürünlerin kullanılmaması gerekir. Ürünlerin kişiye özel olması büyük önem taşımaktadır. Başkasına ait tırnak makası kullanmak bile tırnaklarınızda veya ayağınızda mantarlar oluşmasına dahi yol açabilir.

 

Ayakkabı Tercihinde Dikkatli Olunmalı

 

Ayak bakımı konusunda en önemli faktörlerden birisi yeri geldiğinde içerisinde saatler geçirdiği ayakkabıları doğru seçmekle başlamaktadır. Ayağı rahatsız edecek ve sıkan veya geniş ayakkabılar sayesinde şeklinin bozulmasına neden olan ayakkabılardan mümkün mertebe uzak durulmalıdır. Bu tarz ayakkabılar bireyin ayak şekline zarar verdiği gibi uzun vadede bireyin sağlık problemleri yaşamasına da neden olabilmektedir. Doğru ayakkabı seçimi, ayakkabının ön tarafı geniş, ayak ve ayak parmaklarına üstten veya yandan baskı yapmayan, ortopedik tabana sahip ayakkabılar ve botlar olmalıdır.

Ayaklara Masaj Önemli

 

Ayak bakımı önerilerimizden birisi ise ayaklara yapılacak olan masajdır. Günlük veya düzenli yapılan ayak masajları sayesinde ayaktaki kan dolaşımı hızlanacaktır. Gün içerisinde sürekli yorulan ve havasız kalan ayaklara uygulanan masaja ayak parmaklarından başlayarak, topuk, bilekler ve hatta dize kadar masj yapılmalıdır. İleride bu masajlar varis oluşumunu da engellemeye yardımcı olacaktır.

 

Ayak Bakım Kontrollerine Gidilmeli

 

Şayet ayakta bireyin herhangi bir dermatolojik bir rahatsızlığı bulunuyorsa kesinlikle bir uzman tarafından muayene ve tedavi olmalıdır. Kendi başınıza uygulayacağınız tedaviler sağlığınızı daha fazla riske atabilmektedir.