Başarılı Bir Çocuk Gelişimi ve Ebeveyn Sorumlulukları

  • 1 Star
    Loading...

Aile içinde yapacağınız bu kurallar ile çocuğunuzun daha zeki ve başarılı olmasını hangi ebeveyn istemez ki? Hangi ebeveynler çocuklarının başarılı olmasını ve bu başarıda kendi payının olmasını istemez? İşte tam bu noktada siz ebeveynlerin Başarılı Bir Çocuk gelişimi için yapmanız gereken altın dokunuşlar vardır. Çocuklarımızın geleceği adına başarılı bir birey olması için yapmamız gereken ve özenli davranmamız için bizi teşvik eden bu kuralları şu şekilde sıralayabiliriz.

Öncelikle çocuklarımızın gelişimi için başarılı ebeveynler olarak çocuklarımızı iyi tanımamız gerekmektedir. Onların yeteneklerini, becerilerini iyi gözlemlememiz ve buna göre bir plan yapmamız gerekmektedir. Bu alanlarda onları geliştirmek negatif konularda ise törpülenmesi sağlamak için başarılı ebeveynler olarak konuya hakim ve özverili bir disiplin koymamız gerekmektedir.

Başarılı Bir Çocuk ve Ebeveyn Sorumlulukları

Düzenli Sorumluluklar Vermek: Birçok kez yapılan araştırmalar bizlere göstermektedir ki. Küçük yaşlarda çocuklara sorumluluklar vermek ve onların bu sorumlulukları yerine getirme alışkanlığı kazanmaları çocuklarda öz güven ve sorumluluk yetilerinin gelişmesine yardımcı olmakta, buda Başarılı Bir Çocuk yaratmamız da kolaylık sağlamaktadır. Küçük yaşlarda sorumluluk sahibi olan çocukların gelecek yıllarda hayatlarında daha disiplinli ve kendine güvenen bireyler oldukları gözlemlenmiştir. Bu şekilde büyüyen çocukların daha işbirlikçi oldukları ve empati seviyelerinin oldukça geliştiği görülmüştür. Ancak bunun yanı sıra araştırmacılar ve uzmanlar bu konu hakkında önemli birde uyarıda bulunmuşlardır. Sorumluluk sonucu ödül ve iş kavramlarının iyi tespit edilmesi ve çocuğun doğru yönlendirilmesi gerektiğini söylemişlerdir. Verilen sorumlulukların tamamlanması sonucu verilen dışsal ödüller çocukların içsel motivasyon kaybına uğramasına neden olmaktadır.

Çocuklardan Yüksek Beklentiler Kurmak: Başarılı Bir Çocuk için bilinçli ebeveynler olmak istiyorsanız çocuklarınıza karşı gerçek ve yüksek beklentiler kurmak zorundasınız. Bunun nedeni ise çocuklarının ebeveynlerinin onlara güvenmesini istemesi gelmektedir. Bu kuralda dikkatli olunmasında fayda olacağı yön ise çocukların çocuk olduklarını unutmadan onların yapabileceği ve erişebileceği beklentiler içinde olmamızdır. Bu yöntem ile özellikle çocukların eğitim seviyesi ile alakalı yüksek beklenti kurarak onların daha motive ve sağlam adım attığını görebiliriz.

başarılı ebeveyn olmanın püf noktaları

Başa Çıkma Yetilerini Geliştirmek: Çocuklarda en çok görülen öfke kontrolü, hazzı sindirememe ve ebeveyn çocuk çatışmaları gibi konularda çocukların erken yaşta eğitilmesi gerekmektedir. Bunun için minimum yaş sınırı yoktur. Bu sayede olumlu ve güzel bir aile iletişimi sayesinde çocuğunuzun gelişim ve eğitim konularında daha pozitif olduğunu görebiliriz. Bu problemler erken yaşta çözülmediği taktirde ileride çocuklarda aile içi iletişim kopukluğu, öz güvensizlik ve yalnızlık gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir.

başarılı ebeveyn olmanın püf noktaları

Başarısızlıklarda Tolerans: Başarılı bir ebeveyn için altın kurallardan bir tanesi başarısız olunan durumlarda riski azaltmak ve olumlu yöne eğilmesini sağlamaktır. Başarılı ebeveynlerin bilmesi gereken başarının birçok başarısız denemenin ardından geldiği bilincinde olmalarıdır. Bu konu hakkında yapılan birçok araştırmada başarısızlık sonunda gelen başarının direk başarıya ulaşanlardan daha fazla olduğu yönündedir. Çocuklarımıza yaptığı hatalar ve başarısızlıklar sonunda pes etmeden doğruyu göstermeye çalışmaya devam etmektir. Onlara kimi zaman başarısız olmaları içim imkan tanımamız bile gerekebilir.

başarılı ebeveyn olmanın püf noktaları

Sosyal Becerilerini Geliştirin: Çağın getirdiği şartlar çerçevesinde sosyal zekanın önemi küçümsenmeyecek kadar fazladır. Küçük yaşlarda sosyal olan ve kendine güveni olan çocukların özellikle 20 yaşından sonra eğitim ve iş alanlarında daha başarılı birer birey oldukları gözlemlenmiştir. Bu şekilde büyüyen çocukların etrafları ile daha olumlu ilişkiler kurdukları ve empati yeteneklerinin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Başarılı Bir Çocuk için ebeveyn rolü

Çocuklarınızla Kaliteli Zamanlar Geçirin:  Çocukların 3 ile 11 yaş arasında ebeveynlerle geçirdikleri zamanlar genel olarak tüm hayat felsefesinin büyük bir payında etkili olmaktadır. Bu yaş aralığında geçirilen zamanlar onların davranış, huy, mutluluk ve başarı gibi birçok kilit noktasının anahtarıdır. Ebeveynlerin bu aralıkta dikkat etmesi gereken ise dış etkenlerin çocuk üzerinde ki olumsuz etkilerini en aza indirgemek olacaktır.

başarılı ebeveyn olmanın püf noktaları

Kararlılık ve Sakinliği Geliştirin: Bu konuda birçok ebeveyn zorlanmakta ya da başarısız olmaktadır. Çocuklarınızı sürekli tatsız ve can sıkıcı olaylardan uzak tutarak onun gelişimini negatif etkilemiş oluyorsunuz. Çocukların zihin olarak güçlü olması için ve başarı konusunda daha cesur davranmaları için olumsuzlukları görmesi ve tanıması gerekmektedir. Bir çocuğun daha küçük yaşlarda savaşcı ruhunu ortaya çıkaramamasının en büyük etkeni ebeveynlerin onları koruma iç güdüsüdür.

başarılı ebeveyn olmanın püf noktaları

Benlik Duygusu: Başarılı Bir Çocuk için, en büyük pay ebeveynlerindir. Ebeveynler bu dengeyi çok iyi koruması gerekmektedir. Anne Baba duyguları ile aşırılığa kaçmak çocukların özgürlük gelişiminde olumsuz etkilere neden olacaktır ve çocukların liderlik vasfını bastıracaktır. Bu konuda çok geniş olmaksa çocuğunuzu olumsuz etkileyebilir ve kötü alışkanlıklar kazanabilir. Bu dengeyi tam oturtmak zor ve bir o kadar önemli bir konudur.