Bebek Arabası Modelleri ve Önemi

Bebek arabası modelleri ve bebeğinize uygun modelin seçilmesine yardımcı olacak bilgiler.

 • 1 Star
  Loading...

BEBEK ARABASININ ÖNEMİ NEDİR? NASIL SEÇİLMELİDİR?

   Bebek arabası modelleri, bebeğiniz 1-2 aylıkken pek ihtiyaç gibi görülmese de ilerleyen süreçlerde ebeveyn için bir vücut organı gibi görev üstlenmekte.

Özellikle yeni nesil bebek arabalarıyla birlikte bebeklerin konforunun artmasının yanı sıra bu arabalar sağladığı pratikliklerin dışında kullanım rahatlığıyla da hayatlarımızı ciddi ölçüde kolaylaştırmaktadır. Kullananların alırken çok fazla seçenek ile beraber tereddütte kaldığı Bebek Arabası modelleri için nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz sizler için araştırdık.

Kullanışlı ve konforlu bebek arabası almak için nelere dikkat etmeliyiz?

 • İlk olarak dikkat edeceğiniz en önemli şey, Bebek Arabası‘nın TS EN 1888 belgesine sahip olmasıdır. Bu belge alacağınız ürünün Avrupa Güvenlik normlarına uygun olarak üretildiğini göstermektedir.
 • Alacağınız Bebek Arabasında mutlaka ön ve arka tekerleklerin 360 derece dönebilme özelliği olmalıdır. Çünkü bu sayede bebek arabasını daha rahat bir şekilde kontrol edebilecek ve sağ-sol yönlendirmelerinde daha hâkim olabileceksiniz.
 • Arka tekerlekler için fren sistemi olmazsa olmazımız. Kısa süreli durmalarda bebeğinizi daha güvende tutabilmeniz için bu özellik şart. Kolay şekilde bu tekerlekleri kilitleyebileceğiniz araçlar, kullanımınızı kolaylaştıracaktır.
 • Güneşten koruyan tente özellikle yaz aylarında kullanılmakla birlikte, soğuk ve yağışlı zamanlarda araç üstünü örtmek açısından da gayet önemli. Çok ince olmamasına ve sağlam bir şekilde araca monte edildiğine dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Bebeğinizin ayaklarını yere sürünmemesi veya bebek arasıyla hareket halindeyken herhangi bir tehlike yaratmaması için mutlaka ayak koyma bölümü bulunmalı.
 • Bazı bebek arabalarında bulunan çift taraflı kullanım özelliği ise bebeğinizin yüzünü görecek şekilde kullanımınıza olanak sağlıyor.
 • Bebek arabasında bulunan kumaş, bebeğinizi terletmeyecek ve kolay yıkanabilecek tarzda olması önemli bir avantaj.
 • En önemlisi ise Bebek Arabasının kolay bir şekilde katlanabilmesidir. Bebekleriyle tek başına sokağa çıkan bayanların en büyük derdi olan bebek arabalarının, tek bir hareket veya düğmeyle toparlanabilen modelleri çıktı.
 • Bebek arabalarının kapatmanız durumunda çok alan kaplamaması da önemli Aracınızın bagajına sığabilecek tarzda arabaları almanızı tavsiye ederim.
 • Bebek için oturma ve yaslanma bölümünün rahat ve katlanabilir şekillerde olması da önemli.
 • Alacağınız arabanın, bebeğinizin güvenliği açısından metal aksanları sağlam olmalıdır.
 • Otomobillerde kullanılan 5 nokta emniyet kemeri artık her bebek arabasında kullanılmaktadır. Alacağınız araçta mutlaka bulunmalıdır.
 • Garantisi ve satış sonrası servis hizmeti bulunan markalardan almanız sizleri ileride çıkabilecek sorunlarda epey rahat ettirecektir.

Bebek Arabaları için modelleri kısaca anlatacak olursak;

Bebek Arabası Modelleri ni, Travel (Seyahat) bebek arabası, tekerlekli bebek arabası, baston bebek arabası ve ikiz bebek arabası olarak modelleri sıralayabiliriz.

Travel (Seyahat) bebek arabaları: Aynı zamanda oto koltuğu olarak da kullanılabilen bu koltukları, ergonomik yapısıyla bebeğinizin doğumundan itibaren rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sırt kısmının ayarlanabilmesi ile bebeğinizin konforlu bir şekilde seyahat etmesini sağlamaktadır.

Tekerlekli bebek arabaları: Seyahat etmeyi ve yürüyüşe çıkmayı seven ebeveynler için uygun bir model. Yüksek manevra kabiliyetine sahip üç tekerlekli bebek arabaları ile bebeğinizle birlikte rahatlıkla gezebilirsiniz.

Baston bebek arabaları: Ayarlanabilir koltuk, tek elle katlama, geri çekilebilen gölgelik ve eşya depolama özellikleri ile birçok ebeveyn tarafından tercih edilen modeldir.