Bebeklere Hangi Aşılar Yapılmalı

  • 1 Star
    Loading...

Bebeklere Hangi Aşılar Yapılmalı?

Dünyaya savunmasız bir şekilde gelen bebeklerin bağışıklık sistemleri gelişmemiştir. Gelişmemiş bağışıklık sistemleri sebebiyle doğumdan itibaren çeşitli çevresel faktörler, mikroplar ve virüsler bebeklerin sağlığı için risk oluşturuyor. Bu sebeple doğumdan sonra bebekler için belirlenmiş bir takım aşılar, sağlık kurumları tarafından periyodik olarak yapılıyor. Bebek aşıları, bebeğin çevresel faktörlerden olumsuz etkilenmeden yaşamını sağlıklı bir şekilde yürütmesi için gereklidir.
Bebeklere belirli aralıklarla yapılan aşıların mantığı, bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatılmış mikroplarla tanıştırarak bu mikroplara karşı savunma mekanizması oluşturmayı öğretmektir. Böylece bağışıklık sistemi aşı yoluyla daha önce tanıdığı mikroplara karşı nasıl bir savunma yöntemi izleyeceğini bilecektir.

Aylara Göre Aşı Takvimi

1. Ayın Sonu: Doğumdan itibaren belirli aralıklarla aşı yapılan bebeklerin tanıştığı ilk aşı Hepatit B aşısıdır. İlk dozu doğum sonrasında hemen uygulanan bu aşı, Hepatit B virüsüne karşı koruma sağlıyor. Ardından yapılacak dozlar ise 1. ayın sonu ve 6. ayın sonu olarak belirlenmiş periyotlarla üç kez yapılır.

2. Ayın Sonu: İkinci ayın sonuna gelindiğinde bebekleri; bebek aşıları içerisinde önemi bilinen beşli karma aşı adı verilen difteri-boğmaca-tetanoz-Hib- Çocuk Felci/DaBT-Hib-İPA ile verem-tüberküloz (BCG), aşıları bekliyor.

Bahsedilen aşılar 2. Ayın sonunda yapıldığı için bu ayın başından itibaren bebekler aşısız olacağı için bebekle temas edecek olanların ve özellikle annelerin tedbiren aşı yaptırmaları tavsiye ediliyor.

2. ay sonunda yapılan bir diğer aşı ise sağlık bakanlığı takviminde KPA olarak bahsedilen Pnömokok aşısıdır.

4. Ayın Sonu: Bu ayda, ilk dozu 2. ay sonunda yapılmış olan, beşli karma aşı olarak bilinen Difteri-Boğmaca-Tetanoz-Hib- Çocuk Felci/DaBT-Hib-İPA aşılarının ve Pnömokok aşısının ikinci dozları yapılır.

6. Ayın Sonu: İlk dozu doğumda, ikinci dozu 1. Ayın sonunda yapılan Hepatit B aşısının 3. ve son dozu bu ayda yapılır.
Difteri-Boğmaca-Tetanoz-Hib- Çocuk Felci/DaBT-Hib-İPA aşılarının 3.dozu bu ayda yapılır.

Bakanlık aşı takviminde OPA olarak bahsedilen Çocuk Felci aşısı (Polio) bu ayda yapılır.

12. Ayın Sonu: Bu ayın sonunda Pnömokok (KPA) aşısının pekiştirme dozu yapılır. Bakanlık takviminde bu doz “R” harfi ile belirtilmiştir.

Ayrıca bu ay yapılacak olan bebeklik aşıları içerisinde KKK (Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak) aşısının ilk dozu ve suçiçeği aşısı da bulunuyor.

18. Ayın Sonu: Beşli karma aşının pekiştirme dozu, çocuk felci aşısı (Polio) ve Hepatit A aşıları yapılır.
24.Ayın Sonu: Hepatit A aşısı yapılır. Bebeklik dönemi aşıları böylece biter.
Bunlara ek olarak; KKK (Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak), dörtlü karma aşı (Difteri-Boğmaca-Tetanoz- Çocuk Felci/DaBT-İPA), Difteri-Tetanoz (Td) aşıları da ilköğretim 1. sınıf ve Ortaöğretim 4.sınıfa gelindiğinde yapılır.

Aşı Sonrası Oluşabilecek Reaksiyonlar

Henüz çok küçük ve acıya dayanıksız olan bebekler için aşı işlemi oldukça zorlayıcı olabiliyor. Uygulanan aşı zayıflatılmış ve ölü virüs şeklinde olsa da bebeklerin bedenlerinde aşı sonrası bazı reaksiyonlar görülebilir. Bunlar arasında en sık görülen, aşı yapılan bölgenin kızarması ve şişmesidir.

Bebeklik aşıları sonrası bebekte huysuzlanma görülebilir. Bebeğin ateşi yükselebilir. Bu durumlar normal sayılabilir ancak yükselen ateş kontrol edilmeli ve doktora başvurulmadır.

Devletin Karşılamadığı Aşılar

Sağlık bakanlığı tarafından yayımlanan aşı takviminde yer almayan bazı aşılar da bulunuyor. Bu aşılar, devletin ücretsiz yaptığı aşılardan değil. Meninngokok yani benekli menenjit aşısı bu aşılardan biri. Meningokok aşısı sağlık bakanlığı ulusal aşı takviminde yer almıyor.

Beyin zarı iltihabı hastalığı olan menenjit, solunum yolu ile yayılma gösteriyor. Kalabalık alanlar, kreşler, okul, hastane, askeriye gibi ortamlar hastalığın bulaşma ve yayılması açısından risk faktörü oluşturuyor.
Hastalığın farklı tipleri, farklı yayılma alanları bulunuyor. Bu sebeple ülkemizde hac, umre gibi seyahatlerden önce yaptırılması tavsiye ediliyor.

Risk grubu içerisinde 5 yaş ve altı çocuklar olan ve etkileri çok ağır olup ölüme bile yol açabilen bu hastalığın aşısının ulusal aşı takvimine ve bebeklik aşıları içerisine alınması için çeşitli kampanyalar düzenleniyor.