Botoks Nedir? Nasıl Uygulanmaktadır?

  • 1 Star
    Loading...

Cilt gençleştirme ve güzelleştirme amacıyla genellikle alın, yüz ve boyun çizgileri durumunda uygulanan Botoks, son dönemlerin en popüler estetik yöntemlerinden bir tanesidir. Clostridium Botulinum adlı bakteriden laboratuar koşullarından üretilen tıbbi bir protein çeşidi olan botox, tarih boyunca ilk olarak nöroloji ve göz hastalıklarında kullanılmaya başlanmış ve uygulandığı bölgelerde sıkılaşma sonucu verdiği gözlemlenerek, kozmetik dünyasına adım atmıştır.

Sigara kullanımı, ilerleyen yaş, kirli hava veya stres gibi birçok etmen sonucu cilt yaşlanmakta ve kırışıklıklar oluşmaktadır. Cerrahi bir operasyon içermeyen işlem çok sayıda ünlü-ünsüz insan tarafından tercih edilmekte ve herhangi bir kalıcı yan etki bırakmamaktadır. Daha genç görünmek için en kolay ve en acı içermeyen yöntem olan bu uygulama FDA tarafından onay almıştır.

Botox Nedir?

Botoks Nedir?

Bakteri tarafından laboratuar ortamında elde edilen bir ekzotosin olan botox, kırışıklı ve terleme gibi hastalıkların tedavisinde uygulanmaktadır. Bıçak altına yatma gibi bir durum gerektirmeyen bu estetik operasyon, uygulanması açısından oldukça güvenilir ve hızlı bir yöntemdir. Orta ve derin kırışıklık bulunan bölgelerde uygulanan Botoks başlıca;

-Alın bölgesindeki yatay çizgilenmelerde

-Ağız kenarlarında ve göz kenarlarından bulunan çizgilenmelerde

-Kaşlar arasında oluşan çizgilenmelerde ve boyun bölgesinde uygulanmaktadır.

Botox Nedir?

Botoks Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Alanında uzman kişiler tarafından yaptırılması gereken uygulama, en rahat sonuç alınabilecek bölgenin bulunması ve lokal olarak uyuşturulması ile başlar. Bu işlem sonrasında bölgeye hazırlanan serum enjekte edilmekte ve bu işlem ortalama 10 dakika sürmektedir.

Etki mekanizması uygulanan bölgedeki kas ve sinir bağlantılarını engellemek olan yöntem bu sayede kas kasılmalarının önüne geçmekte ve daha sıkı bir cilt elde etmeye dayanmaktadır. Uygulandığı bölge dışında herhangi bir etki bırakmayan operasyon ile doğal yüz ifadesi ve mimik hareketleri korunabilmektedir.

Botox Nedir?

Botoks Uygulaması Ne Kadar Sürmektedir?

18 yaş ve üzeri herkes tarafından uygulanabilen Botoks etkisi 2 hafta içerisinde ortaya çıkmakta ve ortalama olarak 6-8 ay arası devam etmektedir. Kızarıklık veya baş dönmesi gibi kısa süreli yan etkileri görünebilen uygulama kalıcı etki bırakmamaktadır. Gebe veya emzirme döneminde bulunan bayanlar dışında kas ve sinir hastalığı yaşayan hastalarda da uygulanmamaktadır.