Brüksel Lahanası Nedir? Brüksel Lahanası Yemek Tarifi?

  • 1 Star
    Loading...

Kış sebzelerinin en önemlilerinden olan Brüksel Lahanası, halk arasında Frenk lahanası olarak da bilinmektedir. Turpgillerden olan bu küçük yumruya benzeyen sebze, kat kat yapraklara sahiptir. Anavatanı bilinmeyen bu bin bir faydalı sebze, Avrupa ve Amerika da çok yoğun şekilde yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Ülkemizde tadı çok beğenilmese de yaygınlaşmaya başlayan bu sebzeyi pazarlardan, market ve manavlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Oldukça pratik olan bu sebzenin faydaları saymakla bitmiyor. Ülkemizde yeni üretime geçen bu sebzenin kalın ve kat kat yaprakları ve yumru şeklinde baş kısmı bulunmaktadır. Lezzet açısından lahanaya oldukça benzeyen bu sebze türü, haşlamasından kızartmasına kadar birçok farklı şekilde tüketilmektedir. Haşlanarak yapılması durumunda vitaminini kaybeden Brüksel Lahanasını haşlayarak pişirmeniz daha doğru olacaktır. Et yemekleriyle iyi bir uyum sağlamasıyla da bilinen bu sebze birçok sağlık sıkıntısına iyi gelmektedir.

Brüksel Lahanası

100 gramı 36 kcal olan bu sebze, diyet yapanlar açısından da sıkça kullanılmaktadır. Birçok vitamin ve mineral barındıran bu sebzenin lif içeriği de oldukça yüksektir.

Brüksel Lahanası Faydaları

İçeriğinde bol miktarda A, K, B6, ve C vitamini içeren bu sebzede ayrıca lif, bakır, manganez ve potasyum içeriği de yüksektir. Sebzenin faydaları:

-İçerisinde bulunan B vitaminleri ve riboflavin sayesinde sindirime destek veren bu sebze metabolizmayı hızlandırmakta ve zayıflamayı kolaylaştırmaktadır.

– Antoksidan içeriği ve mineralleri ile tansiyonu düşürmektedir. Ayrıca kalp krizi ve felç gibi hastalık risklerini de düşürmektedir.

-Bakır, demir, manganez ve fosfat içeriğinden dolayı kemir erimesini önler ve kemik gelişimini güçlendirmektedir.

-İçerdiği folik asit ile gebeler içinde oldukça önemli olan bu sebze, doğum kusurlarını önlemektedir.

Brüksel Lahanası içerisinde bulundurduğu uçucu maddeler ve aktif bileşenler ile hormon seviyelerini dengelemektedir.

Brüksel Lahanası

-Yüksek C vitamini içeriğiyle bağışıklığı güçlendiren bu sebze, beyaz kan üretimini de arttırmaktadır.

-Lif içeriğinin yüksek olmalı kan şekeri seviyesini korumakta ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

-Besin içeriğinde C, K omega 3 ve lif bulundurması sebebiyle oldukça sağlıklı olan bu sebze, zengin bir besin kaynağıdır.

-Kanser riskini azaltan bu sebze, kalp rahatsızlıklarına karşıda vücudu korumaktadır.

-Ayrıca astıma faydası bulunan bu sebze, kabızlığı da önlemektedir.

Brüksel Lahanası Yemek Tarifi

Zeytinyağlı olarak oldukça güzel bir tat veren bu sebze yemeği için gerekli malzemeler:

  • Bir paket Brüksel Lahanası
  • Bir tane kuru soğan
  • Bir tane havuç
  • Bir tane patates
  • Üç diş sarımsak
  • Bir yemek kaşığı salça
  • Zeytinyağı, karabiber ve tuz

Zeytinyağlı Brüksel Lahanası

İlk olarak sebzenin dış yapraklarınız temizlemeli ve bir miktar sirkeli suda bekletmelisiniz. Doğradığınız soğanları zeytinyağıyla birlikte tencerenizde sotelemelisiniz. 2 ye böldüğünüz sarımsakları ekleyerek bir miktar daha sotelemeye devam edin.

Ardından doğramış olduğunuz patates ve havuçları ekleyip kavurmaya başlayın. Son olarak Lahananızı da ekleyerek 5 dakika kavurmalı, salça, tuz ve karabiberinizi eklemeli, bir miktar su ile sebzeler yumuşayana kadar pişirmelisiniz. Afiyet olsun.