Cevizin Saç ve Cilde Faydaları Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Cevizin faydaları ve yararları herkes tarafından bilinen bir yiyecektir. Bu sebeple sağlıklı beslenme denilince akla ilk gelen besinlerin başında gelmektedir. Sağlığımıza birçok faydası bulunan bu besinin, saç ve cilt bakımı içinde mükemmel sonuçlar verdiğini biliyormuydunuz?

 

Cevizin katmanları olan yeşil kısmı, iç kısmı, kuru kabuk kısmı oldukça değerlidir. Anlayacağınız ceviz a dan z ye bir yararlı besin kaynağıdır. İçerisinde bolca vitamin, bakır, mineral, omega3, yağ asitleri ve lif barındırır. Ceviz en çok kolesterolü olan insanlar tarafından tüketilmektedir. Bunun ana sebebi ise içerisinde barındırdığı doymamış yağların kolesterolü dengelemesidir. Bunların yanı sıra aynı zamanda damar sertleşmesinin de önüne geçmektedir. Damarların sertleşmesini engelleyerek olası kalp krizi risklerini en aza indirmekte de oldukça meziyetlidir.

Cevizin faydaları;

Düzenli ceviz tüketimi ile kan damarları genişler ve daha rahat kan dolaşımını tetikler. Kan dolaşımının hızlanması ile birlikte cilt daha parlak ve gergin görünürken saç diplerimiz daha sağlıklı olacak ve gür görünmesini sağlayacaktır. Cevizin faydaları arasında, içerisinde bulundurduğu omega-3 ve bakır sayesinde cilt esneklik kazanır ve kuruma ve çatlamalar yaşanmaz. Ergenlik döneminde sıkça karşılaşılan akne ve sivilceleri engellemek içinde kullanılabilmektedir. Saçları zayıf olan bireylerin saç diplerine saç kürü uygulaması yapması tavsiye edilir. Bu faydalardan yararlanabilmek için günde en az 3 adet ceviz yenmesi önemlidir.

 

Ceviz Kabuğunun Saça Faydaları Nelerdir?

 

  • Saç diplerinde oluşan bitlenmeyi engeller.
  • Saçların daha gür ve canlı olmasını sağlar.
  • Saç köklerini beslemekte etkilidir.
  • Saç dökülmelerini yüksek oranda azaltır.
  • Sert saçların daha yumuşak ve taranabilir olmasını sağlar.
  • Ceviz kabuğu ile saç boyaması uygulaması yapılabilmektedir.

 

Saçlarınızda cevizin etkilerini arttırmak için; ceviz kabuklarının bir kapta kaynatılarak bu suyun, duş aldığımız suya karıştırılması ile uygulanabilmektedir.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.