Çocuklarda Boy Gelişimi ve Boy Uzatan Yiyecekler

  • 1 Star
    Loading...

           Çocuklarda Boy Gelişimi, çocuk yetiştirirken üzerine en fazla düşülen ve kaygı duyulan konulardan birisidir.  “Bu ay ne kadar uzadı?”, “Yaşıyla boyu orantılı mı?”, “Bir problem var mı?” gibi endişelerin çokça yaşandığı mevzu için kılavuz durumunda bir içerik hazırladık. “Çocukların boyunun uzamasında hangi etkenler belirleyici oluyor?” ve “Boy uzatma formülleri nelerdir?” benzer biçimde soruların cevaplarına yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Boy, yaş ve vücut gelişimi ile doğru orantılı olarak ilerleyen bir süreçtir. Çocuk gelişiminde ise önemli bir belirleyici olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle anne ve babaların bu konu üzerinde titizlikle durmalarında yarar var. Her ne kadar boy uzamasında genel olarak genetik kaynakların rolü büyük olsa da çocuğun gelişimini ve büyümesini izlemek açısından önemli bir fizyolojik göstergedir. Çocuğun boyunun düzenli ve orantılı bir halde artması demek, gelişiminin düzgün ve doğru olduğu anlamına gelir.

Boy Uzaması İçin Neler Yapılmalı?

Boyun uzaması mevzusunda birden fazla etken bulunmaktadır. Genetik özelliklere ve çocuğun yapısına bağlı olarak değişen boy, çocuğun beslenme şekline göre de değişiklik göstermektedir. Boy uzatmak için tüketilen besinler çocuğun gelişiminde çok önemli yer kaplamaktadır. Genetik kaynaklar, hormonlar ve beslenme ile üç etkeni bulunan boy konusunu sizler için araştırdık.

Genetik faktörler

Çocuklarda Boy Gelişimi haha anne karnındayken başlamakta, genetik kaynaklar, boy konusunda fazlaca etkili olmaktadır. Her çocuğun boyu ve diğer fizyolojik özellikleri, anne ve babasından ayrı ayrı geçen iki genden etkilenmektedir. Bu yüzden her çocuğun boy uzunluğu farklı olacaktır. Ek olarak boy uzamasını etkileyen her uygulama da farklı sonuçlar doğuracaktır.

Hormonlar

Çocuklarda, gelişme hormonunun yanı sıra tiroid hormonu da boy mevzusunda etkili olan faktörlerden birisidir. Bundan dolayı gelişme ve tiroid hormonunun yeterli ve tertipli çalışması çocuğun gelişimi açısından çok önemli. Ayrıca çocuğun boyunun düzenli uzaması için kaliteli ve yeterli düzeyde uyku da çokça önemlidir.

Gelişimsel bozukluklar yalnızca kısalığı kapsamaz. Aşırı boy uzaması da gelişimsel bozukluklardan biridir. Bundan dolayı ebeveynlerin bu konuda hassas olması ve çocuğu erken yaşlardan itibaren gözlemlemesi gerekir. Eğer mesele olduğu düşünülürse hemen bir uzmana başvurmak, ileride karşılaşılabilecek olası problemlere karşı erken müdahale olanağı sunmaktadır.

Boy gelişimi

Beslenme

Genetik ve hormonal faktörlerden sonra büyümeyi etkileyen en önemli unsur beslenmedir. Çünkü boy kısalığının en önemli bulgusu yetersiz beslenmedir. Doğru ve yeterli beslenme bütün yaşlarda büyümeyi etkilemektedir. Yeterli protein, mineral ve vitamin alımının, çocuğun hem boyunda bununla beraber gelişiminde pozitif tesirleri vardır. En fazla büyüme hormonuna etki eden kalsiyum ve D vitamini içeren besinler, çinko kaynakları ve doğru egzersizler boy uzamasında oldukça yararlı olur.

Boy uzatan besinlere geçmeden önce çocuğunuz için seçeceğiniz doğru egzersiz mevzusuna doğrusu değinmek istiyoruz. Gelişme çağındaki bir çocuğun yedikleri kadar hareketleri de büyümesinde müessir. Doğru egzersiz, çocuğun boyunun uzamasına destek sunar. Örnek olarak ip atlamak, yüzmek, pilates yapmak, voleybol ve basketbol oynamak çocuğun gelişiminde önemli bir etki oluşturacak egzersizlerden bazılarıdır. Şimdi gelelim boy uzatan besinler mevzusuna..

Boy Uzatan Vitaminler Nelerdir?

Gelişme çağında olan, özellikle 1 – 9 yaş arası çocukların günlük olarak alması ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller bulunur. Bunlardan ilki ve en önemlilerden biri D vitaminidir.

D vitamini vücuda alınan tüm vitaminlerin ve tüm minerallerin emilerek vücuda karışmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı kemik ve kıkırdak gelişiminde oldukça önemlidir. D vitaminini en iyi ve en sağlıklı şekilde güneş ışınlarından alınmaktadır. Uzman görüşüne bakılırsa güneş ışınlarının dik geldiği saatler hariç, günde bir kez güneş ışığına çıkarılan çocuklarda kemik gelişimi ve boy uzaması hızlanır.

Boy Uzatan Meyveler Nelerdir?

Çocuklarda Boy Gelişimi gıda kaynaklarıyla, özellikle meyvelerle sağlanmaktadır. Kemiklerin büyüme, gelişme ve kasların güçlenmesi için vitaminlerin yüksek olduğu kayısı, turunçgiller, kavun, greyfurt, mango, karpuz, incir gibi meyvelerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Bunların yanı sıra lif açısından varlıklı olan kuru incir, içerisinde barındırdığı yüksek protein ile boy uzamasında etkilidir.

Boy Uzatan Sebzeler Nelerdir?

Çocuklarda Boy Gelişimi‘nde sebzeler, meyveler gibi vitamin ve lif konusunda fazlaca zengin besinlerdir. Havuç, kabak, brokoli, ıspanak, patates ve lahana şeklinde besinler ihtiva ettiği folik asit ve A vitamini sayesinde boy uzamasında etkili olur.

Ek olarak soya, bütün sebzeler içinde en fazlaca protein içeren besindir. Bu besinler kemik gelişiminde ve kas kütlesinin artmasında oldukça yarar sağlamaktadır. Uzmanlara bakılırsa çocuklara, boyunun uzaması ve kemik gelişiminin sağlanması için günde 50 gr. Kadar soya yedirmek yeterlidir.

Boy uzamasını etkileyen yiyecekler

Boy Uzatan Mineraller Nelerdir?

Kalsiyum

Her vücut için gereksinim duyulan kalsiyum, çocuklar için de oldukça faydalı bir mineraldir. Kalsiyum zenginliği açısından incelendiğinde karşımıza çıkan en kuvvetli gıda grubu ise süt ve süt ürünleridir. Bu yüzden süt, peynir ve yoğurt tüketimi çocuk gelişimi açısından çok önemli bir yere haizdir. Yoğun protein içeren süt ve süt ürünleri bununla beraber probiyotik etkisi gösterir. Süt ve süt ürünleri çocuğunuzun boyunun uzamasına yardımcı olurken hem de sindirim sisteminin çalışmasında ve düzenlemesinde de etkili rol oynar.

Kalsiyumca zengin olan diğer besinler ise nane ve pekmezdir.  A vitamini deposu olarak bilinen nane ile kalsiyum ve fosfor ikilisini çokça barındıran pekmez, çocuk gelişimi açısından önemli iki besindir. İçerdikleri vitamin ve mineraller yardımıyla büyümeye yardımcı olurlar.

Protein

Çocuklarda Boy Gelişimi denilince değinilmesi gereken en önemli konulardan biri de proteindir. Protein; çinko, demir, fosfor, potasyum, magnezyum benzer biçimde minerallerin yanı sıra B1, B3, B6, B12, ve A vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Bu yüzden protein içeren besinler, çocukların bedensel gelişiminde etkili olmasıyla birlikte zihinsel gelişiminde de etkili olur. Protein içeriği çok yüksek olan besinler neler, tek tek bakalım.

Boy uzatmak için tüketilmesi gereken besinler

Yumurta

Yumurta, protein içeren besinler içinde en kalitelisidir. Bununla beraber içerdiği A, B, D, E vitaminleri ve demir ile gelişim çağındaki çocukların beslenmesinde yer alması ihtiyaç duyulan en temel gıdalardan biri oluyor.

Tereyağı

Tereyağı hayvansal ürünlerden üretilen, insan vücudunda büyümeyi ve gelişmeyi destekleyen protein besinlerden biridir. Tereyağında ayrıca A, E ve K vitaminleri ve mineraller bulunur ve çocuk gelişiminde oldukça yararlı bir besindir.

Tavuk, kırmızı et, balık

Çocuklarda Boy Gelişimi‘nde tavuk, hayvansal gıdalar içinde en zengin protein kaynaklarından biridir. Bununla birlikte protein içeren kırmızı et hem de demir açısından da çok zengindir. Balık içeriğindeki selenyum ve fosfor zenginliğinden dolayı, çocuk gelişimine yararlı hayvansal gıdalardan biridir. Uzmanlara göre çocuklar için günde 100 gr. Et ya da balık tüketmek hem bedensel bununla birlikte zihinsel gelişimleri açısından oldukça önemli.

Yulaf

Yulaf, içerisinde bol miktarda protein maddesi bulunduran besinlerden biridir. Vücut kaslarının gelişmesi ve güçlenmesinde önemli rol oynar. Boy uzamasına olan destekleyici yapısıyla da dikkat çeker. Uzmanlara bakılırsa çocuklar için günde 60 gr. tüketilmesi yeterlidir.

Bu tarz şeylerin yanı sıra protein içeren diğer besinler:

  • Hindi eti,
  • Kuru fasulye, nohut, mercimek, fasulye, barbunya, börülce, bakla ve kuru baklagiller,
  • Ceviz, fındık, fıstık, badem gibi yağlı tohumlardır.