Çocuk Odası Dekoru Nasıl Yapılmalı? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • 1 Star
    Loading...

           Çocuk Odası Dekoru yapacaksanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı maddeler var. Öncelikli odanın güneş alan bir ortam olmasına ve çocuğu ders çalışmaya teşvik etmesine özen göstermelisiniz.Ayrıca dekor yapacaksınız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalarda bulunuyor.

Çocuğunuzun odasını dekore ederken bazı noktaları göz önünde bulundurmalı ve dekore ettiğiniz odanın çocuğunuzun gelişimine katkıda sağlamasına dikkat etmelisiniz. Gelişim çağında olan bir çocuğun odasını dekore ederken 4 maddeyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Mesela çocuğunuzun odası ne kadar güneş alıyor? İşte dikkat etmeniz gereken o maddeler…

Çocuk Odası Dekoru Nasıl Olmalı?

Çocuğunuzun geceleri ve gündüzleri rahat uyuyabileceği ve rahat davranabileceği bir oda yaratmalısınız. Özellikle gelişim çağında olan bir çocuğun odasını dekore ederken en önemli özelliklerden bir tanesi de güneş alıp almamasıdır.

Çocuğunuzun odasına eşya seçerken yalnızca renklerin ahengine göre değil antibakteriyel özellikte olan halıları tercih ederek basit alev almayan, leke tutmayan halılar tercih edin. Çocuk Odası Dekoru yapacaksanız, çocuğunuzun hayal dünyasın geliştirmeye yardımcı olacak dekoratif eşyaları seçmeyi ihmal etmeyin.

Çocuğun Psikolojik Gelişimine Destek Boyama Ve Renkler

Çocuğunuzun psikolojik gelişimine son derece tesir eden konulardan bir tanesi de renklerdir. Çocuğunuz için seçeceğiniz renkleri seçerken komplike renklerden uzak durun. Toplum arasında sıklıkla yapılan hatalardan biri olan kız çocuğu pembe erkek çocuğu mavi olan renkleri uygulamaktan vazgeçin. Çocuğunuzun sevdiği renklere ağırlık vererek pastel ya da açık renklere ağırlık verebilirsiniz.

Çocuk Odası Dekoru

Çocuğunu Yatağı Nasıl Olmalı?

Çocuğunuz için yatak seçerken sert yataklardan uzak durun. Sert yataklar çocuğunuzun kas gelişimini büyük ölçüde etkilemektedir. Çok yumuşak girdili çıktılı yataklar ise çocuğunuzu rahatsız eder. İşte bu yüzden yatak seçerken orta sertlikte olmasına ve ne olursa olsun kenarlarında küçük korumalığının olmasına özen gösterin.

Özel Alan Tanıyın

Çoğu ebeveynin yaptığı hatalardan biri çocuk odasını bunun yanı sıra bir depo olarak kullanmak. Çocuk Odası Dekoru yapacaksanız, kısıtlı da olsa çocuğunuza ayırdığınız alan ona ait olması ve oldukça az eşya yerleştirerek odanın içerisinde çocuğunuza ait eşyaların olmasına ve oyuncaklarının olmasına özen gösterin.