Çocuklarda Göz Tembelliği Nasıl Anlaşılır?

  • 1 Star
    Loading...

Görme zorluğu çeken ve Göz Tembelliği olan çocukların, sınıf içerisindeki motivasyonu ve derse katılımı düşebiliyor ve bu da otomatik olarak notlarını etkiliyor. Sizler için çocuklarda göz tembelliği nasıl anlaşılır? Göz tembelliği nasıl tedavi edilir? konularını araştırdık.

Çocuğunuz Kendisi Değil, Gözleri Tembel Olabilir

Sömestre tatiline girildi ve öğrenciler ilk karnelerini aldı. Öğrenciler bir yandan tatilin keyfini çıkarırken bir yandan da karnedeki düşük notlarını telafi etmeye çalışacak. Karnedeki kırık notlardan şikâyetçi olan ebeveynler ise çocuklarının eksiklerini değerlendirme fırsatı bulacak. Eğitim çağındaki bir çocuğun başarı sağlaması için ruhen iyi bir durumda olması ve fiziksel fonksiyonlarının da düzgün olarak çalışıyor olması gerekiyor.

Çocuklarda göz tembelliği

Öğrencilerin görme fonksiyonlarındaki bozukluklar çoğu zaman okul hayatındaki performanslarını da etkiliyor. Halk arasında Göz Tembelliği olarak da bilinen ‘ambliyopi’, gözlük ya da kontakt lense kullanılmasına rağmen bir veya iki gözün az görmesi durumudur. Görme konusunda zorluk çeken ve göz tembelliği olan
çocukların, okul hayatındaki motivasyonu ve derse katılımı düşebiliyor, bu da otomatik olarak notlarını etkiliyor.

Göz Tembelliği Nasıl Anlaşılır?

Yeni doğmuş olan bebekler oldukça zayıf bir görüşe sahiptir. Görme fonksiyonları birkaç yıl içerisinde gelişim göstermektedir. Gözler aktif bir şekilde kullanıldıkça beyindeki görme merkezlerini güçlendirmektedir. Fakat bu dönemde herhangi bir problem ortaya çıkarsa, başka bir deyişle bazı nedenlerden dolayı çocuk gözünü kullanamaz ise, çocuğun görme merkezleri düzgün bir şekilde gelişemez ve göz yapıları normal görünmesine rağmen görme duyusu zayıf kalır.

Çocuklarda göz tembelliği

Eğer bu duruma müdahale edilmez ise çocuğun beyni, bulanık gözden gelen görüntüyü görmezden gelmeyi öğrenir ve bunun sonucunda çocuğun görmesine kalıcı olarak zarar verir. Bu süreçte aile tarafından teşhisi zor olan bu rahatsızlık sadece muayene ile teşhis edilebilir.  Ebeveynler bu rahatsızlığı çocuklarının gözünü sırayla kapatarak verdikleri reaksiyona göre durumu kabaca test edebilirler. Göz Tembelliğinde 6 ay, 1 yaş ve 2 yaş muayenesi oldukça ehemmiyetli ve önemlidir. Bu rahatsızlık ne kadar erken tespit edilir ise başarı oranı ve ileride çocuğun görme seviyesi o kadar iyi olmaktadır.

Çocuklarda göz tembelliği

Egzersiz ile Göz Tembelliği Yenilebilir

Birçok öğrenci eğitim süreçlerinde bu durumunda dolayı sıkıntı yaşamakta ve öğrenmede zorluk çekmektedir. Çocuklarınızda bu rahatsızlık var ise, bu vaziyet derslerini ve notları da direk olarak etkilemektedir. Çocuğunuzun gelişimi süresince gözdeki tembellik tedavi edilmez ise, görme olayı daimi olarak azalmaya başlar. Bir süre sonra beyin gözden gelen görüntüleri dikkate almaz ve en nihayetinde bu vaziyet stabilize oluyor ve göz az derece görmeye başlar.

Çocuklarda göz tembelliği

Geç kalınmış bu aşamada artık tembelliği etkili bir şekilde tedavi etmek oldukça zorlaşmaktadır. Göz Tembelliğinin erken teşhisi ve tedavisi için çocuklarınızın sağlam gözünü gün içerisinde belirli sürelerde kapatması gerekir. Kapama egzersizinde en dikkat edilmesi gereken şeyler sabır ve kararlılıktır. Bu tedavi bazen uzun sürebilmektedir. Kapatma esnasında gözü uyarıcı aktiviteler yapmanız daha iyi sonuçlar vermektedir. Kapama tedavisi çocuk 14 yaşına gelene kadar yapılabilir. İleri yaşlarda da yapılabilen fakat zor ve etkisi az olan kapama, erken teşhis ve tedavi ile birlikte en iyi sonucu vermektedir.