Çocuklarda Yüksek Ateşin Önemi

  • 1 Star
    Loading...

Çocuklarda Yüksek Ateşin Önemi ( grip nedir )

Çocukların vücudunda bulunan vücut sıcaklığı normalin üstüne çıkması yüksek ateş olarak tanımlanır. Vücut sıcaklığı koltuk altından 37, kulaktan 37,3 ve makattan 38 derece üzerinde ölçülen ateş tehlikelidir. Ebeveynler çocuklarda yüksek ateşe önem verilmediği takdirde ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilir.

Yüksek Ateşin ( Grip nedir ) Önemi

Vücuttaki ateş arttığında birçok organ etkileniyor. Bağışıklık sistemi zayıflıyor. Sıvı ve kalori ihtiyacı artıyor. Artan oksijene bağlı olarak karbondioksit ve kalp yükü artıyor. Kan hücrelerine zarar veriyor. Şeker hastalığı olan kişilerde diyabetin şiddetini arttırıyor. 5 ve 6 ay arası çocuklarda havale riskini arttırıyor.

Ateş Derecesi Ne Olursa Tehlikeli Olur?

37,5 ile 37,9 derece ısının yükseldiğinin habercisidir. 39,5 ve 40 derece yüksek ateş olarak kabul edilir. Vücuttaki ateş derecesi 40,5’in üstüne çıkarsa hayati tehlike arz eder.

Doğru Ateş Ölçümü Nasıl Yapılır? Grip nedir – Nasıl Ölçülür

Çocuğun alnından ölçülen ateş derecesi doğru sonuç vermeyebilir. Çocuğun ateşini ağızdan, makattan, kulaktan ve koltuk altından ölçebilirsiniz. Birinci ölçümden sonra ikinci ölçümü yapabilmek için en az 5 dakika beklemeniz gerekiyor.
Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Ateş arttı ve vücutta enfeksiyon varsa ateş düşürücüler tedaviye cevap vermeyebilir. 39 derecenin üstüne çıkan ateş ile birlikte çocukta huzursuzluklar ortaya çıkar. Çocuğun ateşi çıktığında üzerini açın. Oda sıcaklığını düşürün. Ilık ve ıslak bezlerle çocuğun vücudunu silin ya da duş aldırın. Tüm yapılan uygulamalara rağmen ateş düşmüyorsa, endişelenmeden hastaneye giderek tedavi altına alınması gerekiyor.

Yüksek Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapılır?

Yüksek ateş nedeniyle çocuk üşüyüp, titreyebilir. Bu nedenle üstünü örtmeyin.
Yüksek ateş nedeniyle kaybedilen sıvıyı arttırmaya çalışın.
Çocuğa kalın giysiler yerine inci ve refah giyisiler giydirin.
Çocuğun üstüne kalın battaniye ve yorgan yerine ince çarşaf ya da örtüler örtün.
Çocuğa ılık su da banyo yaptırın. Direkt soğuk su kullanmayın.
Ateşi Çıkan Çocuklarda Yapılan Hatalar
Çocuğun ateşi çıkar çıkmaz birden fazla gereksiz yere ateş düşürücü ilaçlar kullanmayın. İlaçların içildiği öğünler bellidir. Bu ölçülerin dışına çıkarak verilen ağrı kesiciler çocuklarda yan etkilere neden olur.

Soğuk Su Veya Buz Kullanımı

Derecesi belli olmayan soğuk ve ılık suyla bilinçsiz şekilde duş aldırmak yanlıştır. Bir beze sarılan buzla vücut silmekte çocuğun hayatını tehdit eder.

Antibiyotik Kullanımı

Ateşe bağlı olarak enfeksiyon ya da bakteri ile ilişkilendiren anneler antibiyotik kullanıyor. Doktor yazmadan antibiyotik kullanmayın. Doktora çıktığınızda kesinlikle antibiyotik yazılması için ısrar etmeyin.