Diyet ve Diyet Listesi

  • 1 Star
    Loading...

  Diyet ve Diyet Listesi

Sağlıklı bir diyet ve diyet listesi, gıdaların doğru miktarlarda alınmasıyla başlar. Etrafımızda bulunan yiyecekler yaşamımızı sürdürmek için gerekli olan enerji ve ham madde içerikleriyle birlikte karbonhidrat, protein ve yağ içeriğiyle de oldukça önemlidir. Uygulanan bu diyetler yapılma amacına göre değişmekle birlikte kilo verme, kilo alma ve genel durumu korumak amacıyla yapılabilmektedir.

Zorlu bir süreç olan zayıflama, doğru uygulamalar sonucunda eğlenceli ve sağlıklı bir şekle dönüşecektir. Zayıflamak için 2 önemli faktör bulunmaktadır. Bunlar sağlıklı beslenme ve spordur. Gıdaların gruplandırma sistemiyle tüketilmesine Diyet Listesi denmektedir.

Herhangi bir diyet listesi, uygulayan herkes için aynı sonucu vermemektedir. Her bireyin metabolizma hızı, vücut durumları ve ihtiyaçları farklılık göstereceğinden dolayı en doğru diyet metodu kişinin kendi yapısına uygun olarak hazırlanandır. Bu diyet listeleri sizlere en doğru tüketimi sağlayacak ve kısa sürede sonuçlar göz görülecek seviyeye gelecektir.

Diyet listesi hazırlamak için ilk olarak vücut kitle endeksi hesaplanmalıdır. Sonrasında ideal kilo belirlenerek o sonuca ulaşmak üzere diyet programları hazırlanır. Bu konuda diyetisyenlerden destek alabilir veya gıdalar hakkında bilgi edinerek kendi diyet listenizi hazırlayabilirsiniz.

Diyet ve Diyet Listesi

Unutulmamalıdır ki beslenmeyi kısmak ile kilo veremezsiniz. Bu durum sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Önemli olan dengeli ve düzenli beslenmektir.

Diyet listenizi hayat şartlarınıza göre hazırlamalısınız. Gün içinde sürekli koşturan birey ile masa başında oturan insanın diyeti aynı olamayacaktır. Amaç günlük olarak harcadığınız enerji miktarından daha düşük şekilde kalori almak olacaktır.

Sağlıklı bir diyet listesinde mutlaka karbonhidrat, protein, yağ ve mineraller olmalıdır. Bunun dışında su tüketimi de arttırılmalıdır. Yağların vücutta çözülmesini sağlayan en önemli etken sudur.

Diyet listesi hazırlarken hazır yiyeceklerden, sigara, alkol ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Lifli yiyecekler tüketerek midenizi bastırmalı ve tokluk hissi yaratmalısınız.

 

Ayrıca hayvansal yağ tüketimini azaltarak bitkisel yağ miktarını arttırabilirsiniz. Acıktığınızı hissediyorsanız kalorisi düşük olan yoğurt, salata veya az miktarda meyve ile açlığınızı bastırabilirsiniz.

Öğünler şeklinde hazırlanan diyet listelerinde en çok kahvaltıya dikkat edilmeli ve mutlaka düzenli ve sağlıklı gıdalar tüketilmelidir.

Fazla kilo genel olarak depolanma sonucu meydana geldiği için spor yaparak bu depolanan maddelerin kullanılması sağlanmalıdır.

Sabah kahvaltıları zengin olmalı, öğle yemeği orta ve akşam yemeği ise hafif şekillerde yapılmalıdır. Mesela öğlen yemeğinde aşırı yağdan kaçınılmalı, akşam yemeğinde ise salata veya yağsız besin kaynakları tercih edilmelidir. Akşam yemeği uyku öncesi olduğu için sindirime katkısı olan yiyecekler tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.