• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

  • 1 Star
    Loading...

Doğru cilt bakımı konusunu evde yapılan ve güzellik merkezinde yapılan uygulamalar şeklinde sınıflandırabiliriz. Güzellik merkezlerinde yapılan uygulamalar buhar ve siyah nokta cihazları gibi profesyonel olarak cilt bakımı için kullanılır. Bu cihazları zaten uzman kişiler kullandığından ekstra bir şey bilmenize gerek kalmaz. Ancak evlerde kendiniz düzenli cilt bakımı yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz önerilir. Bu sayede daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Cildi Temizlemeden Bakıma Başlamayın

Cilt temizliği serum ya da krem gibi bakım ürünlerini sürmeden önce yapılması gereken en önemli adımdır. Bunun nedeni makyaj, kirli hava, sigara dumanı gibi koşulların gözenekleri tıkaması ve uygulanacak bakımın verimini düşürmesidir.  İyi bir cilt temizliği için cildiniz kurutup germeyen doğal bir sabun, tonik gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bunları banyodan hemen sonra cilde sürmeniz daha da gözenekleri açar ve bakımın etkisini artırır.  En iyi sonuçların banyo sonrasında yapılan bakımlardan alındığı dermatoloji uzmanlarının da ortak görüşüdür. Gece saatlerinde ve banyo sonrasında kişisel bakım yaparak etki derecesini artırabilirsiniz.

Cilt Tipinize Özel Ürünler Seçin

Yaygın cilt bakım hataları içerisinde bulunan cilt tipine yönelik ürün kullanmamak bakım sürecinde zorluk yaşamanıza neden olacaktır. Eğer nasıl bir cildiniz olduğunu bilmiyorsanız bunu basit ipuçlarıyla fark edebilirsiniz. Örneğin cildinizde genelde parlama ve elle temas edince genelde yağlı bir his oluşuyorsa yağlı cilt tipi olacaktır. Sadece alın ve burun bölgesinde yağlanma oluyorsa karma, gergin ve mat bir cildiniz varsa da kuru cilt olma ihtimali yüksektir.  Eğer cildiniz yağlıysa kuru ciltler için olan ürünlerden kullanırsanız yağlı olan cildinizin yağ miktarı daha da artacaktır. Bu da sivilcelere neden olabilir.

Doğru Ürün Seçtikten Sonra Doğru Uygulama

Doğru cilt bakımı yapmak için diğer aşama ürünleri doğru şekilde uygulamak… Eğer ambalaj üzerindeki kullanım talimatlarına uymazsanız üründen istenen tam verimi alamayabilirsiniz. Örneğin anti aging serum kullanıyorsanız marka ve ürün özelliklerine göre bunun etki süresi değişebilir.  Bu durum diğer ürünlerde de geçerlidir. Örneğin maske ürünleri aşamalı olarak belirtilen süre boyunca kullanılmaya devam edilmelidir.