Duvak Modelleri Nasıl Seçilmeli ?

  • 1 Star
    Loading...

Hayalleriniz gerçek oldu ve artık evleniyorsunuz. Gelinlik modeline karar verdiniz ve sıra duvak modeli seçmeye geldi. İlk bilmeniz gereken duvağı seçmeden önce duvağın en az gelinlik modeli kadar önemli olduğunu bilmenizdir. Gelin duvağının, bazı inanışlara göre gelini kötülüklerden koruduğuna inanılır, bazı görüşlere göre de gelinin saflığını ve temizliğini simgelediğine inanılır. Peki duvak modeli nasıl seçilmeli?

 

Duvak gelinler için önemli bir aksesuardır ve özenle seçilmesi gerekir. Güzel ve davetlilerin gözünü alacak şekilde görünmenin belli başlı yolları vardır. Bu görüntü için duvağın gelinliğe, yüz tipine, mekana göre seçilmesi gibi birçok farklı kriteri vardır. Şimdi siz güzel gelinlere bunlardan bahsedelim ve duvak modelini nasıl seçeceğinize karar verelim. Kararını verdikten sonra duvak modeli tasarlayan firmalara ulaşarak duvağına kavuşabilirsin.

GELİNLİKLERE GÖRE DUVAK MODELLERİ

Gelin hanım öncelikle unutmaman gereken birkaç şeyden bahsedelim. “Duvak gelinliği tamamlayan bir aksesuardır ve asla gelinliği gölgede bırakmamalıdır.” Yani düğün boyunca başrol hep gelinlik olmalıdır. Bu bilgi ile yola çıkacak olursak seçeceğiniz duvak modelleri, gelinliğini tamamlamalı ve onu öne çıkarmalıdır. Bilmen gereken diğer bir konu ise seçeceğin duvak modelleri, kesinlikle ama kesinlikle gelinlik ile aynı renk ve tona sahip olmalıdır. Örnek verecek olursak beyaz bir gelinlik üzerine krem renginde bir duvak pekte hoş görünmeyecektir. Şimdi en önemli yer gelinliğin özelliğine göre duvak seçimi konusu, gelinliğin işlemeleri, taşları, boyu, kabarıklığı gibi etkenlerin duvak seçimini direk etkilediği bir gerçektir. Bunları sakın aklından çıkarma gelin hanım. Gel sana biraz daha yardımcı olalım.

SADE GELİNLİK MODELLERİ İÇİN DUVAK MODELLERİ

Sade gelinlik modelleri, görüntüyü pek sevmeyen ve cool olmak isteyen gelin adaylarının tercihleri arasında daha fazla yer almıştır. Gelin hanım sende bu gelin adayları içerisinde yer alıyorsan eğer, duvak modelleri arasından bu sadeliğe eş değer bir duvak seçimi yapabilirsin. İşlemesi ya da taşları olmayan bir duvak seçimi ile bunu kuaförden rica ederek topuzunun altından tutturarak sade bir görünüm elde edebilirsin. Duvak modelleri arasından ipek duvak modeli, tül duvak modeli gibi modeller seçebilirsin. Sana tavsiyem duvağın kumaşı gelinlik kumaşı ile aynı olması. Eğer elinden geliyorsa bunu değerlendir bence gelin hanım. Bunun yanı sıra iki farklı duvak modeli kullanabilirsin. İki farklı dediysem aklına farklı gelmesin. Birisi uzun, diğeri kısa iki duvak ile gelinliğin sadeliğini daha fazla dengeleyebilirsin ve hoş bir görünüm elde edebilirsin.

TAŞLI GELİNLİK MODELLERİ İÇİN DUVAK MODELLERİ

İşlemeli gelinlikler, en çok tercih edilen gelinlik modelleridir. Gelin hanım, eğer sende taşlı bir gelinlik modeline sahipsen, duvak modelleri arasından kesinlikle sade bir duvak seçmen gerekli. Eğer çok sade olmasından yana değilsen, kenarlardan hafif işlemeli bir dantel ya da taşlı bir işleme (abartılmamış olanlardan) tercih edebilirsin. Eğer gelinlik modelinde taşlar sadece göğüs ve göbek kısmı gibi yukarı bölümlerde yer alıyorsa, duvak ile birlikte gelinliği dengeli bir hale getirip daha şık görünmesini ve gelinliğin ön plana çıkmasını sağlayabilirsin. Taşlı veya işlemeli duvak tercih edeceksen, taşların ve işlemelerin kesinlikle gelinlik üzerindekiler ile uyumlu olmasına dikkat etmelisin.

DANTELLİ GELİNLİK MODELLERİ İÇİN DUVAK ÖNERİSİ

Dantelli gelinlik modelleri, bir döneme damgasını vurmuş ve bütün gelinler tarafından tercih edilen bir gelinlik kumaşıdır. Modasını hiçbir zaman kaybetmeden her yıl farklı işlemeler ile karşımıza çıkmaktalar. Gelin hanım, eğer sende dantelli modellerden yana tercihini kullandıysan, duvak modelleri arasından gelinliğin ile uyumlu dantelli bir duvak modeli seçebilir ya da gelinliğin biraz daha sadeye yakın ise işlemeli ve taşlı bir duvak seçerek gelinliğini dengeleyebilir ve hoş bir görünüm sağlayabilirsin.

YÜZ TİPİNE GÖRE DUVAK MODELLERİ

Duvak modelleri seçiminde yüz tipi oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Yüz hattına göre, saç stiline göre, gelinlik boyuna göre birçok etken olduğu gibi en önemliler arasında yer alan kesinlikle yüz tipine göre duvak modelleridir.

OVAL YÜZ TİPİNE GÖRE DUVAK MODELLERİ

Oval yüz yapısı genel olarak ufak ve ince hatlara sahip bir çene ve dışarı doğru çıkık olan elmacık kemikleridir. Bu yüz tipine sahipseniz çok şanslı bir gelin olduğunuzu belirtmeden edemeyeceğim. Bu övgüde asıl belirtmem gereken istediğiniz tüm duvak modelleri sizin için var. Gelin hanın eğer sende ben oval yüz tipine sahibim diyorsan yüz tipi önerilerimize aldırış etmeden gelinliğin için yukarıdaki tüyoları dikkate alman yeterli olacaktır.

KARE YÜZ TİPLERİ İÇİN DUVAK MODELLERİ

Kare yüz tipine sahipseniz bir Angelina Jolie olma potansiyeliniz her zaman vardır. Belirgin bir çene yapısı ve çenenin en boy oranları birbirine yakın olduğu bu yüz tipinde duvak modelleri arasından seçmen gereken boyunu daha uzun gösterecek duvak modelleri seçmen olacaktır. Saçlarını yaptırırken yüz hattının sivrilmesi için özel isteklerde bulunabilirsin. Duvağı arkada ense çıkıntısı olarak değil de, baş üstünden takarak daha uzun bir görünüm elde edebilirsin. Örnek verecek olursak rahibe duvak modelleri senin için daha uygun ve dengeleyici duracaktır. Eğer gelinliğin buna müsaade ederse saçlarını açık bırakarak yüz hattında bulunan keskin virajları saklayabilirsin.

YUVARLAK YÜZ TİPİ İÇİN DUVAK ÖNERİSİ

Gelin hanım, eğer sende yuvarlak bir yüz tipine sahipsen; seçeceğin duvak modeli kesinlikle şapel, katedral, dirsekte biten duvak modelleri arasından seçilmelidir. Bu duvak modelleri sayesinde oval yüz hattını tamamlamış ve kombin bir görünüm elde etme şansın olacaktır. Bu modelleri seçerken duvağın üst üste katlanmış veya kabarık olmaması önemli. Bu tarz seçeceğin modeller seni kilolu ve çirkin gösterecektir aman dikkat.! Yüzünü oval bir yüz tipine ulaşmak için saçlarını açık ve uzun bırakabilirsin.

DİKDÖRTGEN YÜZ TİPİ İÇİN DUVAK MODELLERİ

Dikdörtgen yüz tipi genel olarak geniş ve açık bir alın, bunun yanı sıra belirgin çene ve elmacık hatlarına sahiptir. Bu yüz tipinde bir gelinimizsen senin için en uygun olacak duvak modeli kabarık duvak modelleridir. Duvağın saça takılması konusunda ise tepeden değil de yanlardan olmasına dikkat etmelisiniz. Tepeden takacağınız duvak modellerinde yakalamaya çalışacağımız ovalliğin dışına çıkarak daha fazla simetrik bir görünüm elde edebilirsiniz. Aman Dikkat! Seçeceğiniz duvak modelleri arasında ince ve kabarık duvak modelleri ilk tercih olmalıdır.

MEKANA GÖRE DUVAK MODELLERİ

Evleneceğiniz mekan gelinlik modeli ve duvak modeli için oldukça önemlidir. Eğer mekan ile uyumlu bir giyinim sergilemezsen rahatsız olacak ve rahat hareket etmekte zorlanacaksın. Peki hangi mekan için nasıl giyinilmeli? Düğün salonunuzu seçtikten sonra gelinlik modeli seçmek sizin için ilk kriter olacaktır. Kır düğünü, tarihi düğün salonları, ışıltılı düğün salonları bu seçimde ana faktörlerdir.  Gelinlik modelleri ve duvak modelleri incelenirken mekan göz ardı edilmemelidir. Bu tercihleri tamamen sana bırakıyor ve bir ömür boyu mutlu olmanı diliyorum. Unutma o gün en güzel sen olmalısın ve her şey mükemmel olacak…