Bebeklerde Ek Gıdaya Nasıl Başlanmalı? Başlangıç Aşaması Önem Taşıyor!

  • 1 Star
    Loading...

Ek Gıdaya Nasıl Başlanmalı? Başlangıç Aşaması Önem Taşıyor!

Ek gıda dönemi nedir? Ek Gıdaya Nasıl Başlanmalı? İşte ek gıda döneminde annelerin bebek beslenmesi ile ilgili dikkat etmesi gerekli olanlar!

Bebeklerin ek gıda dönemi ile ilgili pek fazla bilgisi olmayan anneler buraya! Bebeklerin altıncı ayını doldurmasıyla beraber başlaması gereken ek gıda döneminde bebek beslenmesi ile ilgili dikkat edilmesi gerekli olanları sizler için derledik. Peki, ek gıda dönemi nedir? Ek Gıdaya Nasıl Başlanmalı? Ek gıdaya geç veya erken başlamanın zararları var mıdır? Tüm merak edilen soruların yanıtları modapesinde.com adresinde bulabilirsiniz.

Bebek Olması Gereken Kilo Değerinden Düşükse…

Bebekler altıncı aylarını doldurduktan sonra yavaş yavaş ek gıdaya başlatılabilir. Genellikle bebek anneden besin ihtiyacını tam anlamıyla karşılayabiliyorsa yani annesini yeterince emiyorsa ek besine ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı durumlarda hekimler ek gıda sürecini erken başlatabiliyor. Bu hususta hekimlerin ifade ettiklerini yapmakta yarar var. Çünkü bebek olması gereken kilodan daha düşük olabiliyor ya da demir eksikliği görülebiliyor. Bu nedenlerle hekimler bebeği ek gıdaya başlatma ihtiyacı duyabiliyorlar.

Ek Gıdaya Erken Başlamanın Zararları Bulunuyor

         Ek Gıdaya Nasıl Başlanmalı? derseniz, ek gıdaya erken başlamanın çeşitli zararları bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sindirim problemi görülmesidir. Enzimler bebeklerde yeterli ölçüde gelişemeyebilir bu da otomatik olarak bebekte sindirim sorunları yaşanmasına neden olur. Bunun yanı sıra ek gıdaya erken başlanmasının bir diğer zararı da böbrekte biriken sodyum ve ürenin artmasıdır.

Ek gıdaya 6. aydan önce başlamanın bir diğer zararı ise bebekte emme refleksi hakim olmasından kaynaklı bebeğin yemekte sorun çıkartmasıdır. Besin alerjisi riski normale göre daha çok olmaktadır.

Ek Gıdaya Nasıl Başlanmalı

Ek Gıdaya Geç Başlamanın Da Zararları Var

Ek gıdaya erken başlamanın nasıl zararları varsa ek gıdaya geç başlamanın da zararları bulunuyor. Bunlardan biri de demir eksikliğinin görülmesidir. Bunun yanı sıra bebeklerde gelişimsel sorunluluklar görülebilir ve kilosu yetersiz kalır.

Ek Gıdaya Geçişte Başlangıç Aşaması Önem Taşıyor

Ek gıdaya geçiş yapılırken dikkat etmek gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken şey seçilen besinlerin doğru olarak seçilmesidir. Yumuşak ve tepki göstermeyen gıdalar başlangıç aşaması için oldukça önemlidir. İlk önce püre tarzında yumuşak besinler bebeğe verilmeli, sonrasında ise çiğneme yetisini geliştirecek katı besinlere geçiş yapılmalıdır.