El ve Ayak Burkulması İçin Ne Yapabilirim? Ne İyi Gelir?

  • 1 Star
    Loading...

Evde bir iş yaparken elinizi bir yere çarpabilir ya da ayağınızı burkabilirsiniz. Bugün sizler için evde naturel yollarla El ve Ayak Burkulması için ne yapılabilir, bu sorunlar nasıl tedavi edilir gibi sorularınızın cevaplarını vereceğiz. Şimdi konuya girmek istiyorum. Olur ya evde veya başka bir ortamda iş yapıyorsunuz ve aniden elinizde bir uyuşma hissettiniz ya da yürürken ayağınız burkuldu ve sızlamalar olmaya başladı. İşte o an derhal bir kenara oturmalısınız.

Örneğin bazen maç esnasında futbolcular sakatlanır ya da ayakların da ağrı olur ve kendilerini yere bırakırlar. Sizde aynı şekilde işinize bir süre ara vermelisiniz. İlk olarak incinmeler de kullanılacak tedavi yöntemi incinen yere buz bağlayabilirsiniz ve ayakları yukarı kaldırabilirsiniz. Herhangi bir eklem yerinizi burkarak zarar verdiyseniz, kızarıklık ve morluk oluşacaktır.

El ve Ayak Burkulması

El Ve Ayak Burkulması Nasıl İyileşir?

Diyelim ki yakınlarda sağlık kurumu yok ya da sizin bu kurumla gitme gibi bir şansınız yok. İşte o zaman El ve Ayak Burkulması için yapılacakları sizlere tek tek yazıyorum. Burkulan ya da kırılan bölgeyi bir gün boyunca dinlendirmeniz gerekmektedir. Bu bir günlük süre zarfında sürekli olarak buz tedavisi uygulamanız gerekmektedir.

Buz tedavisi bittikten sonrasında gece yatarken elastik bandaj yardımıyla bölgeyi çok sıkmadan bandajı bağlamanız gerekmektedir. Ve mutlaka aklınıza bulunsun parmak incinmesi yaşıyorsanız parmaklarınız şişmeden, parmağınızda yüzük filan var ise derhal çıkarınız. Çok ağrın ve şişkinlik olduğun da eczaneden aspirin ve ibuprofen biçimı reçetesiz alınan ağrı kesici alıp kullanabilirsiniz. ( 18 yaşından küçükler kullanmaması gerekmektedir.)

El ve Ayak Burkulması

Önemli bir not olarak eklemek istiyorum, son olarak yapılan araştırmalara göre ev kazaları Türkiye’ de oldukça fazla şekilde gerçekleşmekteymiş. Yapılan anket neticelerine göre 100 evin 13 tanesinde günlük kazalar meydana gelmekteymiş. Bunlardan 10 tanesi ufak çaplı kazalar olarak ankette yer almış. Bende sizler için evde alınacak önlemlerden bahsetmek istiyorum.

El ve Ayak Burkulmasını önlemek için evinize merdiven ile çıkıyorsanız eğer yan taraflara korumalık yaptırınız, ayrıca kapı ve merdiven basamaklarının da aydınlık olması çok önemlidir. En önemlisi ise evde takılıp düşeceğiniz eşyaları ortada bırakmayınız.