Eşler Arasında İletişim Problemleri ve Çözümleri

 • 1 Star
  Loading...

Bu yazımızda Eşler Arasında İletişim Problemleri  ve çözümleri, evlilikte yapılmaması gerekenler ve mutlu evlilik nasıl olur soruları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Evlilikte İletişim Problemleri ve Çözümleri

Evlilik insan soyunun devamı için gereklidir. Evlilik ilk olarak insanın biyolojik bir ihtiyacıdır. Erkekler ilişkilerinde her zaman aşk vermekte ve cinsellik istemektedir.

Kadın ise cinsellik vermekte fakat aşk ve sevgi istemektedir. Hanımlar psikolojik doğaları gereği cinselliği ikinci planda tutmaktadır. Çünkü kadınlar sevilmeyi, kıymet verilmeyi, duygusal gereksinimlerinin karşılanmasını daha çok önemserler. Evlilik her yiğidin maalesef ki harcı değildir.

Bir düşünün bekârken çoğumuzun belirli bir sorumlulukları ve görevleri yoktu. Fakat evlenince bunların tümüne kucak açarsınız. Evliliklerde en büyük sorunlarından biri ise yargılamaktır ve maalesef ki en sık biz kadınlar yapmaktayız.

Eşler Arasında İletişim Problemleri‘ni  aşmak için eşinizin yaptığı bir işi yargılamak yerine daha ılımlı ve teşvik edici davranışlara yönelebilirseniz, eşinizin o durumunda ne yaşadığı ve ne hissettiğini anlayabilirsiniz. Eğer konu ile ilgili daha iyi bir fikriniz var ise bunu daha yumuşak bir üslup ile kırmadan yapabilirsiniz.

Örneğin; “yaşadığınız bu vakada ortam şartları neydi bilemiyorum ama ben olsaydım. şöyle şöyle tepki verirdim.” Gibi ifadeler ile kırıcı olmadan eşinize yardımcı olabilirsiniz. Evliliklerde en sık yaşanan sorunlar bir tanesi de iletişim sorunu ve yanlış anlaşılmaktır.

Eşler arası iletişim

Evlilikte Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

 • Sevginizi ifade etmelisiniz; Sevgi bir evlilikte olmazsa olmaz altın kurallardan bir tanesidir. Çünkü sevgi beraberinde saygıyı da getirmektedir. Kişilerin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar ve doğal olarak bu da davranışlara olumlu şekilde yansır.
 • Evinizi Çekici Kılmalısınız; Evinizi yalnız rutin bir uyku uyuma, TV izleme veya konaklama aracı olarak görmeyin. Evinizi daha keyifli bir hale getirerek evliliğinize de renk katabilirsiniz. Bunun için ev içi aktiviteler yapmanız sizler için daha iyi olacaktır.
 • Karşılıklı Sohbet Edin; Sohbet etmek bir evlilikteki iletişimi sağlamlaştırmaktadır. Birlikte konuşarak ve sohbet ederek bir şeyleri paylaşmak sorunlarınızı çözmenizde en etkili yollardan bir tanesidir. Her şeyi açık açık ve uygun bir üslup ile konuşun.
 • Mutlaka Birbirinize Zaman Ayırın; Ne olursa olsun birbirinize vakit ayırmaya çalışmalısınız. Birlikte işler bitirmeye çalışın, dertleşin ve ya bir cafe de oturup iki çay içebilirsiniz. Bazı zamanlarda amaçsızca dışarıya çıkıp biraz hava almak bile evliliğinizde değişiklikler yaratabilmektedir.
 • Ben Diliyle Duygularınızı İfade Etmelisiniz; Genelde insanoğlunda çoğunlukla eksik olan bir şeydir ben dili. Karşımızdaki fert ile ilgili rahatsız olduğumuz mevzuyu konuşmak yerine çoğu vakit surat asmayı yahut trip atmayı tercih ederiz. Ben diliyle rahatsız olduğunuz mevzuyu karşı tarafa ilettiğinizde kimse bu tatlı dil karşısında inatlaşmaz.
 • Cinsel Yaşantınıza Özen Göstermelisiniz; Evli çiftlerin maksimum olarak sıkıntı yaşadığı konulardan bir tanesi bu olsa gerek. Araştırmalar sonucunda çoğu evlilikte cinsellik baş sorundur. Eşinizle sorunuzu kibarca paylaşmalı ve beraber çözüm bulmaya çalışmalısınız. Bu sorunu kendi aranızda konuşmalı ve cinsel yaşamınızı renklendirmek için çaba göstermelisiniz. Aksi takdirde aynı evin içinde iki yabancı şeklinde yaşamaya başlarsınız.
 • Eleştirirken Ölçülü Olmalısınız; Çoğumuz eleştiri yaparken aniden kendimizi irdelemenin ortasında buluruz.Yıkıcı davranma sonucunda durum daha kötüye gitmektedir.. “Sen zaten hep bu şekilde davrandın.” Gibi başlayan cümleler evliliği zedelemektedir. O an ki davranışa odaklanmak tehlikeli sonuç yaparken ölçülerinizi belirlerseniz sizin ve evliliğiniz için daha iyi olur.
 • Birbirinizi Olduğunuz Gibi Kabul Etmelisiniz; Günümüzde ki eşler birbirlerini oldukları biçimde kabul etmedikleri içindir ki evlilikler incitici bir mücadele içinde savaş alanına dönüşmektedir. Eşler birbirlerini istedikleri şekle dönüştürmek ve başkalaştırmak için mücadeleye girerken bir anda arkalarına baktıklarında hayat, yıpranmışlıklar içinde geçip gitmektedir.

Sağlıklı İletişim için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eşler Arasında İletişim Problemleri‘ni aşmak ve sağlıklı bir iletişim kurmak için çiftler arasında ki diyalogların sağlıklı olması gerekmektedir. Bunun içinde ilk olarak dikkatinizi eşinize vermeniz gerekmektedir. Bu durumda eşinizin gerçekten ne söylediğine odaklanabilirsiniz. Çoğu insan karşısındaki kişinin ne dediğini nadiren bilinçli olarak dinlemektedir.

Hakikaten dikkatinizi verdiğinizde eşiniz hakkında onu ve onun içinde bulunmuş olduğu durumu çok iyi anlatan kelimeler seçtiğini fark edeceksiniz.

Evlilikte ki en büyük hatalardan birisi de geçmişi dile getirmektir. Bu durum eşlerin geçmişte yaşamış olan olayları hatırlatarak, ilişkileri aşırı derecede bozabilmektedir.

Evlilikte iletişim sorunları

Mutlu Evlilik Nedir?

İyi bir evlilik, her insanın kendini rahat, mutlu ve güvende hissettiği bir sistemdir. Mutlu bir evlilikte hoşgörü vardır. Eşler Arasında İletişim Problemleri‘nde her meydana getirilen hatanın peşine düşülmez. Karı ve koca birbirlerinin hatalarını bazen görmezden gelmeli, bazen de uygun bir üslupla rahatsızlıklarını dile getirmelidir.

Mutlu bir evlilikte mutlaka güler yüz, şakalaşma ve esprili bulunmalıdır. Yuvanızda mutluluk olduğu süreçte gerginlik de olmaz.

Seks iki tarafında onayı ile yaşanmalı, bir güç veya silaha dönüştürülmemelidir. Seks sadece tek taraflı bir tatmin için değil, karşılıklı paylaşımında bir ürünüdür.

Mutlu evlilikte özlem vardır. Eşler birbirini özlerler, gün içinde haber almak isterler. Sesini hissetmek bile iki tarafa güven ve huzur verir.

Eşler Arasında İletişim Problemleri‘nde unutulmaması gereken yegâne şey evliliğinizi mutluluğa taşıyamayacağınızdır. Kadınların hatalarından biride bitmiş evlilikleri kurtarmak adına çocuk yapmaktır. Eşinin çocuğa ve kendisine sevgi ile bağlanır düşüncesi ile yapılan bu hatalar, ilişkiyi daha da bozmakta ve daha sıkıntılı hale getirmektedir.

Eşler arası iletişim

Karşılık sevgi bitmişse eğer o evliliği geri döndüremezsiniz. Çocuk yaparım diyorsanız eşinizin size karşı olan davranışları değişmez ve problemler daha da ilerler. Maalesef ki olan ne çocuğa olacaktır. Unutmayın ki Sevgi yoksa Evlilikte yoktur. Aradaki bağı sağlamlaştırayım derken çocuğunuza yazık etmeyin.