• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Folik asit takviyesi ne işe yarar

  • 1 Star
    Loading...

B grubu bir vitamin olan folik asit, kemik iliği tarafından alyuvar üretimi için gereklidir. Özellikle hamilelik döneminde, anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişmesi, kan hücrelerinin oluşması ve büyümesi için çok önemlidir. Bu nedenle gebelik düşünen anne adayları bri ay önceden folik asit takviyesine başlayarak, hamileliğin ilk 12 haftası boyunca folik asit kullanmalıdır.

Folik Asit Nedir, Nelerde Bulunur?

Suda çözünen B grubu bir vitamin folik asit, karaciğer ve taze yapraklı sebzelerde bulunan bir vitamindir. Dengeli beslenen insanlarda folik asit eksikliği görülmese de bazen yemeklerin uzun süre pişmesi bu vitamini öldürebilir. Vücuttaki emilim bozuklukları da folik asit eksikliğine sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka hamilelik öncesi bir test yaptırmakta fayda vardır.

Folik Ait Eksikliğinin Sonuçları

Hamilelikte folik asit eksikliği bebeğin beyin ve omurgasında anomaliler oluşmasın sebep olabilir. Bu yüzden anne adayları bu hususa özen göstermelidir. Hamilelik boyunca da yeşil yapraklı sebzeler, esmer pirinç, tahıllar, sebzeler, turunçgiller düzenli olarak tüketilmelidir. Yine de hamilelikte duyulan folik asit ihtiyacı çok olduğu için takviye yapmak faydalı olacaktır.

Daha önceki doğumunda bebekte anomali olan anneler, epilepsi ya da şeker hastası olan anneler, çölyak hastalığı gibi bağırsaklarda emilim bozukluğu olan anneler mutlaka sonraki hamileliklerinde de folik asit takviyesi yapmalıdır. Ancak bu takviye ihtiyaç kadar ve dozunda olmalıdır.