Fotojenik Olmanın Püf Noktaları, Fotoğraf Çekinme

  • 1 Star
    Loading...

 

fotoğraf çekinme ;“Her kadın özeldir, bakımlı kadın güzeldir.” diyerek makalemize giriş yapalım. Bu makalemizde birçoğumuzun korkulu rüyası fotoğraflarda çirkin çıkma korkusunu nasıl yeneriz. Nasıl daha güzel ve alımlı çıkarız, nasıl fotojenik oluruz bunlara değinmek istiyorum. Fotoğraf çekerken birçoğumuzun farklı yöntemleri vardır. Kamerayı yukarda tutmak, yan profil, gülümseme, belden yukarı vs. bunları uzattıkça uzatabiliriz. Çünkü her insanın değişik özellikleri ve vücut ve surat stili vardır. Aslında size ufak ama çok önemli bir bilgi sızdırayım. Fotoğrafta siz olsanız da güzel çıkmanızdaki büyük paylardan birine sahip bir kişi daha var. Kim mi? Fotoğrafı çeken arkadaşınız. Size güven vermiyorsa yanlış ellere düşebilirsiniz. Aman dikkat edin arkadaşınız sizi rezilde edebilir vezirde. Gelelim güzel bir fotoğraf için dikkat edebileceğimiz püf noktalara…

 

-Gülümseyin; hiç çekinmeyin, dünyanın yükü sırtınızda havasıyla kamera karşısına geçecekseniz geçmeyin. Gülümsemekte zorlanıyorsanız; eski bir anı, sevdiğiniz birisi, sizi mutlu eden bir an… Aklınıza sizi mutlu eden ve tatlı bir gülümseme bırakabilen ne varsa onu getirin ve fotoğraf çekindiğinizi unutun o ana dalın. Flaş patladığında zaten kendinize gelirsiniz…  Yapay gülümseme yerine bu yöntem ile daha samimi ve hoş bir görünüme sahip olacaksınız inanın…

 

            -Pozunuza Çalışın

Dediğimiz gibi her insan kendi fotoğraf çekinme stilini bilir aslında ama yüzünüzü ve vücudunuzu ne kadar tanıyorsunuz. Gamzem var demek yüz hattınızı tanıdığınız anlamına gelmez. Ne kadar gülümseyeceğiniz, dudağınızın ne kadar gerileceği, kaşınızın ne kadar yatacağı, gözlerinizin ne büyüklükte duracağı, başınızın duruş biçimi bile çok şey fark ettirecektir. Vesikalık çekilirken bile fotoğrafçılar size en az 3 kere biraz sağa, biraz çene yukarı diye direktifler verir. Yani ayna karşısına geçip önceden pozunuza çalışabilirsiniz.

 

 

-Zorla Poz Vermeyin

Eğer siz mutlu değilseniz, o fotoğrafın güzel çıkma ihtimali yoktur. Altın kurallarımızdan birisi mutlu olmadığınız bir anda asla ama asla poz vermeyin. Kendinizi daha iyi hissettiğiniz anlarda ve sevdiklerinizle poz vermek hem sizi hem de fotoğrafı rahatlatacaktır. İllaki fotoğraf çekinme miz gerekiyorsa koyun bakışlardan kaçınıp ufak bir tebessüm ile geçiştirebilirsiniz. Sosyal medyada gördüğünüzde yıkılmamak için altın kuralımız =)

 

            -Giyim Kuşam

Hayatımız boyunca çekindiğimiz fotoğrafların %90’lık kısmı ani gelişir. Bu nedenle de hazırlıksız yakalanmamız kaçınılmazdır. Fotoğraflara daha sonra bakınca kıyafetim güzel değil, yana kaymış, omzum düşmüş, bu beni kilolu göstermiş gibi cümleleri sık sık kurarız.

Bundan kaçınmanın en güzel yolu her zaman giyim ve kuşamımıza dikkat etmemiz. Hangi tonda renklerin size yakıştığını bilerek hafta başından bir haftalık kombini ayarlayıp bir kenara koymakta fayda var. Böylelikle hazırlıksız yakalanmamış olacaksınız.