Göz Makyajı ve Çeşitleri

  • 1 Star
    Loading...

Bir kadının vazgeçilmezi olan Göz Makyajı çeşitli kozmetik ürünler ile yapılan uygulamaya denmektedir. İnsanlığın tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan makyaj, kişilerin zevkine ve tercihine göre değişiklik gösterebilmektedir. Farklı amaçlar ile yapılan, kişiye güzel görünüm sağlayan ve kusurları kapatmaya yarayan Makyaj, sadece bayanlar tarafından değil erkekler tarafından da uygulanmaktadır.

Doğru yapılması durumunda yüz hatlarını belirginleştiren ve güzelleştiren Makyaj, kötü yapılması durumunda feci bir görüntü ortaya çıkarabilmektedir. Doğru makyaj yapabilmek için ilk olarak sağlıklı beslenmeli ve yüz hatlarınızı tanımalıdır. Bir kadının en çok dikkat çeken uzvu olan gözleri, karşısında bulunan insanları etkilemenin en önemli etkenlerindendir.

Havalı ve çekici gözlere sahip olmanız için başlıca; Göz kalemine, Maskaraya, Makyaj fırçasına, Far’ a, Gözaltı kapatıcısına ve Kirpik kıvırıcısına sahip olmalısınız. Göz makyajınızı nerede ve nasıl bir ortamda olacağınıza göre şekillendirmeli, far bazı kullanmalı ve mümkünse toz far kullanmalısınız.

Göz Makyajı Çeşitleri

Her yüz yapısına, göz rengine ve göz şekline göre değişebilen Göz Makyajı için birkaç farklı çeşit bulunmaktadır. Bunlar;

Buğulu Göz Makyajı

Özel davetlerde veya gece makyajı olarak kullanılan buğulu göz makyajı ile dikkat çeken bir görünüme sahip olabilirsiniz. Buğulu göz makyajı yapmak için ilk olarak yüzünüzdeki makyaj kalıntılarını temizlemeli ardından, gece veya gündüz seçiminize göre gözünüzün alt ve üst kısmını göz kalemiyle ince bir şekilde çekmelisiniz. Makyaj fırçanız ile kalemi yan kısımlara dağıtmalı, göz çukurunuzun olduğu alanı kahverengi kalemle yata bir çizgi çekmelisiniz.

Buğulu Göz Makyajı

Yine fırça yardımıyla dağıtma işlemi uyguladıktan sonra kirpik diplerine sürdüğünüz kalemi göz kapaklarınıza doğru hafif hafif yayın. Bu işlemler sonrasında göz kapağınızın başlangıcından sonuna kadar eyeliner çekmeli, isterseniz eyeliner’ı kuyruk şeklinde uzatabilirsiniz. Son olarak göz kapaklarınızın içine göz kalemi çekmeli, kirpiklerinizi hafifçe kıvırmalı ve göz kalemi renginde yoğun maskaranızı sürerek makyajınızı bitirebilirsiniz.

Gölge Göz Makyajı

Her makyaj türünde olduğu gibi yüzünüzü iyice temizlemeli ardından ten renginizden bir ton açık olacak şekilde BB krem ve üzerine de fondöten sürmelisiniz. Bu işlem sonrasında göz kapağınıza ten renginizin tonunda far sürmeli, sadece gözünüzün üst kısmına hafif ışıltılı koyu kahve renkli far sürmelisiniz. Göz çukurunuza ise siyah ve kalın çizgili far sürmeli ve fırça yardımıyla yatay olarak dağıtmalısınız. Yalnız sürdüğünü bu farı göz kapaklarınızın kıvrımında bitişine kadar yaymalı, göz başlangıcına kadar uzatmamalısınız.

Gölgeli Göz Makyajı

Sürmüş olduğunuz farın siyah renkten griye doğru gölgelendirme yaptığını gördükten sonra göz kapaklarınıza eyeliner çekebilirsiniz. Sürmüş olduğunuz eyeliner göz pınarlarınızdan, göz bitişinize doğru uzayarak kalınlaşmalıdır. Göz çizgisi bittikten sonra eyeliner uzatılmamalı sonrasında göz pınarları beyaz far ile göz içleri ise beyaz kalem ile aydınlık verilecek şekilde uygulanmalı, kirpiklerinizi kıvırarak ve maskara sürerek makyajınızı tamamlamalısınız.

Dumanlı Göz Makyajı

Günlük ve gecelik olarak kullanabileceğiniz bu göz makyajı ile gözlerinizi fark edilecek şekilde ortaya çıkarabilirsiniz. Özellikle kaşları ve göz kapakları düşük olanlar için önerebileceğim bu Göz Makyajı ile daha yuvarlak ve daha iri gözlere sahip olabilirsiniz. Dumanlı göz makyajına başlarken her zamanki gibi yüzünüzü tamamen temizlemeli, cildinize BB krem sürmeli ve kremin üzerine cildinizin bir ton açığı renginde fondöten sürerek renkleri eşitlemelisiniz.

Sonrasında göz kapaklarınıza renksiz far sürmeli, göz çevresine ince bir kalem çekmelisiniz. Bu uygulama ile gözleriniz daha çok ön plana çıkmaktadır. Gri yada light siyah göz farınızı göz kapaklarınıza süremi ve bitiş kısmına doğru fırça yardımıyla yaymalısınız. Dumanlı bir görünüm sağlamak için göz kapaklarınızın içine kıvrılan kısmına siyah far sürülmeli ve yayılmalı ardından kaşlarınızın başlangıcından siyah far sürdüğünüz alana kadar kırık beyaz far sürmelisiniz.

Dumanlı Göz Makyajı

Göz kapağınızı çevrelemeden kalın bir şekilde eyeliner çekmeli, göz altınıza ten renginizin bir ton açığı olacak şekilde kapatıcı sürmeli ve fırça ile yaymalısınız. Ardından kirpiklerinizi birkaç kez kıvırmalı ve yoğun siyah rimel ile kirpiklerinizi belirginleştirmelisiniz.  Son olarak göz pınarlarınızın bulunduğu alana beyaz bir far uygulamalı ve elmacık kemiklerinize açık tonda allık sürmelisiniz.