Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

 • 1 Star
  Loading...

HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Anne olmanın ilk basamağıdır hamile olmak. Anne olmak isteyen veya hamilelik şüphesi duyan pek çok kadın test yapmadan önce bazı belirtiler görmek ister. Hamilelik belirtileri bazı istisnalar olsa da pek çok kadında hemen hemen aynı şekillerde görülmektedir. Hamilelik gebeliğin ilk 4 haftası içerisinde neredeyse hiç anlaşılmaz, ancak 5. hafta itibariyle bazı işaretler ile kendini göstermeye başlamaktadır. Bu durum bazı gebeliklerde 6-7 hafta civarında olabilir.

Hamilelik sürecinde bayanların vücudunda meydana gelen değişimler, hamilelik ile ilgili ipuçları da vermektedir. Hamilelik durumunu öğrenmek, bazı belirtilerle anlaşılabilir. Hamilelik sürecinde belirli evreler vardır ve belli başlı farklılıklar gösterir.

Peki, hamilelik belirtileri nelerdir? İlk hamilelik belirtisi nedir?

hamilelik belirtileri

-Regli Gecikmesi: Her kadın için hamilelik şüphesini doğuran en önemli faktördür. Ancak unutulmamalıdır ki her regli gecikmesi hamilelik belirtisi değildir. Birçok farklı sebeplerden dolayı dönem dönem regli gecikmesi yaşanabilmektedir. Düzenli adet olan kadınlarımız için regli gecikmesi, hamileliğin en gözle görünen belirtisi olabilir. Adet tarihlerine göre yumurtlama günleri basitçe tahmin edilebilir. Bu gecikmenin nedeni stres veya başka faktörlerde olabilir.

 

 • -Yorgunluk ve Halsizlik: Erken hamilelik belirtisi olan yorgunluğun sebebi, vücudunuzda oluşan minik misafirin, metabolizmanızı arttırması ve Progesteron adlı hamilelik hormonunun salgılanmasına sebep olması sonucu oluşmaktadır. Bu da gebelik yaşayan kadınlarda yorgunluk ve halsizlik hissi vermektedir

 

 • -Göğüslerde hassasiyet ve büyüme: Göğüslerde meydana gelen değişimler hamilelik döneminin en önemli belirtileri arasındadır. Vücutta meydana gelen hormon değişiklikleriyle, göğüs uçları etrafındaki renkte koyulaşma olabilir, göğüsler büyüyerek hassaslaşma yaşanabilir.

 

 • -Mide Bulantısı Yaşanması: Bayanlar arasında sabah bulantısı olarak adlandırılan durum klasik gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Sebebi hızla artan östrojen düzeylerinden kaynaklanmaktadır. Hamilelik yaşayan bayanlarda koku hassasiyeti de artarak, bulantı sonrası kusma meydana gelebilmektedir.

 

 • -Sık Sık İdrara Çıkma: Normal rutinlerinizden daha fazla idrara çıkıyorsanız ve idrar renginiz koyu veya koyu sarıysa hamilelik belirtileri nden birini görüyorsunuz demektir. Bunun sebebi hamilelik hormonlarının etkisiyle vücut daha fazla su üretmekte, mesaneniz normale nazaran daha fazla çalışmaktadır. Bunun sonucunda daha sık idrara çıkılmaktadır.

Hamilelik belirtileri

 • -Kabızlık Sorunu: Vücutta bulunan hormon dengeleri değişime uğradığı için hazımsızlığa ve kabızlığa sebep olmaktadır Bunun sebebi Progesteron’ da meydana gelen artma, besinlerin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine sebep olmakta ve bu da kabızlığa yol açabilmektedir.

 

 • -Baş Dönmesi ve Bayılma: İlk akla gelen belirtilerden olan baş dönmesi, gebeliğin kan damarlarını genişletmesi sonucu tansiyon düşebilmekte ve buna bağlı olarak baş dönmesi be bayılma yaşanabilmektedir

 

 • -İştahsızlık ya da İştah Açılması: Gebelik aş erme olarak nitelendirilen iştah artmasına sebep olmakla birlikte, bazı durumlarda yemeklerden tiksinmeye de yol açabilmektedir. Çok sık acıkma ve sürekli yemek yeme isteği hamilelik habercisi olabilmektedir.

 

 • Kanama: Bazı gebelikler de regli döngüsünün son haftalarında oluşan, çok hafif, leke şeklinde vajinal kanamalar görülmektedir. Kısa süreli ve leke şeklinde meydana gelen bu kanama, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesiyle oluşmaktadır. Ancak bu kanamalar her gebelikte görülen bir hamilelik belirtisi değildir.

 

 • – Ruh hallerinde değişimler: Gebelikle birlikte vücuttaki hormonların değişimiyle olağan dışı duygusal ve korkutucu değişimler olabilir. Genellikle ilk üç ay içerisinde ruhsal dalgalanmalar yaygındır.

 

 • -Uyku Düzensizliği: Yorgunluk ve halsizliğe bağlı olarak gün içerisinde sürekli uyuma isteği ve geceleri çok sık uyku bölünmesi hamilelik belirtileri ndendir.

 

 • -Bel Ağrısı: Gebelik döneminde ağırlaşan karın sebebiyle meydana gelen bel ağrıları hamilelik belirtileri nden biridir.

Yukarıda belirttiğimiz bu belirtileri yaşıyorsanız, gebe olma ihtimaliniz olabilir. Bu belirtilerden birkaç tanesini taşıyorsanız kesinleştirmek için gebelik testi ve kan testi yaptırmalısınız.