Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrısı

  • 1 Star
    Loading...

HAMİLELİKTE SIRT VE BEL AĞRISI

Gebelikte en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan bel ağrısını her 100 kadından 75’i yaşamaktadır. Hamilelik te ortaya çıkan ağrıların en büyük sebebi omurga ve kuyruk sokumu kemiklerine binen yük artışıdır. Çoğunlukla gebeliğin sonlarına doğru artmakla birlikte, doğum sonrasında geçmektedir.

Genellikle bu ağrı 5. Aydan sonra başlamaktadır. Gebelik öncesinde bel ağrısı yaşayan kadınlarda daha fazla bel ağrıları görülebilir. İkiz veya daha fazla doğum seçeneklerinde doğal olarak oluşan ağırlık daha da artacak ve buda bel ağrılarına sebep olacaktır.

Genel olarak hamilelikte görülen bel ağrıları;

-Anne adayının yüksek miktarda kilo alması: Sağlıklı bir hamilelik döneminde bayanlar ortalama olarak 12-15 kilo almaktadırlar. Omurganın kaldırabileceğinden fazla kilo artışı ise bel ağrısı olarak geri dönmektedir.

-Hormonsal Değişim: Gebelik esnasında sürekli değişen hormanlar, gevşeme sağlayan relaksin hormonu salgılar. Bu hormon omurgada gevşeme yaratır ve buda bel ağrılarına sebep olmaktadır.

-Stres: Devamlı olarak ruhsal değişimler gösteren anne adayı, stres olmakla birlikte sırt kasları da gerilmektedir. Bunun sonuncunda bel ağrısında artış görülmektedir.

-Kas ayrılması: Hamilelik süresince bebek gelişimi artarak rahim genişlemeye başlamaktadır. Rahim büyümesiyle birlikte kaslar paralel şekilde 2 yana ayrılmakta buda sırt ve bel ağrısına neden olmaktadır.

-Vücutta duruş bozukluğu: Uzun süreli ayakta kalma, öne eğilme gibi hareketler ile sırt ağrıları artmaktadır.

Sırt ve Bel Ağrıları Nasıl Azaltılır?

– Artan sırt ve bel ağrıları için sıcak ve soğuk uygulaması yaparak, ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

-Rahat bir yatak ve bel bölgesine destek koyarak oturmak da ağrılarınız azaltacaktır.

-Dik ve iyi bir duruş ile ağrılar azalmaktadır.

-Uzun süreli dinlenme ve ayakları yüksekte tutmak da sırt ağrılarına iyi gelmektedir.

-Sırt ve bel bölgelerine masaj yaptırabilir, doktor izniyle ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz.

-Sırt ve bel kaslarınızı hamileliğe zarar vermeyecek şekilde güçlendirme egzersizleri yapabilirsiniz.

-Fazla kilo almamaya özen göstererek, vücuda binen ağırlığı da azaltabilirsiniz.

-Sırt korseleriyle birlikte sırtta oluşan baskıyı azaltabilirsiniz.

Bel Fıtığından Korunmak İçin?

Hamilelik sürecinde bel bölgesine artan baskılar ile bel fıtığı riskini azaltmak için düzenli olarak doktor onaylı egzersizler yapmak, ani hareketlerden uzak durmak riski olabildiğince azaltacaktır.