Hepimizin Neşesi Kına Gecesi

  • 1 Star
    Loading...

Evlilik öncesi son eğlence olan Kına Gecesi, gelinin ailesi ile vedalaşmasını temsil etmektedir. Son zamanların popüler uygulamalarından olan kına geceleri, geleneksel tarzın dışında olarak artık modern şekillerde de yapılabilmektedir. Türklerin en eski geleneklerinden birisi olan bu organizasyon, belirli adetlere göre düzenlenmektedir.

Geleneksel kına gecelerinde genellikle hüzünlü bir ortam bulunmakla birlikte, gelin ve gelinin annesi ağlatılır ve ağıtlar yakılmaktadır. ‘Hem giderim hem ağlarım’ diyen gelin adayı, eşlerin birbirine bağlanması ve aile ile vedalaşmak için yapılmaktadır.

Modern kına geceleri ise daha çok eğlence ve parti formlarında gerçekleşmektedir. Büyük şehirlerde modernleşen bu kına geceleri, yeni bir hayata başlamak ve aile evinden ayrılmayı temsil etmektedir. Bu tarz kına geceleri daha çok bekârlığa veda partilerine benzemekte ve müzik ve kına eşliğinde eğlenmek amacıyla yapılmaktadır.

kına gecesi

Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Geleneklere ve yörelere göre değişik özellikler gösteren Kına Gecesi, küçük bölgelerde baba evinde yapılmaktadır. Sadece kadınların bulunduğu bu organizasyonda, kına ve ikram çeşitleri bir gün önceden hazırlanır ve ev kapısına tül ve bayrak asılmasıyla düğün evi olduğu belli edilir. Gece misafirlerin gelmesi ve ikramların dağıtılmasıyla başlayan organizasyon, gelinin yöresel bir elbise giymesi ve mum taşıyan bekâr kızların şarkı söyleyerek gelinin etrafında dönmesiyle devam etmektedir. Kısa süreli bu oyun sonrasında kına yakma işlemi başlamakta ve gelinin eline altın konmaktadır.

Bindallı

Birçok organizasyonda gelin adayları Bindallı adı verilen kına kıyafetleri giymekte, bu kıyafetler kadife üzerine kabartma işlemi yapılan kına elbiseleridir. Genellikle gelin ağlatmak için ‘Kınayı getir aney’ veya ‘Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar’ türküleri çalınmaktadır. Son yıllarda kına organizasyonunda ‘Testi Kırma’ organizasyonu sık sık karşımıza çıkmaktadır. Balkanlar bize sirayet eden bu adette damat bir iskemleye oturtulur, gelin damadın etrafında oynar ve testiyi kırar. Bereket ve bolluk amacıyla yapılan bu gelenek hemen hemen her Kına Gecesi organizasyonunda görülmektedir.

Modern kına gecelerinde artık misafir sayısına göre salon veya bir mekan tutulmakta, hediyelik ve ikram dağıtılmakta ayrıca sürekli eğlence olmaktadır. Son yıllarda Hint organizasyonları tarzında yapılan bu kına geceleri oldukça revaçta. Kıyafet olarak genellikle Bindallı yerine Kaftan giyilen bu organizasyon oldukça görkemli bir şekilde sunulmaktadır.

Kaftan