• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kil Maskesinin Faydaları

 • 1 Star
  Loading...

Kil, içerisinde birçok mineral barındıran bir maddedir. Toprak, kayalardan çıkan parçaların toz haline gelmesi ile meydana gelir. Ancak kil sadece bu şekilde tanımlanmamakta, birçok farklı çeşidi ve oluşum şekliyle karakteristik olarak farklılıklar gösterebilmektedir.

Kimler Kil Maskesi Kullanabilir

Kilin yararları keşfedildikten sonra ağırlıklı olarak cilt bakımında kil maskesi şeklinde kullanılmaya başlanmıştır. Kil maskesi özellikle şu kişiler için önerilmektedir: Yağlı cilt yapısı olanlar, alın bölgesinde parlama sorunu yaşayanlar kullanabilir. Kuru cilt yapısı olanların kullanması önerilmemektedir. Ancak bu durum yeşil kil için geçerlidir. Beyaz kil yağlı olmayan ciltlerde de kullanılabilir. Sadece T bölgesi yağlanan karma ciltlerde de kullanımı önerilir. Kuru ve hassas yapıdaki ciltlerde kullanılacaksa da mutlaka nemlendirici etkisi yoğun maddelerle karıştırılarak uygulanması önerilir. Bal iyi bir nemlendiricidir.

Kil Maskesinin Faydaları Neler

Kil maskesinin faydaları cilt yapısında kazandırdığı sonuçlar bakımından değerlendirilebilir. Başlıca yararları şöyledir:

 • Kil, cilt yüzeyindeki fazla yağı engeller. Aşırı yağ üretimini durdurur. Bu anlamda sebum dengesini düzenleyen etkisi vardır. Düzenli olarak uygulanan kil maskesi, cildinizin kısa sürede normal dengeye kavuşmasını sağlar.
 • Kil maskesinin her türü, cilt gözeneklerinizin açılmasını sağlar. Bu durum daha iyi nefes alan bir cilt demektir ki bu da hücrelerinizin yenilenme hızının artması anlamında gelir. Kil maskesi sonrasında ölü tabaka yok olur.
 • Kil maskesi yaptığınızda sivilce ve siyah noktalar da ortadan kaybolur. Çünkü gözenekler temizlenir ve sıkılaşarak yeni yağ birikimi önlenir.
 • Mineral yönünden zengin olması, doğal bir parlaklık kazanmasına yardım eder.

Kil Çeşitleri Neler

Kil çeşitleri kendi içinde farklı türlere ayrılır. Ciltte kullanılan killerin bazıları şunlardır:

 • Beyaz kil, sivilcelere karşı en ekili olan kil türlerindendir. Tahriş olan cildin yatışmasını sağlar. Bu özelliği ile kuru ve hassas ciltlerde de kolayca kullanılabilmektedir. Bazı deri hastalıklarının tedavi sürecinde destekleyicidir. Sedef, egzama gibi rahatsızlıklarda cildin rahatlamasını sağlar. Mineraller yönünden oldukça zengindir.
 • Yeşil kil, çok yağlı yapıdaki ciltlerde kullanılması önerilen dengeleyici kil çeşididir. İçerisinde fosfor kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi güçlü mineraller yer alır. Sivilce sorunları olan kişiler rahatlıkla kullanabilir.