Soğuk Havalarda Cilt Bakımı

  • 1 Star
    Loading...

Düşen nem oranı ve rüzgâr ile birlikte cilt kuruluğu sorunu ortaya çıkmakta ve Soğuk Havalarda Cilt Bakımı daha da önem kazanmaktadır. Soğuk havaların gelmesiyle birlikte kışın etkilerini çevremizde olduğu kadar cildimizde de görmeye başlıyoruz. Kış aylarında ciltte bulunan yağ ve su oranı düşmekte, kuruyan cilt ise matlaşmakta ve beyaz bir renge bürünmektedir. Ciltte bulunan çizgilerin belirginleşmesi ve derinleşmesi ile cilt pütürcüklü ve pullu bir görünüme bulanıyor.

Ani hava değişiklikleri ve aşırı kalabalık ortamlar vasıtasıyla ciltte kuruma ve çatlama meydana gelmekte, cilt bütünlüğü tahrip edilmektedir. Genellikle sorunlar el, yüz ve dudaklarda ortaya çıkmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler mevcuttur.

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı

Soğuk Havalarda Uygulanacak Cilt Bakımı

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı ilk olarak yüz ve vücutta kurumayı önleme amaçlı krem, sabun ve jel kullanımıyla başlamaktadır. Bu ürünlerin anti alerjik olmasına dikkat etmeli, kısa süreli dışarıya çıkışlarınızda nemlendirici sürmelisiniz.

-Cildinize uygun olarak gliserin, vazelin vb. nemlendiriciler banyo sonrası uygulanmalı ve kuruluğa engel olunmalıdır.

-El ve ayak çatlamalarınızı önlemek için nemlendirici kullanmalı, ellerinizin çatlamasını engellemek için sıcak su uygulamasından kaçınmalısınız.

-Cilt kuruluğu nedenlerinden olan deterjan ve sert sabun etkisinden uzak durmalı, pH’ı yüksek kimyasallar ile haşır neşir olunmamalıdır.

-Her banyo sonrası tüm vücuda nemlendirici uygulanmalı, yatmadan önce dudaklara da gece kremi sürülüp yatılmalıdır.

-Sıcak su kullanımından uzak durmalı, ılık su ile cilt temizliği ve bakımı yapılmalı, durulama aşamasında da soğuk suya geçiş yapılarak kan dolaşımı hızlandırılmalıdır.

-Cilt sağlığı için mutlaka sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, özellikle Omega-3 tüketilmelidir.

-Pulsu görünümden kurtulmak için düzenli olarak cildinize peeling uygulamalı, mümkün oldukça bitkisel kozmetik ürünleri kullanmalısınız.

Kış Aylarında Cilt Bakımı

Bunların dışında mutlaka dışarı çıkarken cilt korumanızı sağlamalı, güneş kremi ve dudak nemlendiricisi kullanmalısınız. Soğuk Havalarda Cilt Bakımı için vücudunuzdaki nemi düzenli su tüketimiyle arttırmalı, alkol ve kafeinden uzak durmalısınız. Ayrıca sıvı içeriği yüksek olan çorba ve meyve gibi yiyecekler tüketmenizde faydalı olacaktır.

Son olarak cildinizi korumak için yapmanız gereken şey ani hava değişimlerinden kaçınmanız olacaktır. Ortalama olarak oda sıcaklığında ısıtıcılarımızı çalıştırmalı, cilt gerilmesi ve kurumasının önüne geçmeye çalışmalıyız. Bunun dışında yetersiz oksijen bulunan Çok kalabalık ve havasız ortamlardan kaçınmalısınız.