• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kışlık ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

  • 1 Star
    Loading...

Kış aylarında kötü hava şartlarına karşı bizi en iyi koruyacak kıyafetlerden birisi ayakkabılar kuşkusuz. Ancak gelişigüzel ayakkabı satın almak daha fazla para harcamanıza neden olabiliyor. Bunu önlemek ve daha sağlıklı ayakkabılar kullanmak için ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmakta.

Sağlıklı kışlık ayakkabı seçimi yapmak için malzeme özellikleri yanında taban özelliklerine de dikkat etmek gerekiyor.  Bu noktada suni ve kalitesiz malzemelerden uzak durmak gerekmekte.  Çünkü bu tür malzemeden üretilen ayakkabılar ayak ve deri sağlığını da olumsuz etkiliyor. Genel görüş ise kışlık ayakkabıların kauçuk malzemeden, kalın tabanlı ve dişli olarak seçilmesi gerektiği yönünde. Özellikle kar ve yağmur sıkça görülüyorsa bunları mutlaka dikkate almalısınız. Buna ek olarak ayakkabı seçerken kalın bir çorapla giyerek denemeniz ve her iki ayakkabıyı da giyip rahatlığını kontrol etmeniz öneriliyor. Her iki ayakkabı giyilmediğinde bir tanesi daha sıkı diğeri de daha geniş olabiliyor. Ayrıca ince çorapla denenen ayakkabılar ayaklar şiştiğinde ya da kalın çorapla giyildiğinde rahatsızlık hissi verebiliyor.

Ayakkabılar Sonradan Açar Sözüne İnanmayın

Ayakkabı satıcıları kolay satış yapmak için birkaç kere giyildikten sonra açılacağını söyler. Ancak bu nadir görülen bir durumdur. Ayrıca ayakkabılar açılana kadar acı çekmeniz de saçma olacaktır. Ancak bunun anlamı bol ayakkabıları seçmek de değildir.  Satın alınacak ayakkabılar ayağınızı ne sıkmalı ne de boşa çıkaracak şekilde bol olmalıdır. Ancak kendi rahatlığınızı düşünerek almanız son derece önemli bir durum. Kaldı ki birçok kişinin iş yerinde bu ayakkabıları giyeceği düşünülürse rahatlık ilk sırada olacaktır.

Kışlık Ayakkabıların Bakımı İçin Öneriler

Kışın ayakkabı bakımı konusunda da bazı uyarılarda bulunmakta yarar var.  Islanan ayakkabıların soba gibi ısıtıcılar yanında kurutulmaması gerekiyor. Kalorifer üzerinde de aynı şekilde bekletilmemesi gerekiyor. Bunun nedeni ayakkabı yapısının zarar görmesi ve ömrünün kısalması. Çamaşır makinesinde temizlik de aynı şekilde etkiye sahip. Yani açık ve kuru bir yerde kendi halinde kurutulması en ideal olanı, ıslaklığın azalması için kuru bezlerle değişimli olarak iç kısmı yenilenebilir. Bu uygulama şekil bozukluklarının da önüne geçer.