Kızamık Hastalığı Nedir?, Emareleri Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Ufak kırmızı noktalar… En belirgin emaresi bu olan Kızamık Hastalığı, bağışıklık sistemini oldukça zorlayan bulaşıcı bir hastalıktır. Anne ve babaları tedirgin eden bu hastalığı basit atlatmanın en sıradan yolu ise aşılama mevzusunda dikkatli olmaktan geçmektedir. Kızamık virüsüne karşı çocuğun aşılarını aksatmamak ve çeşitli enfeksiyonlara karşı önlem almak anne ve babaların yapacağı ilk tedbir olmalıdır.

Yaşamı boyunca her insanın yalnızca bir kere geçirebileceği kızamık hastalığının belirtilerini, kızamıktan korunma yollarını ve kızamığa karşı dikkat edilmesi gerekenleri bu yazıda sizler için derledik.

Kızamık Nedir?

Kızamık insan hayatı süresince bir defa geçirilen bir hastalıktır. Kızamık hastalığı çoğu zaman kış sonu ve ilkbahar döneminde görülmektedir. Çocukluk döneminde görmeye alışkın olduğumuz hastalık, genellikle 3 – 10 yaşları içinde görülür. Bazen çok ufak bebeklerde de görülebilen hastalık sonucunda maalesef çocuk ölümlerine rastlanabilmektedir.

Morbillivirus yani kızamık virüsünün neden olduğu hastalık, döküntülü viral bir enfeksiyondur. Hava yoluyla kişiden kişiye bulaşabilen oldukça güçlü bir enfeksiyon olan kızamık virüsünün kuluçka devri 10 – 14 gündür. Çocuk hastalıkları olarak bilinen kabakulak ve suçiçeği gibi hastalıkların bir diğeri olan kızamık çocukluk döneminde bu hastalığı geçirmemiş yetişkinlerde de görülebilmektedir.

Kızamık Belirtileri

Kızamık Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Kızamık Hastalığı, solunum yoluyla bulaştıktan sonrasında minik kırmızı döküntü ve ateş ile kendini gösterir. Bunların yanında titreme, halsizlik, kuru öksürük, gözlerde kızarıklık ve bademciklerde şişlik benzer biçimde emareleri bulunan kızamık hastalığının seyri şu şekildedir:

  • 1 ve 3. Günler arası: İlk günler çoğu zaman hafif ateşle birlikte kuru öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık gözlenir. Üst azı dişlerinin tarafındaki diş etlerinde görülen ve Koplik lekeleri diye malum minik beyaz noktalar kızamık hastalığı için tanı koyucu bir belirtidir.
  • 4 ve 8. Günler arası: Kızamık hastalığının iyice şiddetlendiği bu günler, 39 – 40 dereceye varan yüksek ateş ve yoğun bir döküntü kendini göstermeye başlar. Kırmızı noktaların bir araya gelerek oluşturduğu döküntü, kulak gerisinde adım atar ve arkasından yüze, oradan gövdeye ve son olarak kol ve bacaklara yayılır. Hastalığın geçmeye başlaması ile birlikte yoğun kırmızı lekeler aynı sırayla solar ve yerinde geçici bir renk değişikliği bırakabilir.

Ayrıca kızamık virüsünü alan çocukta, konjonktivit olarak bilinen göz iltihabı görülebilir. Işığa karşı duyarlı olan gözlerin yanında kulak iltihabı da gözlenebilen belirtiler içinde yerini alır.

Kızamık Kaşıntı Yapar Mı?

Hastalığın vücutta oluşmasıyla birlikte vücutta kırmızı kızarıklıklar belirir. Bu kızarıklıklar genel anlamda yüz ve karın bölgesinde fazladır. Ateşin arttığı ve virüsün etkisini gösterdiği dönemde ise kızarıklıkların bulunmuş olduğu yerlerde şiddetli kaşıntılar ortaya çıkar. Çünkü kırmızı noktaların belirdiği noktalarda kabarma ve şişme meydana gelir. Ayrıca hastalığın geçme süresinde de dökülen kırmızı lekeler kaşıntıya sebep olur. Bu durum iyileşme sürecinin başladığının göstergesidir.

Bir inanışa bakılırsa ciltte kalıcı lekelerin kalmaması için kaşınan kırmızı noktaları ellememek önemlidir. Ancak bu mevzuuyla ilgili bilimsel herhangi bir veri bulunmamaktadır.

Çocuk hastalığı kızamık

Kızamık Nasıl Geçer?

Kızamık virüsü bulaşıcı bir enfeksiyon olduğundan:

  • Hasta ferdin temiz ve güneş alan bir odada en az 10 gün süreyle dinlendirilmesi gerekir.
  • Hastalık sırasında düşen bağışıklığı güçlendirmek için de bolca sıvı tüketimine ve hatta süt ve süt ürünlerinin tüketimine ağırlık verilmesi iyi olur. Hem de C vitamini içeren gıdaların alınması da bu zamanda iyi olacaktır.
  • Kızamık tedavisi için bir uzmana danışarak hastalığın seyrine yönelik bir takım yöntemler uygulanabilir. Örneğin, bebeklerde kızamık vakası sırasında öksürük şurubu, ateş düşürücü ve ağrı kesici gibi ilaçlar kullanılabilir.

Kızamık Nasıl Bulaşır?

Bulaşıcı bir enfeksiyon olan kızamık hastalığını tek bir bulaşma yolu bulunur: Solunum. Solunum yoluyla bulaşan kızamık virüsü, öksürme, hapşırma, aynı havayı soluma ve tükürük gibi durumlarda yayılır. Kızamık Hastalığı, havada 2 saat boyunca asılı kalır. Bu nedenle kızamık hastası olan kişilerin kalabalık ortamlara girmemesi önerilir. Mikroplu havaya maruz kalan kişinin ağzında ve burnunda mikroplar üremeye başlar. Ondan sonra ise averaj bir hafta içinde kırmızı noktalar halinde döküntüler oluşmaya adım atar.

Kızamık virüsü, hastanın burun ve ağız kısmında üremeye başladıktan sonra tüm vücuda yayılır ve kana karışır. Kızamık virüsü, döküntü başlamadan dört gün önce ve başladıktan dört gün sonraki dönem içinde en bulaşıcı olduğu zamandır. Hem de kızamık virüsü, ilk 10 – 15 gün içerisinde bulaşıcılığının yüksek olduğu bir dönemdir. Sadece hastalığın 15. Gününden sonra kırmızı döküntüler yavaşça solmaya adım atar ve virüs daha fazla üreyemediği için bulaşıcılık oranı da gittikçe azalır. Kızamık Hastalığı geçiren bireyin vücudu bu hastalığa karşı bağışıklık kazanır ve bir daha tekrarlamaz.

Kızamık aşısı

Kızamıktan Korunma Yolları Nelerdir?

Kızamık hastalığı bilindiği gibi herkesin hayatında bir kere geçirdiği bir enfeksiyonel durumdur. Bir kere kızamık olduktan sonra vücut kızamık virüsüne karşı sonsuza kadar bağışıklık kazanır. Hastalığın olabildiğince hafifçe geçmesi için de tek bir korunma yolu bulunur. O da kızamık aşısının zamanında uygulanmasıdır. Peki, kızamık aşısı ne vakit ve iyi mi uygulanmalıdır?

2 doz şeklinde yapılan kızamık aşısı, bebekler için 12. Aydan 15. Aya kadar uygulanması ihtiyaç duyulan bir aşıdır. İkinci doz ise 4 – 6 yaş aralığında uygulanmalıdır. İki doz da uygulandıktan sonra bebek vücudu kızamık virüsüne karşı yaklaşık olarak yüzde 99 oranında bir korunma sağlamış olur. Bebek artık kızamık hastalığını olabildiğince hafif ve sakin geçirecektir. Ayrıca kızamık aşısının bilinen belirli bir yan tesiri de bulunmamaktadır.

Kızamık Başka Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Bildirilen kızamık vakalarının yaklaşık yüzde 30’unda bir veya daha çok komplikasyon gelişmektedir. Bir yaş altı çocuklarda ve yetişkinlerde komplikasyon görülme olasılığı daha yüksektir. Kızamık geçiren hastaların yüzde 1 ila 6’sında zatürre, yüzde 6’sında ishal, yüzde 7 ila 9’unda ciddi derecede orta kulak enfeksiyonu, 1000 vakada ise körlük ve beyin iltihabına rastlanmıştır. Kızamık enfeksiyonu aynı zamanda tüberküloz enfeksiyonun etken hale geçmesine ve boyundaki lenf bezlerinin iltihaplanmasına niçin olabilir.

Ciddi bir süreç olan kızamık hastalığı sonucu, ülkemizde her 100 hastadan biri kaybedilmektedir.

Kızamık nasıl geçer

Yetişkinlerde Kızamık Nasıl Olur?

Kızamık Hastalığı çocuk çağı hastalıklarından biridir. Sadece çocukluk döneminde bu hastalığı geçirmemiş yetişkinler tarafınca çok daha tehlikeli olabilmektedir. Kışın son dönemlerinde ve ilkbaharda daha çok ortaya çıkan kızamık hastalığı yetişkinlerde, ishale ve akciğerde, kulakta, gırtlakta iltihaba yol açabiliyor. Ayrıca kızamık, gebelikte kötü neticelere sebebiyet verebiliyor. Gebelikte düşük ve erken doğum riskine sebep olabilen kızamık hastalığı, döküntü, hafifçe ateş ve lenf bezlerinde şişme gibi belirtilerle kendini izah edebilir.

Bu yüzden daha önce kızamık geçirmemiş erişkin hanımların gebelikten önce aşılanmaları oldukça önemlidir. Aşıdan sonrasında 3 ay süresince hamile kalmamaları da gerekmektedir. Gebeyken kızamık olan annenin hastalığı bebeğe geçebilmektedir. Kızamık Hastalığı anne üzerinde herhangi bir olumsuzluğa sebep olmazken bebekte kalp problemleri, duyma kaybı, zekâ geriliği ve beyin hasarı şeklinde kalıcı etkilere sebep olabilmektedir. Ek olarak gebe kaldıktan sonra kızamık aşısı yapılmadığını da hatırlatalım.