Krup Hastalığı Nedir?

 • 1 Star
  Loading...

Genellikle bebek ve çocuklarda görünmekte olan krup hastalığı ciddi bir hastalık olarak nitelendirilmez. Krup hastalığında çoğu çocuk veya bebek evde rahatlıkla tedavi edilebilir. Bu hastalık yani krup hastalığı nedir? Neden olur, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Bunlardan bahsedelim

Krup Hastalığı Nedir?

Krup hastalığı, bireylerde solunum ve ses siteminde baskın olan ve ses tellerini ve nefes borusunu içeren bir enfeksiyöz pediatrik bir rahatsızlıktır.

Çocukta görülen semptomların birçoğu gırtlak tutulumunu gösterir. Krup hastalığı genellikle viral olan bir enfeksiyon türüdür.  Krup hastalığına genellikle nezle olmamıza veya grip olmamıza neden olan virüslerin yanı sıra birçok farklı virüs yolu ile yakalanılabilir. Çok nadir olarak ise bakteri enfeksyionları ile oluşabilir.

Krup Nasıl Bulaşır?

Krup hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle enfekte olan çocukların hapşırması veya öksürmesi sonucu diğer çocuklara hava yolu ile geçer. Henüz krup hastalığına yakalanmamış bir çocuk, enfeksiyöz damlacıkları havadan soluduğunda krup hastalığını bünyesine kabul eder ve krup hastalığının enfeksiyonu vücuda yayılır.

Krup Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Nefes almada zorlanmalar
 • Solunumda sıkışmalar ve hırıltılı nefes alma
 • Ateş yükselmesi
 • Bir köpek havlaması sesini andıran bir öksürme
 • Seste kısılma ve ses kalınlaşması
 • Cilt üzeri deride morarlamalar
 • Tırnaklarda morarmalar
 • Göğüs kafesinde çekilme hissedilmesi

Bu belirtilere rağmen çoğu zaman krup hastalığı vakaları hafif bir hastalık olarak atlatılır. Ancak vakalarda hava alımı kesilmesi ve nefes darlığı ileri derece olabilir.

Krup Hastalığı Tedavisi

Krup ebeveynleri korkutabilir ve kötü sonuçlar doğurabilir. Bununla birlikte panik ortamı olması yanında erken evrelerde müdahale etmek önemlidir.

Krup hastalığında nefes almada zorluk çeken çocuk için, çocuğun yanında bulunacak sıcak bir buhar veren cihaz konulabilir. Nemlenen hava, semptomları engeller ve nefesi rahatlatır.

Nefes darlığı var ise veya krup hastalığının erken evrede iken işe yarayan bir diğer yöntem ise buharlanmış bir duş almak olabilir. Sıcak su ile doldurulan küvette uzanmak iyi gelecektir.

Serin hava öksürük ve hırıltılar için iyi gelecektir. Ortalama 10 dakika serin havada kalmak solunum semptomlarını rahatlatır.

Burun tıkanıklığı olan çocuklarda burunu açmak için tuzlu su tedavisi uygulanabilir. Daha rahat nefes alması sağlanır.