Lazer Epilasyon Nedir Nasıl Uygulanır?

  • 1 Star
    Loading...

LAZER EPİLASYON

Lazer Epilasyon, vücutta bulunan istenmeyen tüy ve kılların kalıcı veya uzun süreli olarak ortadan kaldırılmasını sağlayan tedavilere verilen addır. Kadınlar tarafından yüzlerce yıldır çok farklı çeşitlerle uygulansa da günümüzde başlıca;

-Fotoepilasyon: Kıl köklerine yoğunlaştırılmış ışık uygulayarak, tüy çıkmasını önlemeye dayanan epilasyon yöntemidir.

-İğneli epilasyon: Kıl köklerine ince bir iğne yardımıyla elektrik enerjisi uygulanarak kıl köklerinin tahrip edilmesine dayanmaktadır.

-Lazer epilasyon: Günümüzün en çok kullanılan yöntemi olan Laser Epilasyon, lazer desteği ile kıl köklerinin tahrip edilmesine dayanan bir epilasyon yöntemidir.

Lazer Epilasyon Nedir?

Bilinen ışıklardan farklı olan Lazer ışığı, ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasına denir. İstenmeyen tüy köklerine lazer ışınları gönderilerek tahrip edilmesine dayanan işlem, ciltte herhangi bir deforme meydana getirmemektedir. İlk kez 1990’ların başında uygulanmaya başlayan Lazer Epilasyon, günümüz şartlarında ucuz ve ağrısız bir epilasyon yöntemidir.

Lazer Epilasyonun çalışma mekanizması, kıl köklerinde bulunan melanin pigmentini hedef almasıdır. Melanin vücudumuzda deriye, gözlere ve saçlara renk veren maddedir. Lazer ışığı gönderilen melanin, ışından aldığı enerjiyi ısı enerjisine çevirerek kıl köklerini yakmaktadır. Melanin içeriği yüksek olan koyu kıllarda başarı oranı daha yüksektir.

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır?

3 basamakta uygulanan lazer epilasyon, ilk aşamada uygulanma alanının temizlenmesinin ardından jel sürülmesiyle başlar. Lazer epilasyon uygulandığı deride, melanin tarafından absorbe edilerek tüy köklerini yakmaktadır. Uygulama sonrası tüyler kendiliğinden dökmektedir.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

Göz ve kaş bölgesi hariç hemen hemen her bölgede uygulanabilen yöntem başlıca;

-Yüz, -Boyun, -Sırt, -Kalça, -Bacak, -Bel, -Gövde, -Koltuk altı, -Genital bölge, -Omuzlar’ da uygulanmaktadır.

Uygulama gebelik, ciltte açık halde yara, şeker hastalarında ve uygulamaya engel olabilecek ilaç kullanımlarında tedavi yapılmamaktadır. Uygulama süresince acı ve ağrı olmaya yöntem kalıcı ve güvenlidir.

FDA onaylı epilasyon 12 yaş üstü herkes de uygulanabilmektedir. Seans süresi uygulandığı bölgeye göre değişmekle birlikte 4-12 seans aralığında bitmektedir.

Lazer Epilasyon Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Laser Epilasyon sonrası en az 3 ay süreyle güneşten korunmalı ve güneç koruyucu kullanılmalıdır.

-Tedavi sonrası 1 gün süreyle sıcak su değdirilmemelidir.

-Tedavi uygulanan bölge kaşınmamalı, kabuklanma durumunda el ile dokunulmamalıdır.

-Yüz bölgesinde tedavi uyguladıysanız 1 gün cilt kapatıcı ürünleri kullanmayınız.

-Tedavi sonrası tüyler 2-3 gün içerisinde dökülmektedir.

-Etkin bir tedavi için cilt ve kıl tipi iyice analiz edilmeli ve ona göre enerji kullanılmalıdır.