Lazer Epilasyon Nedir? Nasıl Uygulanmaktadır?

  • 1 Star
    Loading...

Epilasyon kelime anlamı olarak istenmeye tüylerinizden kalıcı olarak uzaklaştırılması yöntemine denmektedir. Eski tarz epilasyon çeşitlerine nazaran Lazer Epilasyon yöntemi ile kalıcı olarak tüy ve kıllarınızdan kurtulmanız mümkün. Geleneksel yöntemlerden olan ağda, epilasyon gibi ağrı ve acı hissi uyandırmayan yöntem, günümüz teknolojisinin en kolay ve en acısız yöntemdir.

Lazer Uygulaması

Lazer Epilasyon Nedir? Etki Mekanizması Nelerdir?

Bildiğimiz ışıklardan farklı olarak tek dalga boyu üzerinde ve düz bir demet halinde yayılan lazer ışığı, kalıcı ve sağlıklı bir şekilde tüy ve kıllardan kurtulma prensibine dayanmaktadır. Milisaniyelik lazer atışları ile tüy ve kıl köklerine lazer ışığı gönderilmekte ve bu ışık kıl köklerinde bulunan melanin pigmenti vasıtasıyla absorbe edilmektedir. Bu absorbe edilen lazer ışığı, ısı enerjisine dönüşmekte ve oluşan ısı enerjisiyle kıl kökleri tahrip edilmektedir. Bu sayede istenmeyen kıl ve tüylerinizden tamamen kurtulabilmektesiniz.

Lazer Epilasyon uygulaması 12 yaş ve üzeri herkes tarafından uygulanabilmektedir. Uygulama kişinin cilt ve kıl tipine uygun enerji kullanılarak yapılacağından dolayı herhangi bir yan etki bulundurmamaktadır. Uygulama öncesinde test atışı yapılmakta ve kıl kökleriniz için gereken enerjinin miktarı ve şiddeti belirlenmektedir.

Uygulama başlıca Yüz bölgesinde, Koltukaltı, Genital bölge, Kalça, Sırt, Omuz, Göğüs ve Bel bölgelerinde tercih edilmekte minimum 4 maksimum 12 seans sürmektedir. Vücut bölgelerinde 1 aylık seans aralıklarında, yüz gölgelerinde birer aylık aralıklarla yapılmaktadır. FDA onayı almış olan bu tedavi yönteminin uygulama süresi yaş, genetik ve hormonal etkiler gibi durumlara göre değişebilmektedir.

Lazer Uygulaması

Lazer Epilasyon Uygulaması Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

            Lazer Epilasyon uygulamasından 1 ay önce herhangi bir ağda ve tüy dökme yöntemini bırakmalı, uygulama yapılacak bölge temizlenmeli ve kıllar kısaltılmalıdır. Kısalttığınız tüyler lazer tarafından taranmaktadır ve işlem başlamaktadır. Bu yöntem sonrası tüy dökülme işlemi 3 gün içerisinde görülmektedir.

Lazer Uygulaması

Kalp pili bulunan hastalar, gebe ve emzirme döneminde bulunan anneler, kanser ve sara hastalığı bulunan kişilere uygulanması sakıncalıdır. Uygulama sonrası kısa süreli olarak kızarlık ve yanma görülebilmektedir. Görülen bu yan etkiler 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Uygulama sonrası günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilir, sadece aşırı sıcak su ve güneşli havalardan kaçınmanız gerekmektedir.