Makyaj Malzemeleri

  • 1 Star
    Loading...

Makyaj genellikle yüz bölgesine yapılmakta, yüzü renklendirmek, kusurları kapatmak ve daha güzel görünmek amacıyla pek çok Makyaj Malzemeleri ile uygulanmaktadır. Genel görüntümüzü daha dikkat çekici ve daha güzel görünüm sağlaması amacıyla yapılan Makyaj, insanlık kadar eski bir tarihe dayanmaktadır.

Farklı farklı birçok makyaj çeşidi bulunmakla birlikte, yapılacak olan makyaj bulunulacak ortam veya amaca göre değişebilmektedir. Herhangi bir Gece davetine giderken farklı tarz makyaj yapılmakla birlikte, gün içerisinde de farklı makyaj çeşitleri uygulanmaktadır. Yüz yapısı, göz şekli ve rengine göre değişebilen Makyaj türleri, belli başlı malzemeler ile uygulanmaktadır. Bu yazımda sizlere Makyaj yapımı sırasında kullanılan malzemeleri ve özelliklerini açıklayacağım.

Makyaj Malzemeleri

Makyaj Malzemeleri Nelerdir ve Ne Etki Göstermektedir?

Hemen hemen her kadının çekmecesinde veya çantasında birkaç farklı Makyaj Malzemeleri bulunmaktadır. Bu ürünler kusur kapatmaktan, güzellik katmaya kadar birçok farklı etki gösterebilmektedir. Makyajın olmazsa olmazlarından olan malzemelerin neler olduğu ve nasıl kullanıldığı hakkında sizlere bilgi vereceğim.

-Kapatıcı: Bu makyaj malzemesi ciltte bulunan leke ve ton farklılıklarını kapatmak amacıyla kullanılmaktadır.

-Fondöten: Kapatıcı sonrasında uygulanan ve yüzümüzü makyaja hazırlayan Fondöten, yüzde pürüzsüzlük sağlamaktadır. Kullanacağınız fondöten cildinizin yapısına ve rengine uygun olmalıdır. Fondöten kullanırken az miktarda cildinize sürmeli ve makyaj süngeri ile dairesel olarak dağıtılmalısınız.

-Pudra: Güzel bir makyajın vazgeçilmezlerinden olan Pudra, kullanımı ile teninizi matlaştırmakta, bütünlük sağlamakta ve fondöteni sabitlemektedir. Pudra çeşit olarak toz ve kompakt halde bulunmaktadır.

Kolay taşınması ve gün içerisinde rötüş yapılmasını kolaylaştırması açısından daha çok kompakt pudralar tercih edilmektedir. Toz pudra kullanımını ponpon yardımıyla yapmalı ve tüm yüze uygulamalısınız. Kompakt pudra kullanıyor iseniz, fırça yardımıyla pudra yüzünüze eşit olarak dağıtmalısınız.

Makyaj Malzemeleri

-Allık: Yanakları renklendirmek amacıyla kullanılan Allık, makyajınızın bütünlüğünü sağlamaktadır. Kullanacağınız allık rengi bütünlük açısından Ruj renginize uyumlu olmalı ve fırça yardımı ile dairesel olarak yanaklarda dağıtılmalıdır.

-Far: Göz makyajının vazgeçilmezlerinden olan Far, gözlerinizin belirginleşmesini ve ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Fırça yardımı ile istediğiniz göz makyajına göre Far’ı uygulamalısınız. Göz makyajı için daha önceki yazılarımızı takip edebilirsiniz.

-Eyeliner: Göz şeklinizi belirginleştirmek amacıyla alt ve üst kirpiklerinize fırça yardımıyla uygulayabilirsiniz.

-Rimel: Kaşlarınızın belirginleştirilmesi amacıyla uygulayacağınız Rimel, gözlerinizi büyük ve anlamlı hale getirmenize yardımcı olmaktadır.

Makyaj Malzemeleri

-Ruj: Makyajınızın son kısmına geçtiğiniz bu bölümde vücudunuzun en hassa bölgesi olan dudaklarınızı şekillendireceksiniz. Vazgeçilmez Makyaj Malzemelerinden olan Ruj, tamamen seçtiğiniz makyaj çeşidine göre uygulanmaktadır. Ruj sonrası dudak kalemi kullanırken, kalemizin ruj ile aynı renkte olmalıdır ve bu kalem ile dudaklarınızı daha belirgin bir hale getirebilirsiniz.