Maskülen Tarz ve Androjen Tarz

  • 1 Star
    Loading...

MASKÜLEN VE ANDROJEN TARZ NEDİR?

FARKLARI VE BENZERLİKLERİ NELERDİR?

MASKÜLEN TARZ NEDİR?

Maskülen dilimize Fransızcada erkek anlamına gelen masculin kelimesinden aktarılmıştır. Fransızlar da bu sözcüğü latince masculinus kelimesinden almıştır. Türk dil kurumu kelimeyi maskulen olarak kabul edip ‘erkek gibi, erkeğe benzeyen, erkeksi’ olarak tanımlamıştır.

Moda literatüründe maskülen tarz erkek kıyafetlerini kadınsı dokunuşlarla sergilemek demektir. Maskülen tarz da erkek kıyafetleri yeniden yorumlanarak daha kadınsı hatlar elde edilerek kombinlenmektedir. Maskülen tarz da baştan aşağı erkeksi giysilerden ziyade ufak dokunuşlar ile elde edilmiş erkeksi görünüm ön plandadır. Maskülen tarz güçlü ve sert imaj yaratmak isteyen kadınlar tarafından ustalıkla kombinlenmiş parçalardan oluşmaktadır.

Peki, erkek kıyafetleri giymek maskülenlik midir? Hayır, aksine erkek giysilerindeki kadınsı zarafeti görebilmek maskülenliktir. Maskülen tarza sahip olabilmek kişilikle başlar, prenses gibi büyümüş kendini öyle hisseden birinin maskülen giyinmesini bekleyemeyiz. Aynı şekilde naif kırılgan kişilerden de maskülen tarz bekleyemeyiz.

Maskülen tarzda giyinebilmem için önce karakterinizin ona uygunluğunu eleştirmeniz gerekmektedir. Buna uygun olduğunuzu düşünüyorsanız işte ipuçları;

Maskülen tarzı tüm giyside kullanmak yerine zaman zaman sıradan bir  giysiyle kombinlediğiniz  bir papyon, kravat ya da erkeksi bir şapkayla maskülen olabilirsiniz. Peki, ben büyük parçalarda maskülen tarzı görmek istiyorum derseniz? O halde kısa bir etekle kombinleyebileceğiniz erkeksi bir ceket ve ayakkabı maskülen olmaya yetecektir. Maskülen tarzda sık kullanılan renkler genellikle koyu renklerdir. Koyu renklerin yanı sıra takımları tamamlayan beyaz yakalı gömlekleri de unutmamalıyız. Oversize kabanlar, loafer ve oxford ayakkabılar, pileli pantolonlar, pantolon askıları maskülen tarzınızı tamamlayacak en önemli parçalardır.

ANDROJEN GİYİM TARZI NEDİR?

MASKÜLEN TARZLA ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Androjen giyim kadınların erkek giysilerini giymesi olarak tanımlanabilir. Maskülen tarzda olduğu gibi kişilik uyumu bu tarzda da kesinlikle gerekmektedir. Androjen tarz daha erkeksi bir görünüşe sahiptir. Maskülen giyimdeki kadınsı dokunuşlar androjen giyimde yoktur. Hatta kadınsılıktan uzaklaşan bu giyim tarzında saçlarda kısalır ve erkeksi kesimlere sahip saç modelleri ön plandadır. Maskülen tarzda ön planda olan kadınsı görünümken androjen tarzda ön planda olan tamamen erkeksiliktir. Maskülen tarzda daha oturan kuplu ve pensli giysiler kullanılırken androjen giyimde daha bol ve rahat giysiler bulunmaktadır. Maskülen giyimde erkeksi giysiler şık topuklu ayakkabılarla kombinlenirken androjen giyimde topuksuz rahat ayakkabılar ön plandadır.