Mutlu Evlilik Nedir?

  • 1 Star
    Loading...

 Mutlu Evlilik göründüğü kadar zor değil. İlk olarak ideal, huzurlu ve Mutlu Evlilik için yapılması gereken en önemli şey ‘Mükemmel Evliliğe Olan İnancı’ ortadan kaldırmaktır. Mutlu bir evlilik aslında karşısındaki olduğu gibi kabullenmek ve birbirlerine olan saygı ve sevgileri doğrultusunda bazı kuralları esnetebilmeye dayanmaktadır. Evli olan Bay ve Bayan adayları %100 uyumlu ve denk çift aramamalı, bulamadığı içinde üzülmemelidir.

Her insan evlilik hayali olarak tamamen kendisini anlayan, kendisine göre hareket eden, kendi sevdiği şeyleri seven ve sevmediklerinden nefret eden Eş’ ler aramaktadır. Maalesef öyle bir hayat mümkün değildir. Hiç kimse birbirisinin aynısı olmadığı gibi, zevkleri ve tercihleri de aynı değildir. Her insan yaşadığı toplum, aile ve arkadaş gruplarına göre şekillenmekte ve o tarz üzerinden devam eden bir hayat sürmek istemektedirler.

Mutlu Evlilik

Mutlu Evlilik İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

            Mutlu Evlilik eşlerin birbirine saygı duyması ve ortak değerler oluşturmasıyla başlamaktadır. Bu uyumu yakalayabilmek ve ortak değerler oluşturabilmek için birtakım yapılması gereken şeyler mevcuttur. Bunlar;

-Sorunları susarak çözmeye çalışmamalı ve karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde iletişim yoluyla sorunları ortadan kaldırmalısınız. Eşler kendilerince sorun gördükleri şeyleri birbirine anlatmalı ve dinleyen taraf empati yeteneğini kullanarak karşı tarafı anlamaya çalışmalıdır. Birbirini suçlamadan, küçümseme veya tavır alma durumu içerisine girmeden sorunlara uygun çözüm yolları üretmek gerekmektedir.

-Karşılıklı güven ortamı evlilikler açısından en önemli yapı taşıdır. Bütünlük arzusu duyarak evlilik yoluna giren eşler birbirlerini tanımalı, güven ortamını oluşturmalıdır. Bu sayede kafada gereksiz soru ve düşünce üretme durumunun önüne geçilmekte daha mutlu ve huzurlu bir aile ortamı meydana getirilmektedir.

-Eşler mutlaka birbirlerine saygı ve sevgi çerçevesinde davranmalı, hakaret veya bunun gibi hitap şekillerini kullanmamalı ve evliliklerini zedelemekten uzak durmalıdırlar.

-Sevgiliyken yaşadığınız veya yapmadığınız şeyleri devam ettirmeli, evlilik sonrası değişime uğramamalısınız. En tehlikeli durumlardan birisi olan bu değişim, kişilerin birbirlerine çaba göstermemesi nasıl olsa evlendik diye düşünmesi sonucu meydana gelmektedir.

-Eşler birbirlerinin fikirlerine ve hayal güçlerine saygı duymalı, bu fikirleri ve hayalleri eleştirmeden dinleme gayretini göstermelidirler.

-Aranızda yaşadığınız sorunları uzatmamalı, ilişkiyi gereksiz yere yıpratmaktan veya araya soğukluk sokmaktan uzak durmalısınız.

Mutlu Evlilik

Mutlu Evlilik için evliliğinizi monotonluktan uzak tutmalı, birbirinize küçük sürprizler yapmalı ve birbirinize olan heyecanınızı kaybetmemelisiniz. Her zamanki yaptığınız şeylerden sıkılmış iseniz yeni ortak arayışlara girmeli ve çaba göstermelisiniz.

-Eşler arasında öfkelenme durumlarında hakaret ve şiddete başvurulmamalı, birbirinizin üstüne gitmemeli ve gerekirse çıkıp biraz dolaşarak öfkenizi dindirmselisiniz. Sonrasında sakin bir kafayla ortaya çıkan sorunu konuşmalı ve çözmek için çaba sarf etmelisiniz.

-Eşler arasındaki değişimlere destek olmalı, eleştirilmemeli ve birbirlerine olan saygıları kaybedilmemelidir.

-Olmazsa olmazı Cinsellik olan İdeal Evlilik için, birbirinizi mutlu etmeli, iki tarafından zevk alacağı şekillerde birbirinizle yakınlaşmalı ve birbirinize değer vermelisiniz.