Panik Atak Nedir?

 • 1 Star
  Loading...

Psikolojik bir rahatsızlık olan Panik Atak, yoğun stres ve korku durumunda meydana gelmektedir. En fazla terleme ve çarpıntı gibi değişimler sonucu kendini gösteren bu rahatsızlık çağımızın en önemli psikolojik sorunlarından bir tanesidir. Vücudumuzun tehlike, stres ve heyecan durumlara tepki vermesi olarak da bilinen bu rahatsızlık krizler halinde yaşanmaktadır.

Aniden gelişen bu rahatsızlık genellikle 20 ila 30 dakika arasında sürmektedir. Araç sürerken, evde otururken veya herhangi bir faaliyet içerisindeyken görülebilen bu rahatsızlık, yaşandığı kişide ölme hissi vermektedir.

Korku ve stres

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

            Panik Atak ortaya çıkmadan önce kişide birkaç farklı belirti göstermektedir. 1-2 dakika arasında zirve noktasına ulaşan bu rahatsızlık belirtiler;

 • Hızlanan nabız veya Çarpıntı
 • Aşırı titreme ve Terleme
 • Göğüs ve Karın ağrısı
 • Yüksek ateş ve Mide bulantısı
 • Vücutta uyuşma ve karıncalanma
 • Nefes almakta zorlanma ve ölüm korkusu gibi belirtiler göstermektedir.

Genellikle rahatsızlık bu belirtilerden en az 4 tanesini yaşayan hastalarda ortaya çıkmaktadır. Neredeyse her anksiyete bozukluğu durumunda görülen bu rahatsızlık 2 çeşitte ortaya çıkmaktadır.

-Olması beklenen panik ataklar: Yaşanılan durumdan ötürü ortaya çıkması beklenen rahatsızlıklara denmektedir. Örnek olarak; Klostrofobisi olan bir kişinin kapalı alanlarda kalması veya araknafobi rahatzlığı bulunan bir kişinin örümcek ile karşılaşması gibi.

-Olması beklenmeyen panik ataklar: Herhangi bir tetikleyici olmadan beklenmeyen durumlarda ortaya çıkan rahatsızlığa denmektedir. Ani sorunlar üzerine ortaya çıkan bu rahatsızlık herhangi bir belirti göstermemektedir.

Panik Atak Tedavisi

Henüz net bir tedavi olmamasına karşılık ilaç ve psikoterapi ile ortadan kaldırılmaya çalışılan bu rahatsızlık, hastanın semptomlarını kontrol etmesi prensibine dayanmaktadır. İlaç tedavisi ile her 4 kişiden 3′ ü kontrol altına alınmaktadır. Genellikle antideprasan tarzı ilaçlar önerilen bu rahatsızlık, psikoterapi üzerinden de kendinizi kontrol altına almayı öğrenmek üzere uygulanabilmektedir.

Hastalığın teşhisi ne kadar erken yapılır ise hastalıkla başa çıkmayı o kadar erken öğrenmekte ve daha rahat bir hayat sürebilmektesiniz. Dünya üzerinde her  100 kişiden 3 veya 4 ünün en az 1 kez geçirdiği bu rahatsızlık kadınlarda daha fazla görülmekte ve ilk olarak 20 ila 35 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır.

Panik atak teşhisi

Panik Atak Anında Uygulanması Gerekenler

Hemen hemen her ortamda yaşanabilen Panik Atak, yaşanması durumunda yapabileceğiniz birkaç şey mevcuttur. Bunlar;

 • Nefes egzersizleri yapılmalı
 • Vücut rahat bir şekilde olmalı ve kendinizi kasmamalısınız.

Ayrıca düzenli olarak spor yaparak ve stresle başa çıkmayı öğrenerek ataklarınızı büyük ölçüde azaltabilirsiniz.