Protein Diyeti

  • 1 Star
    Loading...

Başlıca fazla kilolardan kurtulmak amacıyla uygulanan belirli bir grup besin tüketimine dayanan zayıflama türüne Diyet denmektedir. Protein Diyeti, İsveç Diyeti gibi birçok şekillerde uygulanan diyet, sağlıklı beslenme ile tamamen doğru orantılıdır. Birçok rahatsızlığın ana etkeni olan fazla kilolar, başlıca kalp ve damar rahatsızlıklarına, hipertansiyona, şeker hastalığına ve kolesterol rahatsızlığı gibi birçok soruna yol açmaktadır.

Yetersiz beslenme veya aşırı beslenme ile hareketsiz yaşamın sonucu olan fazla kilolardan kurtulmak çokta zor değil. Birçok farklı şekillerde uygulanabilen diyetler, genellikle belirli bir liste bazında uygulanmakta ve bazı besin gruplarıyla beslenme veya belirli besin gruplarından uzak durmak olarak adlandırılmaktadır. Sizlere bu yazımızda bu diyet çeşitlerinden olan Protein Diyetini anlatacağız.

Protein Diyeti Nedir?

High Protein Diet olarak adlandırılan protein diyeti, et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri gibi proteince zengin gıdalar ile beslenme şeklinde uygulanmaktadır. Proteince yüksek gıdalar uzun süreli tokluk hissi ve acıktırmayı geciktirici etki göstermektedir. Protein diyetinin önemi yağ yaktıran bir diyet çeşidi olmasıdır. Bu diyet ile vücutta bulunan fazla yağlar yakılmakta, bedensel incelme ve bölgesel zayıflama meydana gelmektedir.

Metabolizmayı hızlandırma etkisi bulunan bu diyet ile vücut tarafından zor sindirilen protein beslenmesi yapılarak hızlı bir şekilde zayıflama amaçlanmaktadır. Bu diyet programı çoğunlukla sporcular ve hızlı kilo vermek isteyenler tarafından uygulanmaktadır.

Protein Diyetinde beslenmede yumurta, süt ve süt ürünleri, et, balık gibi hayvansal ürünler serbest olarak tüketilmekte, karbonhidrat, şeker ve yağ içerikli besinlerden uzak durulmaktadır. Diyet programını uygularken mutlaka bol miktarda su tüketilmeli ve kabızlık önlenmelidir.

Protein Diyetinin Faydaları

-Bu diyet uzun süreli tokluk hissi vermekte ve acıkmayı geciktirmektedir.

-Diyet sonucunda verilen kilo kaybı kolay geri alınmadığı gibi kas değil yağ gruplarından verilmektedir.

-Protein sindiriminin zor olmasından ötürü, sindirim sırasında kalori yakımı daha fazladır.

-Kas kütlesini geliştirebileceğiniz bu diyet ile enerji yoksunluğu ve halsizlik hissetmeden hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Protein Diyetinin Zararları

-Bu beslenme çeşidi kolesterol yükselmesine neden olabilir.

-Böbrek hastalarının uygulaması yasaktır.

-Şeker tüketimi olmadığı için odaklanamama ve verimsizlik gibi sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.

-Lif içeriği az olan beslenme ile kabızlık, halsizlik ve şişkinlik görülebilmektedir.

-Bağırsak hareketleri yavaşlayabilir, su tüketimi arttırılmalıdır.

Örnek olarak;

-Sabah: 2 yumurta ve 2 dilim peynir

-Öğle: 250 gram tavuk veya ton balığı

-Akşam: 150 gram kırmızı et veya 1 adet ızgara balık

-Ara öğünlerde ise 1 kâse yoğurt veya kefir tüketilmesi önerilmektedir.

Protein Diyeti uygulama sırasında egzersiz yaparak kas kütlelerinizi geliştirebilirsiniz.