• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Saç boyası meme kanseri riskini arttırıyor

  • 1 Star
    Loading...

Finlandiya’da yapılan araştırmalar sonucu saçlarını düzenli olarak boyayan kadınların,, boyamayanlara göre meme kanserine yakalanma oranının yüzde 14 daha fazla olduğu anlaşıldı.

Bunun sebebinin ise endüstriyel saç boyalarının çok fazla kimyasal içeriyor olması olduğu düşünülüyor. Bu nedenle uzmanlar kadınların saçını kına ya da pancar kökü gibi doğal olarak renk veren maddeler ile boyamalarını öneriyor.

Kadınlarda görülen kanserlerde en yaygını meme kanseri ev dünya üzerinde iki milyon kadın bu kanserle savaşıyor. Ülkemizde de son 20 yılda meme kanseri görülme oranı tam 2 kat artış gösterdi. Bu nedene lamem kanserine karşı azami dikkat göstermek gerekiyor. Saç boyları da uzak durulması gereken şeyler listesine eklenmiş durumda. Kanser tedavisi gören hastaların saçlarını boyamasının yasak olması ve saç boyasından uzak durulmasının istenmesi de saç boyasında bulunan tehlikeden kaynaklanıyor.

Saç Boyasındaki Tehlike

Daha önce pek çok farklı kuruluş tarafından yapılan araştırmalar da saç boyası ve kanser türlerinden cilt kanseri, yumurtalık kanseri, lösemi, kan kanseri, göğüs kanseri, lenfoma gibi hastalıklar arasında ilişki olduğunu ortaya çıkarmıştı. Saç boyasında bulunan zararlı maddeleri cilt bir sünger gibi emerek içine aldığı için kanserojen etki vücuda doğrudan nüfuz ediyor. Bu ise vücuttaki diğer tetikleyici unsurlarla birleşerek çeşitli kanserlere yol açıyor. Bu nedenle mutlaka doğal saç boyası yöntemleri tercih edilmelidir.