Sağlıklı Pişirme Yöntemleri

 • 1 Star
  Loading...

Daha sağlıklı olması amacıyla yaptığımız birçok metot arasında Sağlıklı Pişirme Yöntemleri de yer almaktadır. Son zamanlarda özellikle kalp rahatsızlıkları, kanser, diyabet ve obezite gibi hastalıklar yoğun bir şekilde görülmektedir. Bu hastalıkların oluşumunun etkisi azaltmak ve sağlıklı bir şekilde yaşamak için pişirme yöntemleri bulunmaktadır. Bazen ne kadar sağlıklı yiyecekleri tükettiğimizi düşünsek de yinede kilo almaktan kaçınamayız.

Sağlıklı Pişirme Yöntemleri Nedir?

Pişirmek eylemi isteğe ve zevke göre besinlerin tatlarını ve kıvamlarını oluşturmak, şeklini ve rengini değiştirmek için  yapılmaktadır. Yemeğin görüntüsünün iştahımızı arttırmasının yanı iyi pişen bir yemekte zararlı mikroorganizmalar engellenmekte ve sindirim kolaylaşmaktadır.

Yemeğin içindeki vitamin ve mineral kaybı da minimuma indirgenmiş olur.  Çünkü besinleri tüketmenin yanı sırca vücudun onları kullanabilmesi için yeteri kadar ve doğru bir şekilde alınması da oldukça önemlidir. Sağlıklı Pişirme Yöntemleri uygulanmaz ise sağlığımız negatif yönde etkilenmektedir.

Sağlıklı pişirme yöntemleri

Pişirme Yöntemleri Nelerdir?

 • Suda pişirme yöntemi; Besinlerin su içerisinde kaynama derecelerine baz alınarak pişirilmesidir.
 • Buharda pişirme yöntemi: Buharla beraber oluşan nemle pişirilen besinlerin renklerini ve besinlerin içeriklerini savunmak için uygulanan bir yöntemdir.
 • Kuru ısıda pişirme yöntemi; Sıcak bir hava veya sıcak bir metal üzerinde pişirilme yöntemine denmektedir. Izgarada pişirme yöntemi bu gruba girmektedir. Yağda pişirme yöntemi ise yiyeceklerin kızgın yağda pişirilmesidir.
 • Az suda pişirme yöntemi: ( Braising ) yöntemi; Üzeri kapalı olarak, az miktarda su içinde yavaş yavaş pişirme yöntemidir.
 • Fırında ızgara  ( Broiling ) pişirme yöntemi; Kuru ısıda pişirme yöntemine fırında ızgara denmektedir. Hızlı bir şekilde pişen etler için epey uygundur.
 • Tavada susuz pişirme ( Pan broiling ) yöntemi; Önceden belli bir miktar ısıtılmış yapışmayan tavada,  susuz ve yağsız pişirme yöntemidir.

Sağlıklı pişirme yöntemleri

 • Kavurma ( sauteing ) pişirme yöntemi; Besinlerin Az miktarda yağda karıştırılarak kızartma yöntemine denmektedir.
 • Buharda pişirmek ( Steaming ) yöntemi; Sağlıklı Pişirme Yöntemleri arasından bulunan bu yöntemde, buğu tenceresi ve ya basınçlı tencerelerde pişirme yapılmaktadır.
 • Az yağda kızartma ( Stir- fry ) yöntemi; Küçük parçalar şeklinde doğranan et, balık veya sebzelerin yüksek ateşte az miktarda sıvı yağda karıştırılarak kızartılması işlemidir.