Sakız Yutmanın Zararları

  • 1 Star
    Loading...

Sakız Yutmanın Zararları

Sakız yutmak hakkında olumsuz şekilde yorumlar yapılmaktadır. Sakız yutmanın zararları bulunuyor. Üşengeçlik ve çöp bulamamak gibi nedenlerle sakız yutuyoruz. İnsanların sindirim sistemi kuvvetli olduğu için sert yiyecekleri dahi sindirebilir. Mide içinde bulunan asit ve enzimler sayesinde sakız sindirilebilir. Sakızın içinde farklı kimyasallar bulunur. Bunlar çözümlenmediğinde ince bağırsakta da emilmez. Emilmediği için sakız ince bağırsakta aynen kalır. Sakız bağırsaklara yapışmaz ve bir top haline dönüşmez. Sakız mide de çözülmese bile dışkıya karışarak bağırsaklara ulaşır. Sakız mayası parçalanıp sindirilmediği için mide içinde beklemez. Sakız yumuşak olduğu için dışkı yoluyla atılır. Fazla miktarda yutulan sakız mide içinde kalır ve kabızlığa neden olur.

Sakızın İçinde Neler Bulunur?

Sakız yapımında doğal veya sentetik polimer ürünler ile sakız mayası kullanılıyor. Sakıza kıvam vermek için kauçuk kullanılır. Tat vermek için tatlandırıcı koyulur.

Sakız Yutmanın Başlıca Zararları

Sakız dışkı yoluyla atılır ancak yine de sakız yutmayın. Sakız yapımında kullanılan kauçuk sert bir malzemedir. Yuttuğunuz sakız yuvarlanarak sindirim yoluna geldiğinde bir top haline dönüşebilir. Mide suyu kauçuğun sindirilmesinde bir etki göstermez. Mide içinde sakızın bir bölümü sindirilir. Sürekli sakız yutmak sindirim sisteminin çökmesine neden olabilir.
Küçük çocuklar veya bebekler sakız yuttuğunda, boğulabilir. Sakız yutmasına bağlı olarak; ishal, gaz, kabızlık, şişkinlik görülür.

Hamileler Dikkat

Hamile olan bir kadın sakız yuttuğunda anne ve bebeğe zarar verebilir. Sakız içinde tatlandırıcı kullandığını söylemiştik. Tarçın; ağız yarası ve ülsere, meyan kökü; yüksek kan basıncı, sorbitol; ishale neden olabilir.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.