Selülit Nedir? Tedavileri Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Kadınların en çok muzdarip olduğu konulardan birisi olan Selülit, her 10 kadından 8′ inin başına gelen, bacak ve kalça kısmında oluşan şekil bozukluğuna denmektedir. Genellikle kış aylarında pek takılmasa da yaz aylarında çözüm için sürekli uğraştıran Selülit, bilinenin aksine kilo ile doğrudan bağlantılı değildir.

Günümüz şartlarında daha az hareket sebebiyle ortaya çıkan selülit, epidermis bölgesinde protakal kabuğu görünümüne yol açan bir doku problemidir. Başlıca selülit çözümü düzenli beslenme ve egzersizden geçmektedir.

Selülitlerin nedenleri genetik faktörler olduğu kadar hormon bozukluğu durumlarında da ortaya çıkmaktadır. Başlıca kan dolaşımı bozukluğu ile başlayan selülit, dokularda biriken kullanılamaz maddeler sonucu ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla menopoz ve hamilelik dönemlerinde görülmekte ve şişman, zayıf fark etmeksizin oluşmaktadır.

Selülitlerin Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılmalı;

1) Tuz Tüketimi Azaltılmalı: Vücutta su kaybına yol açan tuz başlıca selülitlerin oluşmasına neden olmaktadır.

2) Düzenli Egzersiz Yapılmalı: Hareketsiz bir yaşam sonucu ortaya çıkan selülitler, düzenli olarak egzersiz yapılması durumunda selülit bölgelerinde kas oluşumu sağlanır ve selülitlerden kurtulabilirsiniz.

3) Sağlıklı beslenmelisiniz: Lif içeriği yüksek ve şekeri içeriği az olan besinler tercih edilmeli, Düz ekmek yerine kepekli veya buğday unu içeriği olan ekmekler tercih etmeli, Geç saatlerde yemek yememeye özen gösterilmelidir.

4) Yüksek topuklu ve dar giysilerden uzak durmalısınız: Kan dolaşımını yavaşlatmaya sebep olan bu seçimlerden mümkün olduğunca kaçınmanız gerekmektedir.

5)Kan Dolaşımını Hızlandıracak Aktivitelerde Bulunmalısınız: Vücutta kan dolaşımı hızlandırılarak daha pürüzsüz bir görünüm kazanacaksınız.

6) Sigara, Kahve ve Alkol Tüketimini Azaltmalısınız: Vücutta su tutulmasına neden olan bu etkenler büyük oranda Selülit oluşumunu hızlandırmaktadır.

7) Düzenli ve Bol Su Tüketmelisiniz: Vücudunuzda bol su bulunması ödem atmaya ve şişliklerin önüne geçmektedir. Ayrıca kilo vermeyi ve metabolizma hızlandırmaya da yardımcı olarak yağ yakımını hızlandırmaktadır.

Tıbbi Tedavi Yöntemleri

-Mezoterapi: Selülitlerin bulunduğu bölgelere yağ yakımını hızlandıran bir karışım enjekte edilmesidir.

-Akupunktur: Belirli kilit noktalar iğneler yardımıyla uyarılarak, su ve yağ hücrelerinin hareket ettirilmesi yöntemidir.

-Lazer Terapi: Selülitlerin bulunduğu bölgeye lazer uygulanarak, kan dolaşımı hızlandırılmasına dayanmaktadır.

-Liposuction: Selülitleri bulunan bölgeler lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur ve bölgede ki yağlar şırınga veya vakum yardımıyla çekilir.

Bunlar dışında da tıbbı tedavi yöntemleri bulunan Selülit, doğal ve tıbbi yollar ile çözülebilmektedir.