Sık Yapılan Diyet Hataları

  • 1 Star
    Loading...

İnsan vücudu gün aşırı yeni bir araştırmaya sebep olacak kadar harika bir halde organize edilmiş yapılardan oluşmaktadır. Koruyamadığımız vücudumuzda Diyet Hataları ile daha çok zarar veriyoruz. Vücudumuzun doğal işleyişini devam ettirmek ve sağlığımızı korumak için gıdalardan yararlanmamız gerekir. Besinlerin yeteri kadar ve doğru bir halde kullanılması, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işleyişine devam etmesi için çok önemlidir.

Diyet Hataları ve Zararları

Aç Kalmayı Deneyerek Diyet Yapmak!

Rejimde en çok yapılan yanlışların başlangıcında aç kalmış olarak zayıflamak gelir. Vücudumuz tıpkı bir otomobil deposuna benzetilecek olursa sadece besinlerle doldurulmuş olduğu sürece işlemeye devam edecektir.

Aç kalarak zayıflayan bireyler her ne kadar tartıda kilo verdiğini görseler de konum pek de istenilen şeklinde olmayacaktır. Vücut için gerekli olan enerjiyi alamayan bedenimiz, kaslarımızı enerjiye çevirmek için kullanacak, kaslar küçülecek ve gün içinde bizi bitkinlik, halsizlik ve baş ağrısı şeklinde sorunlarla uğraştırmak zorunda bırakacaktır.

Aç kalarak zayıflayan bireyler yağ yitirilmesine uğramazlar ve genel anlamda verdikleri kilodan çok daha fazlasını kısa bir sürede geri alırlar.

Çok düşük kalori ile rejim icra eden bireylerde bazal metabolizma hızında azalma meydana gelir ve bazı esenlik problemleri kaynaklanır. Bunlara örnek verecek olursak; baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu benzer biçimde iş ve ya okul yaşamını ciddi bir halde etkiyecek durumların yanı sıra sinirlilik, kabızlık, kalp atışında bozuklular, bitkinlik, tansiyon düşüklüğü şeklinde durumlar gözlenir.

Aç kalarak yapılan Diyet Hataları:  kuru bir cilt, saç dökülmesi, tane düzensizlikleri de problem oluşturabilecek öteki sıhhat sorunlarıdır.

Popüler Rejimleri Uygulamak

Özellikle kulaktan dolma veya internetten bulduğunuz ve uyguladığınız hatalı rejimler ve her sene isim değiştirerek çıkarılan popüler diyetleri sık sık uyguluyorsanız yeniden hatalı diyetlerin tuzağına düşmüş oluyorsunuz. ,

Diyetisyenler ancak size ilişik olan fizyolojik özelliklerinize, yeme alışkanlığınıza ve rahatsızlık durumunuza nazaran diyet programı hazırlarlar. Popüler olan herhangi bir rejim uygulamanız hem sağlığınızı bozabilir bununla birlikte verdiğiniz kiloların daha fazlasını almanıza sebep olabilir.

Çünkü beslenmeyi öğrenmeden ve hayat boyunca uygulayamayacağınız bir rejim kilogram verdikten sonrasında tekrar eski yeme alışkanlığınıza döndürür ve size yeniden kg aldırır.

Diyetisyenler size sağlıklı beslenmeyi iyi mi yaşamınıza sokacağınızı ve zararlı yemekleri ne kadar tüketebileceğinizi ve ondan sonra ne yapmanız gerektiğini size açıklayarak yaşamınızın her aşamasında beslenmenizi kontrol etmenizi elde edecektir.

Diyet Hataları

Yetersiz Karbonhidrat Almak

Diyet yapmayı kendine görev edinmiş insanoğlunun geneli ekmeği düşman olarak görür. Kendi yemediği yetmezmiş benzer biçimde karşısındaki insanlarda ekmeği yememe öğüdü verir.  Bilinen Türk insanı olarak ekmekle aramız oldukça iyidir. Kimisi ekmeği keseceği için rejim kelimesini ağzına bile almak istemez.

Zayıflama isteğiyle gözden çıkartılan öteki karbonhidratlar ise pirinç, patates ve makarna şeklinde besinlerdir. Beslenmede karbonhidratların yeri atlanmayacak kadar önemlidir. Vücut için gerekli olan karbonhidrat tüketilmez ise, vücudumuzdaki su miktarı azalır, beynimizin yakıt ihtiyacı karşılanmaz ve kan şekerinizde dalgalanmalar meydana gelir.

Böylelikle kalp damar hastalıkları benzer biçimde ciddi hastalıklara davetiye oluşturur ve spor için yeteri kadar enerji sağlayamayız. Diyet Hataları arasında bulunan karbonhidrat tüketimini tamamen bırakmamalıyız ve bu şekilde bir yol izleyeceksek ne olursa olsun beslenme uzmanlarından yardım almalıyız.

Yanlış Sıvı Tüketimi

Rejim yaparken ya da sağlıklı beslenmeye karar verirken genel anlamda hepimizin yaptığı olumlu hareketlerden biri su içmeye konsantre olmak için bir suluk kullanmak. Düzenli olarak su tüketmek için ve Diyet Hataları‘na düşmemek için yanımızda su taşımalıyız.

Çünkü biliriz ki ehil bir halde su tüketimi vücudumuzda ödem oluşumunu engeller ve sindirim enzimlerinin etken bir şekilde çalışmasını sağlar. Buraya kadar her şey oldukça düzgüsel fakat diyette hata meydana getirilen ise çay ve kahve benzer biçimde içeceklerinizin su yerine geçtiğine inanılması.

Çay ve kahvenin tüketim miktarını aşmamak koşuluyla içildiğinde vücuda faydaları görünse de, sıvı şekilde olmaları su yerine geçtiğini göstermez. Bilakis vücutta su emilimini gerçekleştirir. Şayet su tüketiminden fazla çay ve kahve içiyorsanız metabolizmanızı fazlaca yavaşlayacaktır.

Hareketsiz Ve Sporsuz Yaşam

Çoğumuz çalışmadan aldığımız kiloları kısa müddette vermek isteriz. Canımız yanmadan ve çaba sarf etmeden kendiliğinden kiloların yok olmasını isteriz. Spor yapmayı eziyet olarak görüyorsanız aslına bakarsanız kg verdikten sonrasında düzgüsel yaşantınıza geri dönecek ve sporu bırakacaksınız.

Hareketli bir yaşam ve sporu yaşam şekline dönüştürmek gerekiyor. Düzenli spor ile daha dinç hissedebilir, formunuzu koruyabilirsiniz. Önemli olan hangi tür sporu yapmak arzu ettiğiniz ve size müsait olup olmadığıdır. Spor salonuna kendinizi hapsedip her insanın yaptığı sporları yapmak zorunda değilsiniz. Size uyan ve seveceğiniz bir spor seçip hayata daha sağlıklı devam edebilir ve zamanınızı daha bereketli geçirebilirsiniz.

Çünkü aldığımız kaloriler harcamış olduğumuz kalorilerle aynı olursa kilomuzu dengede meblağ, aldığımız kalori harcadığımızdan az olursa kilo vermiş oluruz.

Bundan dolayı gün arasında düzenli spor yapmak sağlıklı beslenmeyle birleştiğinde daha basit kg vermeyi ve daha fit bir görüntü elde etmenizi sağlar. Ancak kilogram vermede değil her türlü hastalığı yenmede ve engellemede düzenli spor yapmak ve nasıl besleneceğini bilmek oldukça önemlidir.

Diyet Hataları

Yemekler’de Öğün Atlamak

Diyet Hataları arasında bulunan hatalardan biride öğünleri atlamak dır. Daha azca yersem daha fazla kilo veririm mantığı ile metabolizmamızı zor duruma düşürecek bu düşünceden kurtulmamız icap eder. Ana öğünlerde çok aç kalıp fazla yememek için ara öğünleri de tertipli olarak tüketmemiz gerekir.

Porsiyon Miktarı Yapmama

Doğru bir diyet listesi normal olarak doğru yiyecekleri seçmekten geçer. Market raflarında denk geldiğimiz ”light’  ürünler olarak adlandırılan yoğurt ve süt gibi ürünlerde sıklıkla karşılaşmış olduğumuz kalorisi düşük besinlerden birazcık bahsetmek istiyorum.

Nedense bu tarz ürünleri tüketmenin bize iyi hissetmemizi sağlamış olduğundan, bu ürünlerinde kalorisi bulunduğunu unuturuz. İşte bu sebepten ötürü light ürünlerin miktarına dikkat etmez ‘nede olsa düşük kalorilidir.’ diye hayli tüketiriz.

Aldığınız her üründe porsiyon kontrolünüzü sağlamak oldukça mühimdir. Bu tarz ürünlerin şekersiz ve kalorisiz bulunduğunu düşünmek yahut düşük kalorili diye hayli tüketmek rejimde meydana getirilen temel Diyet Hatalarındandır.

Doğru Diyet Yapmak İçin Öneriler

Diyete başlarken en sık meydana gelen Diyet Hataları‘ndan biri de ekmeği tamamen bırakmaya çalışmak olur. Tabi ki bu ekmeği çok tüketeceğimiz anlamına da gelmez. Ekmeği miktarında tüketirsek gün için de kan şekerini dengeler, bağırsak hareketlerini düzenler ve kilo vermemize destek sağlar. Beyaz ekmek yerine, tam tahıllı ekmeği tercih ederek içerisindeki posa yardımıyla gün içinde daha uzun tok kalabilirsiniz.

Diyet Hataları arsında bulunanlardan biride yağ tüketimini azaltmak içim salatalardan yağı kaldırmaktır. Fakat burada önemli olan nokta vücudumuza bazı vitamin ve mineralleri alabilmemiz için bu vitaminlerin yağa ihtiyaç duymasıdır. Salatalarımıza bir tatlı kaşığı yağ koyabiliriz.

Rejime başlamaya karar vermek ve bu konuda sabırlı olmak fazlaca önemlidir. Çünkü sağlıklı kilo vermek ve bunun kalıcı hale gelebilmesi için bunu bir yaşam tarzı haline getirmek gerekir. Bu yüzden zayıflama ve ya alma sürecinde her gün tartıya çıkıp kilomuzu kontrol etmek doğru bir davranış değildir. Her gün tartıda mühim değişiklikler görmeyi beklemek ve istenileni alamamak bir süre sonra bizleri sıkacaktır. Bundan dolayı tartıdaki rakamları düşünmek yerine sağlıklı beslenmenin size neler katacağını düşünüp bir vakit sonra zayıflamanızın keyfini yaşayabilirsiniz.

Rejim meydana getirmeye karar vermek ve hayatı daha sağlıklı kılmak için başlamış olacağınız bu yola kesinlikle bir uzmana danışarak ilerlememiz icap eder. Tıpkı bir doktorun başkasına verdiği ilacı sizi iyileştirir diye kullanmıyorsanız aynı şekilde internette gördüğünüz rejim listelerini uygulamayınız. Diyetisyenler kan tahlili, vücut analizi ve yaşam koşullarınızı göz önüne alarak ancak size ait bir beslenme programı oluşturur. Bir taraftan kilo verirken bir yandan da sağlıklı bir şekilde iyi mi ilerleyeceğinizi öğretir.

Diyeti basit ve kontrollü bir şekilde ilerletmek istiyorsak yararlı ve zararlı besinlerin farkını yapabiliyor olmamız icap eder. Bazen yemekten hoşlandığımız besinler kilogram aldıktan sonrasında gözümüze korkunç bir madde gibi görünür. Rejim uygularken bu gıdalardan hızlı bir şekilde ilişkimizi kesip tüketmemeye çalışırız. Bu vakit fazlaca sancılı geçer ve sizi diyet yapmaktan vazgeçilir. Bu yemekleri beslenme programınızdan tamamen çıkartmak yerine miktarını azaltmanız ve hedef kilonuza eriştiğinizde uygun oranda kendinize ödül vermeniz sizin ilerlemenize yardımcı olacaktır.