Tarçın ve Tarçının Eşsiz Faydaları

 • 1 Star
  Loading...

Tarçın genellikle çok soğuk havalarda tüketilmekte, bunun sebebi ise soğuk sonucu meydana gelen hastalıkların tedavisinden kullanılmasıdır. Bu bitki, gerçekte tüm bir sene süresince muhafaza edilebilir ve kullanılabilir. Bu bitki içerdiği birçok vitamin ve besinle oldukça fazla hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca oldukça fazla hastalıkta da koruyucu kriter taşımaktadır. Mevsim koşullarından dolayı ülkemizde üretilmeyen bu bitki, bol miktarda uçucu yağ barındırmaktadır.

Tarçın Sağlık Açısından Nelere Faydalıdır?

Tarçın doğru tüketildiği takdirde oldukça fazla hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kalkan görevi de üstlenen bu bitki vücudun hastalıklarla tedavisinde de önemli rol oynamaktadır.

Tarçın

Kan Şekerini Dengeler: Birçok araştırma sonucunda bu bitkinin insülin direncini arttırdığını ve böylece kan şekerini dengelediğini ortaya çıkmıştır. Diyabet hastaları tarafından oldukça sık kullanılan bu bitki doğru miktarda tüketilmelidir.

Maya Enfeksiyonlarına Karşı Şifadır: Bu bitki mantar, maya enfeksiyonlarını durduran akıl almaz bir yetenek göstermektedir. Tarçının bu özelliğini sağlayan şey ise içerisinde bulunan uçucu yağlardır.

Nezle ve Karın Ağrılarını Giderir: Bu bitki ağır mide ağrılarını dahi geçirebilecek kadar etkili bir gıda kaynağıdır. Bunun yanında kış aylarında soğuk algınlıkları ve salgınlar ile oluşan hastalıklara karşıda etkilidir ve tüketilmeye başlanmasıyla beraber etkisini göstermektedir.

Bağırsak Sorularını Giderir: Bu bitkinin bir fincan çayı bağırsaklarda bulunan şişkinlik ve gaz sorunlarından kaynaklanan rahatsızlıkları giderir. Bunu bağırsaklarda bulunun enfeksiyonları gidererek bağırsakların normal çalışmasını sağlamakla etken olur.

Tarçının Kanser Önleyici Etkisi Vardır: Bazı araştırma sonuçları bu bitkinin ur, mide kanseri gibi kimi kanser türlerine karşı mücadelede ümit verici olduğunu belgelemiştir. Araştırmalarda vücutta şeker seviyesini dengeleyerek kanser hücrelerine karşı hafifletici etkilerinin olduğunu da ortaya çıkmıştır.

Zihni Kuvvetlendirir ve Beyine Katkı Sağlar: Bazı araştırmaların sonuçlarında tarçının zihni açtığı ve beynine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Zayıflamaya Destek Olur: Tarçın kan inceltici ve kan dolaşımını arttırıcı özellik göstermektedir. Artan kan hızı zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra bu bitkinin kan inceltici özelliği sayesinde, kalp hastalıklarında da, kan pıhtılaşmasını engelleyici fonksiyonu vardır. Kan inceltici ilaç kullananlar doktor tavsiyesi üzerine bu bitkiyi tüketmelidir.

Kasları Rahatlatır: Bu bitki ısınmaya yardımcı olduğu için kasların rahatlamasına ve kas ağrılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Kas yorgunluğu ve ağrısı yaşayanlar için banyo suyuna 3-4 damla katılarak duş alınabilir.

Kolesterolü Düşürür: Yapılan araştırmalar sonucunda bu bitkinin şeker ve yağ eritme üzerinde yoğun etkileri olduğu ortaya konulmuştur.

Tarçın

Diş Çürüklerine ve Diş eti Hastalıklarına Faydaları: Bu bitki anti bakteriyel özelliğinden dolayı diş çürüğü ve diş eti hastalıklarına karşı oldukça faydalıdır. Diş eti ve dişlerde oluşan bakterileri öldürmektedir. Bunun yanında tarçın yağı, sakız, gargaralar ve diş macunlarında anti bakteriyel olarak kullanılmaktadır.

Soğuk Algınlığı ve Öksürüğe İyi Gelir: Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, öksürük ve nezleye karşı etkilidir. Bu hastalıkları iyileştirme özelliği vardır. Bunun dışında düzenli olarak tüketildiğinde bu tür hastalıklardan korunma imkânı sağlamaktadır.

Alzheimer Hastalığını Engelleyici Özelliği Vardır: Tarçın içerdiği besinler ile Alzheimer hastalığına yol açan genleri engellemektedir. Ayrıca bu hastalığa yol açan genleri yavaşlatır hatta hücrelerin yeniden onarılmasına da yardımcı olur.

Depresyon ve Sinirlilik Halini Giderir: Çağımızın önde gelen hastalıklarından olan stres kaynaklı depresyon ve sinirlilik durumuna karşı yatıştırıcı etki göstermektedir.

Tarçın Çayının Faydaları

 • Antioksidan özelliği olan bu bitkinin çayı, bilhassa sigara, içki ve bunlara benzer ürünleri tüketen kişilerde, vücuda verilen zararları azaltır.
 • Bağırsak enfeksiyonlarına iyi gelir. Bağırsaklarda oluşan gaz, şişme gibi hisleri giderir ve bağırsakların görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur.
 • Hazımsızlık ve mide şikâyetlerini giderir.
 • Özellikle kan şekerinin dengelenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
 • Stresle mücadelede metabolizmayı güçlendirir ve strese yol açan fiziki etkenleri azaltır.
 • Özellikle kış aylarında ayaklarında ve ellerinde aşırı üşüme hissedenlerde ısınmaya yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde 1-2 fincan bu bitkinin çayı tüketilerek bu sorun çözülebilir. Bu bitki çayının kan inceltici ve kan akışını hızlandırıcı özelliği olduğu için, hızlanan kan sayesinde vücudu ısıtır.

Tarçın

Kabuk Tarçının Faydaları Nelerdir?

 • Kabuk Tarçın antibiyotik görevi üstlenerek alerjik hastalıklara şifa olmaktadır.
 • Özellikle kış aylarında görülen soğuk hastalıklarına şifa olmaktadır.
 • HİV ve ağız içerisinde bulunan mantar gibi enfeksiyonlara iyi gelmektedir. Bir hafta süresince günde 2-3 fincan tüketilmelidir.
 • Bağırsak enfeksiyonlarına ve mide ağrılarına iyi gelir.
 • Gıda zehirlenmelerinde kabuk tarçını yararlı olmaktadır.
 • Regl ağrıları için adeta bir şifadır.
 • Ayrıca ishal önleyici etkisi de bulunmaktadır.

Tarçın Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • Bu bitkinin tozu antibiyotik görevi görmektedir.
 • Bağırsak iltihaplarının iyileşmesine ve bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kanı inceltip hızlandırdığı için damar tıkanıklıklarına önlemektedir.
 • Öksürüğe ve ishale iyi gelen bu toz ayrıca iştah da açmaktadır.
 • Son olarak bu toz metabolizmayı kuvvetlendirmekte ve vücudun direncini arttırmaktadır.