Tüller Nasıl Beyazlatılır ?

  • 1 Star
    Loading...

Çoğunlukla bahar aylarında yapılan bahar temizliği zamanında en çok karşılaştığımız sorunlardan olan tül sararması ve grileşmesi sorunu, ne kadar yıkanırsa yıkansın ilk görünümüne dönmemektedir. Sararan ve kirlenen tüller çoğumuzda Tüller Nasıl Beyazlatılır sorusunu akla getirmektedir. Evimizin iç dekorasyonunda kullandığımız tüller, evimize ışık saçan aksesuarlardan bir tanesidir. Beyaz olmayan bu tüller görünüm itibariyle de kötü durmaktadır.

Tüller ne kadar fazla yıkanırsa o kadar çok renk değişimine uğramaktadır. Ev içerisinde veya dışarısında bulunan toz ve kir tüllerinize yapışarak yerleşmektedir. Tüller Nasıl Beyazlatılır sorusuna cevap olarak yinede yıpranmamış ve beyaz tüllere sahip olabilirsiniz.

Tüller Nasıl Beyazlatılır

Tül Perde Yıkama İşlemi

-İlk olarak tül perde kornişten yavaş bir şekilde çıkartılmalıdır.

-Yıkama öncesi tüllerinizde bulunan lekelere kaliteli deterjanlar ile müdahale etmelisiniz. Ovalamadan sadece leke bulunan bölgeye uygulamalısınız.

-Doğru program ve sıcaklık ile çamaşır makinesine tüllerinizi atmalısınız. Bu programlar hassas ve düşük sıcaklıklı olmalıdır. Düşük sıcaklık yıpranmayı azaltacaktır.

-Yıkama işlemi sonrası tülleri kurutma işleminde çamaşır kurutucusu kullanmak tüllerinizi yıpratabilmektedir. Doğal yöntemlerle kurutmayı tercih etmelisiniz.

Alternatif Tül Beyazlatma Yöntemleri

-Toz Şeker ile Beyazlatma: Şaka gibi gelse de toz şeker ile sararmış tüllerinizi yüksek oranda beyazlatabilirsiniz. Yıkama işlemi öncesinde çamaşır makinesine koyduğunuz tüllerin üzerine 2 tatlı kaşığı toz şeker ilave edin. Ardından yıkama işlemini başlatın, tül perde çıktığı zaman çok daha beyaz bir görünüme kavuşmuş olacak. Merak etmeyin toz şeker sıcakta eridiği için makinenize bir zarar vermemektedir.

-Sirke ile Beyazlatma: Birçok temizlik alanında kullanılan sirke, tül perdeleri beyazlatmada da en etkili yöntemlerden birisidir. Deterjan gözüne bir ölçü sirke ekleyerek yıkayacağınız tüller, hem bembeyaz hem de yumuşacık olmaktadır.

-Kaya Tuzu ile Beyazlatma: Diğer yöntemlerin aksine yıkama işleminde değil, yıkama öncesi uygulanan Kaya tuzu, tüllerinizi kaya tuzu bulunan suda 1 gece bekletip yıkama yapmanız ile uygulanmaktadır. Zor gibi gözükse de gayet etkili bir yöntem olan kaya tuzunu bir perde için 4 yemek kaşığı kaya tuzu ile suya ekleyebilirsiniz.

Birkaç farklı şekilde de uygulayabileceğiniz yöntemler Tüller Nasıl Beyazlatılır sorunuza etkili bir şekilde çözüm oalcaktır.