Tüp Bebek Tedavisi

  • 1 Star
    Loading...

Son dönemlerde artan talebi ve artan başarı oranıyla Tüp Bebek Tedavisi, ilk defa 1978 de uygulanmıştır. Doğal yollarla çocuk sahibi olamayanların kullandığı yöntem olan Tüp Bebek Tedavisi, gebelik şansını yükselten bir yöntemdir.

Nedeni kısırlık, tüplerde tıkınma, düşük sperm kalitesi ve bunlar gibi sebeplerden kaynaklanan durumlarda çiftler bu yöntem sayesinde bebek sahibi olabilmektedirler. Genel tanıyla kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin vücut dışarısında döllenme işlemine denmektedir.

Yardımcı üreme tedavilerinden en başarılı yöntem olan Tüp Bebek Tedavisi, sadece çocuk sahibi olmanın yanında kısırlık sorunlarını da çözmektedir.

5 Aşamalı olan yöntem;

1.aşama Çiftin değerlendirilmesi: Tahlil ve tetkikler yapılarak çiftin sorunları dinlenir. Bu sonuçlara göre uygulanacak tedavi planlanır ve gün belirlemesi yapılır.

2.aşama Yumurtalıkları uyarma işlemi: Yumurtalıklar uyarılarak birde çok yumurta elde edilmeye çalışılır. Anne adayı adet döneminin 3. gününde çeşitli ilaçlar kullanmaya başlayarak yaklaşık olarak 12 gün süre sonunda yumurta gelişimi sağlanacaktır.

3.aşama Yumurta toplanması: Uyarılmış olan yumurtalar belirli bir olgunluğa erişmesi durumunda, yumurta çatlatma iğnesi uygulanmaktadır. Genellikle lokal anestezi uygulanarak 1,5 gün sonrasında çatlayan yumurtalar toplanır. Bu süreçte baba adayından da sperm alınır, sperm verememe durumunda ise TESE yöntemi ile sperm hücresi alınabilir. Sperm alımı öncesi baba adayı en az 2 en fazla 7 günlük cinsel perhiz yapmalıdır.

-4.aşama Yumurtanın Döllenmesi: Bu uygulama 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar IVF ve mikroenjeksiyon yöntemidir. Çoğunlukla döllenme başarısı daha yüksek olan mikroenjeksiyon yöntemi kullanılmaktadır. En kaliteli sperm hücresi ve yumurta hücresi seçilerek döllenme işlemi uygulanır. Döllenmiş olan bu yumurta inkübatör içerisinde en fazla7 güne kadar gelişmeye bırakılır.

-5.aşama Embriyo Transferi: Döllenmiş lan yumurtalar rahim içerisine katater yardımı ile yerleştirilir. Gebelik testi yapılana kadar cinsel birlikteliğe izin verilmemektedir. Transfer tamamlanması sonrasında 12. Gün sonunda gebelik testi yapılır ve sonuç belli olur.

Tüp Bebek tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

-Tüplerin kapalı olduğu durumlarda

-Nedensiz kısırlık durumlarında

-Baba adayında sperm sayılarının az ve sperm fonksiyonlarının bozuk olduğu durumlarda

-Endometriozis hastalarında

-Polikistik over sendromu bulunan durumlarda

-Yumurtlama tedavisi gibi diğer yöntemlerle gebelik yaşanmaya çiftlere uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

-Sperm hücresi bulunmadığı durumlarda

-Menopoza girmiş kadınlarda

-Yumurtalık hücresi alınamadığı durumlarda

-Rahim aldıran kadınlarda

-Yumurtalıkları alınmış kadınlarda Tüp Bebek Tedavisi uygulanmamaktadır.

Tüp bebek yöntemini deneme konusunda bir sınır bulunmamaktadır. Moralinizi bozmayın 10. Deneme de dahi gebelik yakalayan çiftler bulunmaktadır. Gebe kalmak için yaşı 35 ve altında bulunan adaylarda gebelik şansı yüksek, 35-40 yaş arasında orta, 40 yaş sonrasında ise şans gittikçe düşmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Alkol ve sigaradan kaçınılmalı

-B12 ve folik asit desteği alınmalı

-Sağlıklı bir beslenme ve dinç vücut benimsenmeli

-Bu süreçte bol sıvı tüketilmelidir.

-Düzenli spor yapılmalı ve stresten uzak durulmalıdır.