• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Uzmanlardan Ramazan için önemli uyarı

  • 1 Star
    Loading...

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde görevli diyetisyen Hayrunnisa İçen, özellikle sahur ve iftarda yiyeceklere dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, Ramazan ayı boyunca yapılacak düzensiz beslenmenin sağlığı olumsuz etkileyebileceğini söyledi. 
Ramazan ayı süresince kilo almamak, sağlığı korumak için yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini kaydeden İçen, normalde günde 3 ana öğün olan beslenme düzeninin, ramazanda günde 2 öğüne düştüğünü hatırlattı. İçen, “Bunun yanı sıra gün içinde uzun bir açlık süresi olduğundan besin tercihleri değişmekte ve daha kalorili, şerbetli tatlıların, hamur işlerinin yoğun olduğu yemekler sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak ramazan ayında, bireylerin vücut gereksinmelerinin değişmediği, sağlığın korunması için dengeli beslenmenin son derece önemli olduğu unutulmamalıdır. Ramazanda iftar sofralarındaki yemeklerin çok çeşitli ve bol miktarda bulunması, açlığın neden olduğu kan şekeri düşüklüğünden dolayı bireyleri kısa sürede fazla besin tüketmeye teşvik etmektedir. Ancak beyine doyma sinyali yemekten 15-20 dakika sonra gittiği için çok hızlı yemek yenirse bu dönemde aşırı kilo alımı kaçınılmazdır. Mideyi çok hızlı doldurmamak, yemekleri yavaş ve iyi çiğneyerek tüketmek Ramazan beslenmesinin olmazsa olmazıdır. İftar yemeğine önce su, iftariyelikler, çorba, salata ile başlanıp, 15 -20 dakika ara verdikten sonra ana yemeğe geçilmelidir. Ramazanda meyve tüketimi göz ardı edildiğinden hem yemek sırasında hem de yemekten 2-3 saat sonra meyve tüketmeye dikkat edilmelidir. İftardan 1-2 saat sonra yapılacak hafif tempolu bir yürüyüş, besinlerin sindirimine yardımcı olacaktır” dedi.

“MUTLAKA SAHUR YAPILMALI”
Ramazan ayında sahur yapılmadan oruç tutulmaması gerektiğinin altını çizen İçen, “Ramazanda şerbetli tatlılar yerine daha hafif, kalorisi daha az olan sütlü tatlılar ya da meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Oruç tutanların sahur yapmaları sağlık açısından çok önemlidir. Sahur öğününü atlamak hem metabolizmayı yavaşlatır hem de açlık süresini uzatır. Baş ağrısı ve kan şekeri düşüklüğüne neden olur. Bu yüzden sahur kesinlikle atlanmaması gereken bir öğündür. Sahurda süt, yoğurt, yumurta gibi tok tutan besinler yenilmelidir. Kuru meyve tüketmeye, bol sıvı almaya, sebze tüketmeye dikkat edilmelidir. Sahurda ağır yemekler değil kahvaltılıklar olmalıdır. Gün içinde sıvı kaybı fazla olduğu için, özellikle ramazan ayının yaz mevsiminde olması bu kaybı daha da artırdığından bol sıvı alınmalı, oruç tutulmayan saatlerde 2-2,5 litre su içilmelidir. Suyun yanı sıra taze sıkılmış meyve suları, az şekerli meyve kompostoları, maden suyu, kavun-karpuz gibi sulu meyvelerle de sıvı ihtiyacı karşılanmalıdır. Ramazanda uzun süre açlık ve beslenme düzeninde değişiklik kabızlık sorununa neden olabilmektedir. Bu nedenle ramazan ayında bol lifli ve posalı yiyeceklerin daha ağırlıklı tercih edilmesi gerekir. Ekmeklerin kepekli ya da tam tahıllı olmasına, baklagil yemeklerinin öğünde olmasına, sebze-meyve tüketiminin ihmal edilmemesine dikkat edilerek kabızlık sorunu ortadan kalkmış olur” diye konuştu.