Yılbaşı Nedir?

  • 1 Star
    Loading...

Yılbaşı Nedir sorusu şu günlerde kafamızı en çok kurcalayan sorulardan birisi. Gerek çocuklarımıza gerekse küçüklerimize anlatmak açısından yılbaşı, 31 Aralık gecesini 1 Ocağa bağlayan, Dünyanın hemen hemen her ülkesinde kutlanan, herhangi bir takvim çeşidine göre 1 yılın bitmesinin ardından yeni bir yılın başlaması demektir. Dünya üzerinde en çok kullanılan Gregoryen takvim çeşidinde 1 Ocak günü yeni yılın ilk günü olarak kabul edilmektedir.

Gregoryen takvimi Papa XIII. Gregory tarafından Jülyen takvimi yerine yaptırılan, 365 gün ve 6 saati 1 yıl olarak kabul eden takvim sistemidir. Ülkemizde Gregoryen takvimi Miladi takvim olarak da bilinmektedir.

            Yılbaşı Nedir, Noel ile alakalımıdır sorusu dini açıdan kafamızı kurcalasa da, Noel ile yılbaşının herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Noel Hz.İsa’ nın doğum tarihi olarak kabul edilen 25 Aralıkta başlayan ve 1 hafta süren bir kutlamadır. Hıristiyanlar için dini bir bayram olarak kabul edilen Noel’in bizim açımızdan herhangi bir önemi ve yılbaşı kutlamalarıyla herhangi bir alakası yoktur.

Yılbaşı Ne Anlama Gelir?

Miladı takvim kullanan çoğu ülke tarafından 31 Aralık gecesini 1 Ocak gününe bağlayan yıl dönümüne Yılbaşı denmektedir. Hicri takvimde 354 gün bulunduğundan dolayı Miladi takvime göre 11 gün erken gerçekleşmektedir.

İbraniler için ise yeni yıl Hamursuz bayramının 163 gün sonrasında kutlanmakta, bazı Ortodoks Kiliselerinde 14 Ocak olarak kutlanmaktadır. Yeni yıl bir heyecan ve iyi umutlarla dolu bir bekleyişi içermektedir. İyi niyet ve temennilerimiz havaya uçuştuğu bu zamanlarda mutlu olmalı ve gelecekten iyi şeyler beklemeliyiz.

Yılbaşı için kutlamalar, hediyeleşmeler ve ziyafetler Batı etkisi ile ülkemize de geçmiş bulunmaktadır. Yılbaşı gecesinde dışarıda veya aile arasında eğlenebilir, yeni yılınızı yakınlarınızla kutlayabilirsiniz. Yılbaşı Nedir, neden kutlanır sorusunun asıl cevabı, iyi veya kötü olarak geçirilen bir yılın ardından, iyi niyet temennileriyle yeni yıla girişi kutlamaktır.

Son zamanlarda yılbaşı kutlamaları bir tatil havası gütmekle birlikte, ülkemizde kış turizmi veya turistik mekânlarda yoğunlaşmaktadır. Hıristiyan ülkelerde çam ağacı süslemeleri ve hindi ziyafeti olarak da bilinen bu kutlamalar, ülkemizde de her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Hepinizin iyi bir yıl geçirmeniz dileğiyle.