Yıldız Meyvesi ve Faydaları

  • 1 Star
    Loading...

Yıldızların Meyvesi Star Fruit

Yıldız meyvesi olarak da bilinen karambola, boylamasına beş dilimden oluşan, kabuğu ve çekirdekleri de dahi tamamı yenebilen sulu, ekşi bir meyvedir. Enlemesine kesilmesiyle yıldız görünümü almasıyla, bu isimle tanınır.

Hem tadı hem de sağlık açısından faydaları ile genellikle Avrupa ülkelerinde popüler olarak tüketilen Yıldız Meyvesi (Carambola), bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini artırmaktadır. Düşük kalorisi nedeniyle diyet listelerinin önemli bir yere sahip.

Yıldız Meyvesi Nedir?

Karambola, oxalis familyasına dâhil bir türdür. Altın sarısı meyveleri olmasının yanında, şekil olarak yıldıza benzemektedir. Gevrek, hafif tatlı ve mayhoş bir lezzete sahiptir. Yıldız Meyvesi (Karambola), A vitamini açısından çok zengin olmakla birlikte, tadı portakal ve greyfurt’ u anımsatmaktadır.

Karambola’nın, Thayeard Newcombe, Wheeler, Kembangan, Maha, Kaiangh, Hoku, Golden Star, Fwang Tung gibi türleri bulunmaktadır. Ana yurdu Moluccas, Hindistan ve Sri Lanka olan yıldız meyvesi, farklı iklimlere uyum sağlayabilmesiyle tüm dünyaya yayılmıştır.

Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Damağınızda elma, ananas ve limon karışımı bir tat bırakan karambola, kenarlarındaki sert kısımların kesilmesiyle, enlemesine yıldız şekilde, istenilen kalınlıkta dilimlenebilmektedir. Yıldız şeklinde dilimlenen meyve, bu haliyle tüketilebileceği gibi, çeşitli soğuk içecek ve kokteyllerde bardak süslemesi olarak, bunun dışında reçel ve marmelat yapımında kullanılabilmektedir. Hoş aroması ile salatalarda garnitür olarak da tercih edilebilen yıldız meyvesi, renkli görüntüsüyle pasta dekorasyonu için de kullanılabilmektedir.

Faydaları Nelerdir?

-Fosfor, potasyum ve niasin içeriğiyle zengin yıldız meyvesi, güçlü bir antioksidandır.

-Yıldız Meyvesi susuzluğu giderir ve düşük şeker oranıyla kilo vermeye yardımcı olur.

-C vitamini deposu olması sayesinde grip, nezle ve soğuk algınlıklarına yakalanma riskini azaltır.

-İçerisinde kolesterol ve sodyum bulunmaz. Damar tıkanıklıklarında iyileştirici etki göstermektedir.

-Hücre yenilenme sürecini hızlandırmakla birlikte, kolajen üretimini de destekler.

-Bağışıklığı güçlendirir, kalp hastalıklarına karşı kalkan vazifesi görmektedir.

-Yıldız meyvesi tam bir cilt dostudur. Yaraların hızlı iyileşmesi ve diş eti sağlığı için çok faydalıdır.

-Karambola vücuttan toksin maddelerin atılmasını sağlamakla beraber, kansere karşıda koruyucudur.

Yıldız Meyvesi Nasıl Muhafaza Edilir?

12 ay boyunca ülkemizde bulunabilen Yıldız Meyvesi taze olarak yenilebilir.  Bunun yanında kurutulmuş halde de uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Kurutulan meyve fosfor yönünden çok daha zengin bir hal almaktadır.

Kurutmak için kabuklarından ayrılarak dilimlenen meyveler, havadar ve güneşli bir yere serilerek kurumaları sağlanır. Başka bir yöntem olarak da meyvenin dondurulması yöntemidir. Bunun için en önemli nokta, dondurma işleminin -2 derecede gerçekleştirilmesidir.

Yıldız Meyvesi Besin Değerleri

Yıldız Meyvesinin 100 gramı yaklaşık 30 kcal’ dır. Bunun yanında 100 gramında;

-72.5 gram Karbonhidrat, 5 gram Protein, 2.5 gram Lif, 12 miligramda Sodyum içermektedir.

Bunun yanı sıra Vitamin A, Vitamin C, Kalsiyum, Demir ve Magnezyum içermektedir.